Łowy

Wydawnictwo: Akapit Press
9788362199105
Evik

Sekrety starego lasu, niebezpieczeństwa kryjące się w świetlistym jeziorze... Daj się wciągnąć w przyjemność śledzenia zabawy literackiej, krok po kroku zbliżając się do rozwiązania nieprawdopodobnej zagadki.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/

Księgowa | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Piękna, nastrojowa opowieść osnuta wokół "Świtezianki" Adama Mickiewicza.
Dla młodszych czytelników historia z dreszczykiem (noc, las, mokradła, tajemnicze jezioro i zaginiony chłopak). Dla starszych literacka przyjemność w szukaniu mickiewiczowskich tropów.
Dużą frajdę miałam podczas lektury. Na uwagę zasługują też niezwykle klimatyczne ilustracje Emilii Kiereś.

Evik | 2012-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2012

Piękna, baśniowa historia oparta na motywach ballady Adama Mickiewicza Świtezianka". Tekst ballady umieszczony jest na końcu książki.
Bohaterami opowiadania są bracia - Jan i Franciszek oraz ukochana Adama Mickiewicza - Maryla Wereszczakówna, oraz jej brat i przyjaciel poety - Michał Wereszczaka. Michał i Maryla to prawdziwe postaci.

Akcja toczy się w autentycznej miejscowości - Płużynach. W miejscowości tej bywał Adam Mickiewicz.
Autorka lokuje nas w czasie - akcja opowiadania rozpoczyna się w 1809 roku. Ta część Polski jest pod zaborem rosyjskim. Niektórzy młodzi ludzie uciekają do Księstwa Warszawskiego, za co ich rodziny spotykają się z represjami ze strony zaborców.
Po tajemniczym zaginięciu Jana - brata Franciszka ich niewielką chatkę zagarnia sprawnik.

Książka pięknie wydana i ilustrowana. Jest to kolejne opowiadanie napisane przez córkę pani Małgorzaty Musierowicz.

Alaska | 2014-12-16
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Z pewnością każdy kto skończył gimnazjum słyszał, a nawet może czytał balladę Adama Mickiewicza pt. "Świtezianka". Magiczna opowieść o chłopaku i tajemniczej wodnej nimfie jeziora Świteź, podbiła moje młodzieńcze serce. Do dzisiaj pamiętam te niesamowite lekcje, podczas których omawialiśmy to świetne dzieło. Wkręciłam się w tę historię na tyle, że sama wykonałam komiks na podstawie "Świtezianki". Po prostu zakochałam się w tej balladzie, jednakże to nie o niej będzie dzisiaj mowa, a o książce dla dzieci, która urzekła mnie całą sobą.

Emilia Kiereś to nieznana w naszym kraju pisarka, a to trochę dziwne, gdyż jest ona córką sławnej Małgorzaty Musierowicz. Bardzo spodobało mi się podejście pani Emilii, która nie stara się na siłę znaleźć w świecie literatury za sprawą dobrego nazwiska, a na własną rękę pragnie odnieść sukces. Na okładkach jej książek nie znajdziemy wielkimi literami z milionem wykrzykników zdań mówiących o tym, że jej matką jest autorka "Jeżycjady". Na...

animaniak | 2017-07-04
joanna_ | 2017-07-01