Samotny Dom

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Peril at End House
Marcin

Inne wydania

Emeryt Herkules Poirot miał wypoczywać w nadmorskim uzdrowisku, tymczasem poznał Nick Buckley i musi uspokajać nerwy, budując domki z kart. Pech, czy ktoś nieudolnie próbuje zabić Nick? Właścicielka Samotnego Domu cztery razy uniknęła śmierci, a jednak lekceważy ostrzeżenia detektywa. Do czasu! Podejrzani przyjaciele, zaginiony narzeczony, pożyczony szal.... Miłość, chciwość i tragiczne qui pro quo. Morderstwo. Czyżby pierwsza porażka detektywa? To tylko pozory!

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

nadzieja1925 | 2015-06-19
Na półkach: Wyjątkowa półka!
Przeczytana: 18 czerwca 2015

„Przeszedłem na emeryturę i nie zamierzam więcej pracować. Koniec!. [...] Gdyby na przykład w tej chwili kula uderzyła w mur, o który opieramy nasze głowy, nie pozostałbym bezczynny, zbadałbym sprawę. Ostatecznie człowiek jest tylko człowiekiem!”
Jak na ironię, kula w niedalekiej przyszłości uderzyła w mur, o który opierali swoje głowy, a nasz znakomity detektyw Herkules Poirot po krótkiej emeryturze, wraca do akcji.

Kiedy 4 próby zabicia Nick Buckley spalają się na panewce, a morderca cały czas jest krok przed detektywem, wiedz, że sprawa jest poważna. Co jeśli nagle lista od A. do J. z podejrzanymi, doda do siebie osobę K.?
„Tańczę nad brzegiem przepaści.”
Nick – właścicielka Samotnego Domu – nie robi sobie nic z ostrzeżeń Poirota, do czasu... gdy pewnej nocy dochodzi do morderstwa, sprawa nabiera tępa, ale mordercy nadal nie ma. Nowe/stare poszlaki, oczywiście doskonale zinterpretowane, dadzą klucz do odpowiedzi.
„Nick ma wielkie szczęście.”
Jeżeli tylko jesteś ciekawy, spraw...

denudatio_pulpae | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane ponownie
Przeczytana: 2006 rok

Moje prośby zostały wysłuchane, wróciliśmy do starych dobrych testamentów, trucizn i rewolwerów. Nawet stare domostwo się znalazło, czyli to bardzo mój klimat. Herkules tym razem uległ czarowi panny Nicky i postanowił się nią zaopiekować w związku z faktem, że ktoś najwyraźniej czyha na jej młode życie.

Moje szare komórki się tak wygimnastykowały, że nawet kilku faktów domyśliłam się bez pomocy Herkulesa. Taka byłam przebiegła! Za to też obniżam ocenę o gwiazdkę, bo jednak wolę być zaskakiwana zakończeniem :) Nie jest to jedna z najlepszych książek Agathy, ale to całkiem przyjemna historia.

Dominika | 2017-02-21
Na półkach: Rok 2017
Przeczytana: 21 lutego 2017

Pierwsza reakcja po poznaniu mordercy prawie identyczna, jak w przypadku "Zabójstwa Rogera Ackroyda". Widzę nawet pewne podobieństwo w rozwiązaniu zagadki, ale nie zdradzę na czym ono polega. Czułam, że właściwy trop znajduje się w liście, ale go nie zauważyłam, także odkrycie mordercy przeszło mi koło nosa. Do końca nie poznałam się na tej osobie. Ach! Poirot w końcu się zorientował, ale również nie było mu łatwo. Mam wrażenie, że to jego najtrudniejsza dotychczasowa zagadka.

Tym razem Poirot wraz z Hastingsem poznają młodą właścicielkę Samotnego Domu Nick Buckley, ktoś czyha na jej życie, a Poirot czuje się w obowiązku zapewnić jej bezpieczeństwo i odkryć winnego, zwłaszcza, że przez pomyłkę zostaje zamordowana jej kuzynka. Szal, narkotyki, pieniądze, testament, bombonierki, listy to niektóre z elementów (nie)zaplanowanej intrygi. Swoje podejrzenia ulokowałam w innej osobie, która nie zabiła, ale jednak swoje na sumieniu miała, czyli wiedziałam, że coś nie gra. Aczkolwiek wiatr...

Kalissa | 2014-10-01
Na półkach: Detektywi i Policjanci

..."- Poirot - odezwałem się - wiesz, co sobie myślę?
- Nie wiem, mój drogi, ale popieram, jak wiesz, gimnastykę umysłową. Nie przerywaj sobie. To ci dobrze zrobi."...

Poirot w parze z Hastingsem są cudowni – zawsze potrafią mnie rozbawić. Parsknęłam śmiechem, kiedy jedna z bohaterek porównuje Hastingsa do doktora Watsona, choć samego Hastingsa to nie rozbawiło:) Lekka ironia Agathy Christie, w takich momentach – jest bezbłędna! Albo rozbawiło mnie, kiedy Herkules wysłał Hastingsa po talię kart, by następnie budować z nich domki:)

Zagadka kryminalna była świetna, od początku intrygująca, okazała się później bardzo smutna i nostalgiczna – co nie zmniejszyło wcale mojego zainteresowania i zaskoczenia. Ile było charakterów – tyle było tajemnic, które kolejno odkrywał Poirot. Ale dotychczas jeszcze nie czytałam, aby tak bardzo został zmylony - co do osoby mordercy:)

Zakończenie to mistrzowska niespodzianka! Jest świetne!

Degamisz | 2017-08-31
Na półkach: Agatha Christie
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Cykl z Herkulesem Poirot jest moim ulubionym jeśli chodzi o twórczość Agathy Christie. Tym chętniej zabrałem się za lekturę „Samotnego Domu”. I może nie był to kryminał na miarę genialnego „Zabójstwa Rogera Ackroyda” to jedna czytało się to z przyjemnością.

Kryminały Christie charakteryzują się swojego rodzaju kameralnością. Zazwyczaj jedno miejsce, ograniczone grono osób i na pozór skomplikowana zbrodnia. I tak było i tym razem. Zdawać by się mogło podczas czytania, że całość jest grubymi nićmi szyta, że niektóre wątki są dość pobieżne i ledwie zaakcentowane, a rozwiązanie zagadki dość proste, ale koniec końców zagadka nie okazała się taka prosta jak wydawało mi się na pierwszy rzut oka. Mnie Christie znowu wywiodła w pole.

Poza tym kryminały Christie nie tracą na aktualności. Zmienić epokę, miejsce akcji i jego fabuła śmiało mogłaby się toczyć współcześnie. Czasy czasami ale powody targające ludźmi i pchające ich do zbrodni pozostają niezmienne.

Zmieniłem też zdanie o...

yaola | 2014-12-15
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Polecam tę opowieść na zimowy wieczór. Herkules Poirot tym razem w roli "ochroniarza". Jak zwykle genialna

Inez | 2014-08-29
Na półkach: Posiadam

„W starych domach często jest atmosfera tajemniczości, zła”- w pewnym momencie fabuły stwierdza detektyw Poirot. Nie sposób się nie zgodzić, że doskonale naturę takich właśnie starych domów oddaje posiadłość Nick Buckley, tytułowy Samotny Dom. Miejsce to faktycznie posępne – zaniedbane, popadające w ruinę, wypełnione nie do końca szczerymi i prawdziwymi przyjaciółmi, którzy ostatecznie nie okażą się tymi, za kogo się podawali. Niecny uczynek dojrzewa tutaj długo i w skrytości. Zło tylko czeka, aby z stosownej chwili opuścić swój tajemniczy schowek przy kominku i gwałtownie okryć ciemną zasłoną cały salon. A nieprawość jest nieprzewidywalna i może przybrać różną postać: złodzieja tożsamości, zagubionego w kokainowych upojeniach narkomana, szantażysty, przywołanego podczas seansu spirytystycznego ducha…
Pełne zakłamań i niespójności wydarzenia może uporządkować tylko niezastąpiony mały Belg, który i tym razem nie zawodzi. Mimo, że przedstawione przez niego rozwiązanie jak zawsze...

Roland | 2014-04-14
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Herkules Poirot znów w akcji. Kolejną powieść z udziałem belgijskiego detektywa można uznać za udaną. Podążając wieloma tropami czytelnik będzie mógł wraz z detektywem dociekać prawdy. Niejednokrotnie jego przemyślenia zostaną wystawione na manowce. Powieść z ciekawym, ale przede wszystkim zaskakującym zakończeniem. Pomimo tego, że w swej powieści Agatha Christie znów wykorzystuje ten sam schemat, to i tak w pewien sposób jest ona urzekająca.

Herkules Poirot wraz ze swym przyjacielem Hastingiem odpoczywa w miejscowości St. Loo. Niespodziewane podczas ich pobytu zgodnie z zrządzeniem losu włączają się w niezwykłą sprawę. W Samotnym Domu, gdzie mieszka panna Nick zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy. Wyraźnie, ktoś czyha na życie panny Nick. Herkules Poirot oraz jego wierny przyjaciel Hastings próbują ustrzec ją przed śmiercią.

Najbardziej znany detektyw w twórczości Agathy Christie, czyli Herkules Poirot po raz kolejny będzie próbował rozwikłać...

Agatka | 2016-02-01

Bardzo ciekawa, wciągająca i zaskakująca powieść.
Christie coraz bardziej do mniej przemawia, coraz częściej po nią sięgam.
Polecam także innym ;)

Tiger | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Jeżeli przysiądziesz do książki chwilę dłużej to nie ma mowy,aby cię nie wciągnęła. Czytasz ją zachłannie, słowo po słowie. Nie możesz się od niej oderwać. Według mnie jest tak z książkami A. Christie. Na początku przez chwilę nużą.. Spokojnie rozpoczynają się.. Wraz z rozwinięciem akcji nie możesz doczekać się odkrycia sekretu.
Polecam !