Rzymskie inwazje na Brytanię 55-54 p.n.e.

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Getos

Książka ta stanowi pierwszą na polskim rynku wydawniczym monografię opisującą nieudaną próbę opanowania Brytanii przez Gajusza Juliusza Cezara. Wykorzystując zachowane przekazy źródłowe oraz znaleziska archeologiczne autor nakreślił obraz rzymskiej oraz brytońskiej wojskowości w I w. p.n.e., starając się udzielić odpowiedzi na pytanie do jakiego stopnia fiasko planów prokonsula miało swoje źródło w odmiennych koncepcjach prowadzenia wojny. Charakterystyka przebiegu działań wojennych w latach 55-54 p.n.e. została wzbogacona o analizę przyczyn oraz, przede wszystkim, skutków, jakie rzymska inwazja wywarła na historię polityczną i gospodarczą wyspy aż do podboju dokonanego przez legiony Klaudiusza w 43 r. n.e. Rozłożona na dwa lata kampania przeciwko Brytom stanowiła pierwszą, a zarazem jedyną porażkę w karierze militarnej Cezara, który rozstrzygnął na swoją korzyść wszystkie pozostałe konflikty, nie wyłączając wojny domowej toczonej w latach 49-45 p.n.e. Co stało się przyczyną fiaska 'pogoni za horyzontem'? Wyczerpującą odpowiedź znajdzie Czytelnik właśnie na łamach niniejszego opracowania.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: www.odk.pl