Powroty do Witkacego: materiały sesji naukowej poświęconej Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi

Wydawnictwo: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
bastkk

Spis treści: Mieczysław Jaroszewicz, Przedmowa, s. 5 Jan Tarnowski, Wstęp, s. 7 Beata Frydryczak, "Złapać przemijającą chwilę zachwytu nad światem". Pejzaże Witkacego, s. 9 Anna Żakiewicz, Portrety kobiet demonicznych w młodzieńczej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, s. 27 Marianna Michałowska, Autoportret: fotografia w poszukiwaniu twarzy Innego - na motywach Autoportretu...

Spis treści:

Mieczysław Jaroszewicz, Przedmowa, s. 5

Jan Tarnowski, Wstęp, s. 7

Marianna Michałowska, Autoportret: fotografia w poszukiwaniu twarzy Innego - na motywach Autoportretu wielokrotnego w lustrach 1915-1917, s. 63

Anna Jamroziakowa, Kobieca podmiotowość w symbolicznym porządku? (na podstawie wybranych fotografii S.I.Witkiewicza), s. 77

Beata Zgodzińska, Recepcja schematów formalnych i tradycyjnych tematów sztuk plastycznych w obrazach i rysunkach Witkacego, s. 103

Daria Kołacka, Deformacje: Portret między Witkacym i Baconem, s. 137

Stefan Symotiuk, Hiperrobociarz - kto zacz?, s. 161

Anna M.Kłonkowska, Typy konstytucjonalne Kretschmera w dramatach Witkacego, s. 177

Monika Bokiniec, Teatr jako misterium metafizyczne: Witkacy i Artaud, s. 193

Tomasz Misiak, Nienasycony hałas istnienia. Absurd w twórczości literackiej Witkacego, s. 209

Teresa Pękala, Witkacy kontra Witkiewicz - konflikt paradygmatów, s. 225

Teresa Kostyrko, Witkacy - Chwistek kontrowersje wokół teorii wielości rzeczywistości w sztuce, s. 241

Józef Tarnowski, Czy filozofię Witkacego można uratować?, s. 253

Aleksandra Pawliszyn, Włodzimierz Pawliszyn, Witkacowskie inspiracje filozoficzne, s. 265

Cecylia Judek, Witkacy o pisarzach w listach do żony, s. 287

Joanna Hoffmann-Aulich, Witkacy o swoich chorobach w listach do żony, s. 311

Julitta Fedorowicz-Stopa, "Trudno i darmo". Wspomnienia modelki Witkacego, s. 331

Prace Stanisława Ignacego Witkiewicza w zbiorach publicznych w Polsce, s. 357

źródło opisu: http://www.muzeum.slupsk.pl/archiwum/mps_wd13.htm