Geneza "ostatecznego rozwiązania". Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 - marzec 1942

Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak
Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
The Origins of the Final Solution: The Evolution of Nazi Jewish Policy, September 1939 – March 1942
historia

'Geneza "ostatecznego rozwiązania"' to praca o przełomowym charakterze, gruntownie udokumentowana i napisana klarownym językiem, odsłania decydujący rozdział dziejów Holokaustu. To najbardziej drobiazgowa, starannie przeprowadzona i wszechstronna analiza ewolucji polityki nazistów wobec Żydów, począwszy od prześladowań i "czystek etnicznych" w roku 1939, po "ostateczne rozwiązanie" w postaci...

To najbardziej drobiazgowa, starannie przeprowadzona i wszechstronna analiza ewolucji polityki nazistów wobec Żydów, począwszy od prześladowań i "czystek etnicznych" w roku 1939, po "ostateczne rozwiązanie" w postaci Holokaustu w 1942.
Koncentrując się na okresie między napaścią Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, w wyniku której pod kontrolą niemiecką znalazły się niemal dwa miliony "dodatkowych" Żydów, a początkiem deportacji Żydów do obozów zagłady wiosną 1942 roku, Christopher R. Browning opisuje, jak doszło do tego, że na ziemiach okupowanej Polski utworzono laboratorium dla eksperymentów w dziedzinie polityki rasowej. Wyjaśnia, w jaki sposób późniejszy atak na Związek Sowiecki umożliwił dalszą radykalizację nazistowskiej polityki antyżydowskiej i zapoczątkował "ostateczne rozwiązanie".
Skrupulatnie dokumentując proces, który doprowadził do Holokaustu, Browning wykazuje, że Adolf Hitler przez cały czas odgrywał główną rolę w podejmowaniu najważniejszych decyzji, aprobując eskalację nazistowskich prześladowań Żydów w okresach euforii wywołanej przez sukcesy militarne.

"Robi wielkie wrażenie... Nie jest to literatura rozrywkowa, lecz jedno z najgłębszych, choć nie bezpośrednich, rozważań nad przejawami ludzkiej niegodziwości w XX wieku. Czytajcie i płaczcie" (Charles T. Mathewes, Virginia Quarterly Review).

"Posługując się w mistrzowski sposób źródłami archiwalnymi i literaturą pomocniczą Browning wprowadza swoich czytelników w proces stopniowej radykalizacji polityki nazistów, jaki miał miejsce w kluczowych miesiącach po wybuchu II wojny światowej... Książka ta z pewnością zostanie uznana za fundamentalną pracę na temat genezy Holokaustu" (Publisherd Weekly).

"Im chętniej przywódcy nazistów mówili o radykalnych rozwiązaniach, fundamentalnych rozwiązaniach, rozwiązaniach totalnych, wyplenieniu, całkowitej likwidacji i ostatecznym rozwiązaniu, tym bardziej stawało się oczywiste na czym będzie ono polegać. Browning prowadzi nas tam krok po kroku z niezawodnym intelektualnym mistrzostwem, omijając jeden fałszywy trop za drugim. Trudno sobie wyobrazić, by w możliwej do przewidzenia przyszłości jakakolwiek książka mogła przewyższyć pracę Browninga" (Times Literary Supplement).

"Książka Browninga to lektura obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych problematyką Shoah" (Library Journal).

"Książka ta jest najbardziej wszechstronną pracą Browninga – staranna analiza materiałów źródłowych łączy się w niej z zarysowaniem szerokiego tła geograficznego oraz dialogiem historiozoficznym, prowadzonym zarówno w tekście, jak i w przypisach. Jest ze wszech miar godna lektury i studiów... W obliczu poważnych problemów z interpretacją, solidni naukowcy starannie analizują najistotniejsze dokumenty, rozważają alternatywy i wyjaśniają na jakiej podstawie doszli do takich, a nie innych wniosków. W swojej doskonałej książce Browning i Matthäus uczynili to i jeszcze więcej" (Richard Breitman, Central European History).

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1925,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1925,strona,...»

Petroniusz | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, historia, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Książek o Shoah jest sporo, naprawdę można czytać relacje indywidualne, analizy działania pojedynczych obozów, Einsatzgruppen etc. etc. Znacznie mniej – bo i to są trudniejsze publikacje – jest książek które próbują objąć cały ten ponury proces w jedną spójną analizę i wyjaśnić, co tak właściwe się stało. Przy czym wielu to się nie udaje. Browning jest jednym z tych nielicznych, który naprawdę jest w stanie unieść ciężar opisywanego zagadnienia i odpowiedzialności z tym związanej. Nie ukrywam że generalnie w tematyce historycznej, jestem zwolennikiem tego typu ujęć całościowych.

Browning – jeden z ważniejszych badaczy Ostatecznego Rozwiązania (Autor znakomitej książki „Zwykli ludzie 101 batalion policyjny…”) wykonuje to zadanie znakomicie. To co otrzymaliśmy to wprawdzie nadal tylko wycinek (okres 1939-1942) ale niezwykle istotny, to w tym okresie ginie przytłaczająca większość Żydów. Autor pokazuje jak bardzo ten proces był przypadkowy i ewoluował w niekiedy niespodziewaną...

marcjn | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Bardzo dobrze i szczegółowo napisana książka będąca podsumowaniem wieloletnich badań Zagłady. W interpretacji autorów nie widać przesady, nie ma tu miejsca na prymitywne okrzyki o wprost zoologicznym antysemityzmie Niemców, nie ma bowiem takiej potrzeby - prawda wystarcza jako wyraz potępienia.
W dziele owym ma miejsce konfrontacja różnych punktów widzenia i jest to moim zdaniem przydatny zabieg, pozwalający dowiedzieć się co na temat Ostatecznego Rozwiązania i różnych jego aspektów myślą poszczególni badacze.
Podsumowując muszę stwierdzić, iż nie jest to lektura lekka, z pewnością nie jest też przyjemna, a mimo raczej suchego języka doskonale oddaje zbrodniczość ustroju III Rzeszy.

Art | 2018-03-19
Przeczytana: 2013 rok