Obraz miasta

Wydawnictwo: Archivolta
The Image of the City
architektura, urbanistyka
Barbara

Jakie znaczenie ma właściwie forma miasta dla ludzi w nim żyjących? Co może uczynić urbanista, aby obraz miasta, noszony przez mieszkańców, stał się bardziej wyraźny, żywy i niezapomniany? Aby odpowiedzieć na te pytania, Kevin Lynch, wsparty badaniami miast: Los Angeles, Bostonu i Jersey, formułuje nowe kryterium - obrazowość - i ukazuje jego potencjalną wartość przewodnią dla budowy i przebudowy wielkich miast.
Szeroki zakres tych badań prowadzi do powstania oryginalnej i istotnej metody ewaluacji formy miasta. Architekci, urbaniści, a z pewnością także mieszkańcy miast - wszyscy będą chcieli poznać tę książkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Archivolta, 2011

źródło okładki: http://www.archivolta.com.pl

Lengua | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Co sprawia, że czujemy się w mieście pewnie i nie tracimy orientacji? Jak kształtować miasto aby intuicyjnie się po nim poruszać i wygodnie funkcjonować? Jakie są powody i konsekwencje chaosu przestrzennego? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce Kevina Lyncha.

Wydana oryginalnie w 1960 roku, książka do dziś jest aktualna. Swoje tezy autor rozwija w oparciu o wywiady środowiskowe w trzech miastach: Bostonie, Los Angeles i New Jersey. Jest to pewną przeszkodą, ale jeśli poświecimy trochę czasu żeby pospacerować wirtualnie po tych miastach i konkretnych ulicach (co dzisiaj jest możliwe), lektura będzie znacznie bardziej fascynująca.

Ważna książka - tezy i metody badawcze w niej opisane są w moim odczuciu pierwowzorem dzisiejszej, coraz bardziej popularnej dziedziny zwanej psychologią środowiskową. Jak budujemy swoją mentalną mapę miasta? Czasami to zupełnie zaskakujące czynniki - zapachy, detale, odczucia. Lynch opisuje cały wachlarz 'wrażeniowych' czynników w...

Spostrzeżenia trafne, wnioski bardzo celne. Niestety opisane okrutnie ciężko. Wspaniałe doświadczenia, badania socjologiczne, urbanistyczne i estetyczne, przypominające o tym, że miasto jest dla ludzi, bo to właśnie oni w nim żyją. Wszystko to zabite przez sposób przedstawienia. Niestety jestem zawiedziona. Moim zdaniem w tym temacie lepiej sięgnąć po Jana Gehla, czy Kazimierza Wejcherta.

Michał Broda | 2015-11-19
Przeczytana: 20 lutego 2016

Nie potrafię ocenić - wymaga mega skupienia.

Zoś | 2018-05-03
Elwireek | 2018-03-10