Nowoczesność i Zagłada

Okładka książki Nowoczesność i Zagłada Zygmunt Bauman
Okładka książki Nowoczesność i Zagłada
Zygmunt Bauman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Modernity and the Holocaust
Wydawnictwo Literackie
2012-10-01
2012-10-01
978-83-08-04974-7
Tomasz Kunz
Holocaust ludobójstwo socjologia etyka

Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini
Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Tho...
Okładka książki ZNAK 752 1/2018 Lekcje Baumana Zygmunt Bauman, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Tomasz Kunz, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Tokarska-Bakir
ZNAK 752 1/201... Zygmunt Bauman, Syl...

To jedna z najważniejszych książek dotycząca zbrodni Holocaustu. Książka, w której ten wybitny socjolog Zygmunt Bauman śledzi i próbuje wyjaśnić zbrodnie Szoa w kontekście nowoczesnego społeczeństwa. Społeczeństwa , które przez swoją biurokratyczną machinę władzy przyczyniło się do choroby. Ta choroba znalazła swój finał w postaci Zagłady Żydów.
Jednocześnie jest przeciwnikiem zamykania tematu Zagłady tylko do winy osądzonych. Każe patrzeć na to w jaki sposób w nowoczesnym społeczeństwie doszło do tak makabrycznej zbrodni. I próbuje odpowiedzieć na pytania jak do tego mogło dojść. To bardzo ważne studium socjologiczne i lektura obowiązkowa dla wszystkich.

Jednocześnie jest...

Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zostanie w pamięci na długie lata.

Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zostanie w pamięci na długie lata.

Jest to najsensowniejsza książka o holocauście i jego przyczynach jakie przeczytałem. To nie tylko rozprawienie się mitami związanymi z szaleństwem Hitlera i jego uprzedzenia do Żydów, czy rzekomego antysemityzmu mieszkańców Europy. Autor rozprawia się także z mitem związanym z rzekomą "autorytarną osobowością Niemców", która często podawana jest jako kluczowa przyczyna. To wyjaśnienie całej genezy i warunków nowoczesnego Państwa, które doprowadziło do zagłady.

Główną przyczyną wg. profesora był tzw. "syndrom ogrodnika" nowoczesnych Państw, a więc wiara w to, że niczym ogrodnik planujący swoje grządki, plewiący chwasty - nowoczesne Państwo stworzy swój własny "idealny ład". W przypadku ogródka zawsze są chwasty i ogrodnik je zwalcza. W przypadku idealnego społeczeństwa istnieją również chwasty. Tyle że ludzkie. I tak samo samo jak roślinne ogrodnik (Państwo) je wyplenia.

Uderzające jest to, że holocaust nie jest traktowany jako jakieś wypaczenie ale naturalna konsekwencja Państwa nowoczesnego. Równie szokujący jest cytowany fragment, że "najbardziej druzgocącą moralnie lekcją Auschwitz jest nie fakt, że w określonych warunkach każdy mógłby stać się ofiarą, lecz że w określonych warunkach każdy mógłby stać się oprawcą z Auschwitz".

Jedynym pojawiającym się minusem książki jest wrażenie, że momentami jest lekko przegadana w wyniku powtórzeń. Nie jest tak do końca, gdyż autor bardzo wnikliwie omawia poszczególne elementy i zasady Państwa nowoczesnego, który umożliwił cały skomplikowany logistycznie proces holocaustu (sam proces oczywiście także jest omawiany). Warto zapoznać się z całym wykładem i wszystkimi jego aspektami.

Książka wybitna, lektura obowiązkowa. 9/10

Świetna praca.

Świetna praca.

Dużo człowieka uczy .

Dużo człowieka uczy .

Książka wybitna. I tylko pozostaje mi żałować, że przeczytałem ją dopiero teraz. Bauman pokazuje jasno jak to się stało- że technika umożliwiła Holokaust, nowoczesne społeczeństwo umożliwiło Holokaust...i właściwie uświadomienie tego poraża.

Najbardziej znana i przełomowa książka prof. Baumana, wydana w 1989 roku, która odbiła się szerokim echem na świecie i doprowadziła do swoistej rewolucji jeśli chodzi o ocenę i interpretację Holocaustu w środowiskach socjologicznych.
W swoim dziele Bauman stara się udowodnić prostą tezę: Holocaust nie był chwilowym, irracjonalnym powrotem do barbarzyństwa, momentalnym szaleństwem pałających rasową nienawiścią Niemców i dowodem na niewystarczający postęp cywilizacyjny naszego europejskiego społeczeństwa. Wprost przeciwnie – stanowił on logiczna i pełnoprawną konsekwencję Nowoczesności i szczytowe stadium racjonalności Europejczyków. Shoah zaistniał nie tyle dzięki jakimś specyficznym cechom niemieckim, lecz ma swoje podstawy w naszej dzisiejszej, nowoczesnej i racjonalnej kulturze, bez której Zagłada nigdy by nie zaistniała. Dlatego jest to kwestia każdego z nas, a nie tylko Niemców i Żydów.
Bauman wskazuje na parę cech nowoczesności, które były niezbędne do przeprowadzenia Holocaustu. Najważniejsze to 1) nowoczesna wizja ideologiczna, czyli dążność do ‘absolutu’ (czy to raj komunistyczny czy utopia rasowa) i inżynieria społeczna, która usprawiedliwia takie działania; zamiłowanie do działań ładotwórczych i wiara w to, że świat dobry to świat kontrolowany i – co najważniejsze – w pełni przewidywalny oraz 2) konstrukcja biurokratyczna i administracyjna naszego społeczeństwa, która sprawia że wymiar moralny zostaje sprowadzony do kwestii technicznych i poprawnego wykonania swoich obowiązków przez jednostkę. Odpowiedzialność moralna zostaje zatracona w szeregu ‘pośredników’ między naszym czynem a jego konsekwencjami i końcowy rezultat naszych działań ucieka nam sprzed oczu. Wspaniałym przykładem na to są amerykańskie morderstwa za pomocą dronów.
Bauman wylicza szereg takich uzasadnień i wszystkie przyjmują charakter wyrzutu i oskarżenia pod adresem naszej cywilizacji, która oparta jest na kulcie racjonalności. Autor przekonująco pokazuje, że często zachowania moralne są zachowaniami irracjonalnymi, z kolei kierowanie się logicznym interesem i presji społecznej może być zbrodnicze. Jest to obalenie podstawowego paradygmatu socjologii – człowiek poza społeczeństwem jest dziki i niemoralny i to dopiero nacisk społeczeństwa czyni nas moralnymi. Shoah obraca to wyobrażenie w gruz – tutaj to społeczeństwo miało charakter deprawujący, a irracjonalny, ‘dziki’ popęd moralny był przejawem dobra. Dzisiaj może nie brzmi to tak kontrowersyjnie, ale to właśnie polski socjolog znacznie przyczynił się do obalenia tego socjologicznego ‘dogmatu’.
Tu dochodzimy do najważniejszej kwestii dla polskiego uczonego, czyli kwestii moralności. Bauman opiera się to na twórczości Emmanuela Levinasa i przekonuje, że moralność jest przedspołeczna i wynika z samego faktu Bycia-z-Innym. Jednocześnie moralność jest w pełni autonomiczna, irracjonalna, wymykająca się wszelkim kalkulacjom i dlatego z nowoczesnego punktu widzenia niebezpieczna. Nowoczesność jest zawładnięta manią „ładu”, „kontroli” czego wyrazem jest nasza biurokracja, administracja i wszystkie nasze struktury społeczne. Społeczeństwo „przytępia” więc nasz naturalny instynkt moralny i Holocaust stanowił najwyższe tego stadium. Nie był on dziełem ślepych namiętności (w Niemczech za rządów Hitlera nie doszło do ani jednego pogromu antyżydowskiego i Niemcy wcale nie byli większymi antysemitami niż np. Francuzi) lecz chęci stworzenia świata Ładu poprzez racjonalne, biurokratyczne narzędzia. Holocaust nie był tez wytworem zdemoralizowanych, chorych z nienawiści osób. Esesmani byli ludźmi jak każdy z nas i niewykluczone że każdy z nas zachował by się w pewnych warunkach tak jak oni. Kwestia obowiązku.
Książkę bardzo łatwo się czyta (w przeciwieństwie do Etyki Ponowoczesnej) i jest na tyle ważnym i przełomowym dziełem, że zapoznać się z nią może każdy. To chyba główny ‘must-read’ Baumana. Ale ma ona swoistą ‘baumanowską’ cechę – Bauman ma specyficzny, niemal poetycki styl, co sprawia że z jednej strony czytanie jego książek to przyjemność sama w sobie, ale z drugiej są one rozciągnięte w nieskończoność. Główne tezy sa prawdziwe, przełomowe i ciekawe – tylko że wszystko to można by było zmieścić na stu stronach (a jest ich 450). Profesor bardzo często się powtarza i często rozwlekle opisuje rzeczy, które są raczej dosyć oczywiste. Jeżeli ktoś zna pozostałe książki Baumana, to uderza to jeszcze mocniej w oczy.
Uwielbiam osobiście prof. Baumana, ale ta książka jest warta polecenia nawet dla osób pochodzących z dystansem do wszelkich ‘postmodernizmów’ i ‘relatywizmów’.

Autor bardzo często się powtarza. Gdyby wyciąć wszystkie tego typu błędy, to książka byłaby o wiele krótsza. Nie wpływa to jednak na to, że jej lektura jest bardzo wartościowa, zwraca uwagę na ważne sprawy, porusza tematy, o których nie chcemy rozmawiać i będzie aktualna jeszcze przez wiele lat. Mimo iż autor przeprowadza analizę wydarzeń sprzed ponad pół wieku to zaskakującym jest fakt jak bardzo dotyczy naszych teraźniejszych czasów.

Świetna książka o Holocauście i jego nowoczesnych warunkach możliwości. Również o tym, jak nowoczesny sposób uprawiania nauki przeszkadza w stawianiu pytań etycznych (oczywiście Bauman skupia się na swojej dziedzinie, socjologii). Jeśli komuś autor kojarzy się z zepsutym postmodernistycznym relatywizmem, to tym bardziej powinien przeczytać.

Jedyne w swoim rodzaju studium nad mechanizmami ludzkich zachowań, psychologii obojętności i zatraceniu ludzkiej wrażliwości. Naukowy opis wyjaśniający podstawy działania aparatu biurokratycznego III Rzeszy. Bauman udowadnia, że przy wykorzystaniu nowoczesnych technik zarządzania można przemienić człowieka w istotę kompletnie indyferentną oraz posłuszną wobec innych. Jedna z najważniejszych książek dotyczących zbrodniczych metod nazistów, a także kondycji ludzkiej psychiki.

• Socjologia
  • Filozofia