NeST

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
978-83-60915-67-7
komiksy

Rok 1940, miasteczko gdzieś we Francji. Epidemia trwa już drugi miesiąc. Praktycznie każdej nocy gdzieś w mieście dokonuje się przemiana ludzkiego ciała w kamień. Bezdomny lump, urzędnik miejski wysokiego szczebla, dystyngowana dama, drobny sklepikarz i podróżny, którego noc zmusiła do zatrzymania się w jednym z hoteli. Pojedyncze osoby, a czasem całe rodziny. Nikt, absolutnie nikt nie może być pewien, że obudzi się o świcie.
Od znalezienia kolejnej ofiary tajemniczej plagi zaczyna się „NeST”, najnowszy komiks Marka Turka, prawdziwej legendy polskiego komiksu. Autor „Bajabongo” i „Fastnachtspiel” pracę nad nim zaczął prawie dekadę temu i w ciągu tego czasu pokazywał jego skromne fragmenty na wystawach, podczas komiksowych konkursów oraz w internecie.
W końcu jednak dostajemy do rąk skończoną całość, będącą bez wątpienia jednym z najlepszych komiksów Turka. W „NeST”, w którym kryminał łączy się z thrillerem, znajdziemy charakterystyczne cechy jego stylu – ostro skontrastowane czerń i biel, wizje jak z sennych koszmarów, klaustrofobiczny nastrój – wszystkie doprowadzone do perfekcji.

źródło opisu: http://kultura.com.pl/index.php

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php

NieZnamSięToSięWypow | 2017-10-07

Małe francuskie miasteczko 1940 roku pod niemiecką okupacją. Nie tylko wojna spędza ludziom sen z powiek, ponieważ w mieścinie zdarzają się rzeczy nadzwyczaj trudne do wytłumaczenia – ludzie zamieniają się w kamienne figury.

Taki oto pomysł przyświecał Markowi Turkowi podczas prac nad Nestem. Śledztwo w sprawie tajemniczych i przerażających „stwardnień” prowadzi komisarz Reflekt, który podchodzi do zagadki bardzo osobiście, jako że wśród ofiar dziwacznej epidemii znaleźli się również członkowie jego rodziny. Rosnąca determinacja, czy też może wręcz desperacja, pcha go do nawiązania współpracy z profesorem Visserem, wynalazcą nietypowej maszyny umożliwiającej zajrzeć do snów skamieniałych ofiar. Czy to wystarczy, by rozwiązać tak trudną zagadkę?

Pełna recenzja na wypowiemsie.pl:

kendo777 | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Wrzucam swoją recenzję komiksu, którą dawno temu napisałem dla Kzet. Nie wiem czy jest dobra, bo pisana dawno temu, ale nic w niej nie będę zmieniał. :)

ZABAWA W VICHY

Recenzent, starając się przyrównać właśnie przeczytany utwór do jakiegoś dzieła, sięga zazwyczaj po takie, które jest bliskie jego sercu i tak dobrze mu znane, że z łatwością wybroni się przed ewentualnymi atakami na jego recenzję. „NeST” porównam do „Zabawy w ciebie” Neila Gaimana, tak będzie bezpiecznie i zapewne w stu procentach trafnie.

Od brytyjskiego autora dostajemy dzieło o Kukułce, która pasożytniczo zagnieździła się w jednej z sennych krain, wprowadzając ogromny zamęt. A o czym opowiada najnowszy komiks Marka Turka na najbardziej oczywistym poziomie? Właśnie o kukułce (postać de facto nie jest tym ptakiem, a jedynie ma pewne jej cechy), która pojawiła się we Francji Vichy. O gnieżdżeniu się w niepożądanym przez otoczenie miejscu (stąd tytuł „NeST”, który po angielsku oznacza „gniazdo”). O przybieraniu...

Piotr Pluciński | 2012-11-12
Przeczytana: 02 listopada 2012

Parę słów: http://zgornejpolki.blogspot.com/2012/11/weekendowa-rupieciarnia-1.html

LucyOfAnotherWorld | 2017-11-19
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane