Wojna totalna. Wehrmacht przeciw Armii Czerwonej 1941-1945

7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Russo German War, 1941-45
historia
sawraf

Jest to pierwsze pełne studium wojny sowiecko-niemieckiej 1941–1945. Przedstawia ono całość działań operacyjnych zarówno z sowieckiego, jak i niemieckiego punktu widzenia. Albert Seaton omówił szczegółowo przyczyny wojny, rozwój sytuacji politycznej poprzedzający wybuch konfliktu i osobistą rolę w niej Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta. Szczegółowo przedstawiona została tu struktura...

Szczegółowo przedstawiona została tu struktura polityczna i wojskowa Wehrmachtu, Armii Czerwonej oraz rola wyższych szczebli dowodzenia; bez znajomości tej problematyki zrozumienie przebiegu operacji wojennych byłoby zgoła niemożliwe. Sam przebieg wojny został przedstawiony z wielu perspektyw: podejmowania decyzji na mapach sztabowych w Rastenburgu i Moskwie, relacji Hitlera i Stalina z ich sztabami i generalicją, wpływu wyższych dowódców operacyjnych, a także z perspektywy walczących – czerwonoarmisty i niemieckiego gefreitra.

Szczególną wagę przywiązuje autor do przeanalizowania sposobu prowadzenia wojny przez obu dyktatorów oraz ewolucji systemu dowodzenia siłami zbrojnymi. Zagadnienia te uzupełnia omówienie operacji toczonych w powietrzu i na morzu oraz znaczenia ekonomiki wojennej. Dla zrozumienia kluczowych momentów wojny na froncie wschodnim autor przybliża szerokie tło polityczno-militarne całej II wojny światowej.

Praca ta została przygotowana przy udziale wielu wybitnych naukowców z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Autor wykorzystał dostępne opracowania sowieckie, wspomnienia z obu stron, raporty, mapy oraz opublikowane i niepublikowane archiwalia niemieckie, dzienniki wojenne i inne dokumenty.

źródło opisu: www.tropy-historii.pl

źródło okładki: www.tropy-historii.pl

Vltima_Ratio_Regvm | 2016-03-17

Niestety już bardzo nieaktualna książka i niepotrzebnie wydana. Chciałbym przypomnieć, że wydano ją w latach 70. W Polsce w roku jej upublikowania w 2010 ukazała się inna książka, która traktowała równie obszernie temat - Evana Mawdsleya "Wojna nazistowsko-sowiecka 1941-1945" i jest o niebo lepsza pod względem merytorycznym.

Nie rozumiem fenomenu tej pozycji, ani bardzo przychylnej renezji na historia.org.pl, która nijak ma się do rzeczywistości.

A okładka to po prostu jakiś żart ponury z czytelnika.
Jeżeli ktoś chciałby przeczytać moją gruntowną recenzję na temat tej książki, to proszę pisać, podeślę opracowanie.