Gry Lalki. Hans Bellmer, Katowice 1902 – Paryż 1975

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy artystyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
83-87316-16-4
sztuka
Ktrzn Jnt

Pierwsze w Polsce tak obszerne i zarazem oryginalne omówienie dzieła Hansa Bellmera, rysownika, malarza i pisarza, urodzonego w Katowicach w 1902 roku. Mieszkając w Berlinie, Bellmer związany był z tamtejszym środowiskiem artystycznym, zwłaszcza z Dixem i Groszem. Po przeprowadzce do Paryża utrzymywał kontakty z surrealistami. Jako twórca Lalki dał swym dziełem wyraz fascynacji kobiecym ciałem, wnosząc do surrealizmu koncepcję podświadomości ciała, pozwalającą ujawnić nieujawnione dotąd pasje i nieuświadomione pragnienia. Publikacja ma charakter albumu-antologii, dokumentuje wystawę prac artysty, która odbyła się na przełomie roku 1996 i 1997 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Spośród najważniejszych osiągnięć artystycznych Bellmera prezentuje cykle fotografii zatytułowanych Lalka oraz ilustracje do zamieszczonego w książce tekstu Heinricha von Kleista O teatrze marionetek. Po części dokumentalnej książki następuje część interpretacyjna, w której zamieszczono teksty (Alaina Jouffroya, Michała Sporonia, Stanisława Rośka, Silvii Eiblmayr i Alice Mahon) poświęcone życiu i twórczości artysty.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,108.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,108.html

annie warhol | 2018-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2018

niestety, sam bellmer i jego sztuka ginie pod natłokiem tekstów naukowych. pierwsza połowa książki to reprodukcje fotografii, druga z kolei to właśnie te teksty. gdyby tylko nie było ich tak dużo i gdyby zamiast na przykład dwóch z nich były oryginalne teksty bellmera (i gdyby zawarta była fotografia wielokrotnie wspominanej rzeźby karabinu maszynowego) to byłaby to naprawdę książka-album-encyklopedia na 10/10. a tak czuję raczej rozczarowanie, szczególnie, że właściwie wszystkie teksty ciągle opowiadają tę samą historię, a autorzy nie pozwalają na inny punkt widzenia niż właściwie ten, który można odkryć w eseju jeleńskiego.