Harmonie ekonomiczne

Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa
6 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Harmonies Économiques
nwankwo

Elektroniczna wersja pierwszego polskiego tłumaczenia największej i najważniejszej książki w dorobku Frédérica Bastiata – Harmonii ekonomicznych. W swoim dziele życia Bastiat pragnął przedstawić rozwój ludzkiej cywilizacji i ludzkiego społeczeństwa jako dzieje harmonijnego dążenia do doskonałości, pokazując, jak i dlaczego prawa ekonomii wspomagają proces naturalnego dla człowieka wzrostu i...

W swoim dziele życia Bastiat pragnął przedstawić rozwój ludzkiej cywilizacji i ludzkiego społeczeństwa jako dzieje harmonijnego dążenia do doskonałości, pokazując, jak i dlaczego prawa ekonomii wspomagają proces naturalnego dla człowieka wzrostu i samodoskonalenia. Bastiat chciał oddalić mity – przede wszystkim stworzone przez myśl utopijną i socjalistyczną – wedle których ludzkość zmierza wyłącznie do autodestrukcji, przez co wynalazcy nowych porządkółw społecznych powinni ją naprawiać. Wielki francuski ekonomista wierzył – i dowodził tego – że to właśnie ograniczanie ludzkiej wolności jest złem i to ono rodzi zło godne zwalczenia.

źródło opisu: http://mises.pl/blog/2006/11/29/frederic-bastiat-harmonie-ekonomiczne/

ziombel | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Ciekawa praca Frederica Bastiata. Autor wykazuje w niej, że interesy ludzi na wolnym rynku są harmonijne, a nie antagonistyczne jak to twierdzą socjaliści. Jest to klasyka ekonomii. Warto zwrócić uwagę na to, że Bastiat jest prekursorem Austriackiej Szkoły Ekonomii. Gdy dla Ludwiga von Misesa najważniejsze w gospodarce było ludzkie działanie, dla Bastiata najważniejsza była usługa świadczona drugiej osobie i znoszącej jakiś trud. Tak właściwie jest to prawie to samo. Polecam przeczytać to każdemu. Ponadto, książka jest udostępniona za darmo na stronie :