Umysł zamknięty. O tym, jak amerykańskie szkolnictwo wyższe zawiodło demokrację i zubożyło dusze dzisiejszych studentów

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Closing of American Mind
978-83-7506-766-8
jagarkar

Umysł zamknięty to bestseller, sztandarowe dzieło współczesnej myśli prawicowej i konserwatywnej. Pełne rozmachu rozważania Allana Blooma dowodzą, że współczesny kryzys polityczny i społeczny jest w istocie kryzysem intelektualnym. Uniwersytet - trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten...

Uniwersytet - trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten prestiż, prześwietla jego miraże: narcyzm, nihilizm, paraliżujący relatywizm, jałową ?kreatywność". Czy stawia Amerykę przed sądem? Kocha ten kraj, lecz lęka się o jego przyszłość. Czy stawia przed sądem młodzież? Kocha ją z rzadko spotykaną wielkodusznością i zrozumieniem, lecz jego niepokój wzrasta, gdyż w ciągu minionych dziesięcioleci - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie - rozpowszechnił się styl edukacji oraz sposób na życie, które coraz bardziej uniemożliwiają młodzieży szlachetne, inteligentne i rozumne podjęcie wielkich wyzwań życia ludzkiego, takich jak miłość, rodzina, poszukiwanie prawdy.

?Przewiduję, że książka Allana Blooma spotka się z gwałtownymi atakami. Zresztą zasługuje na to, ponieważ taki jest los wszystkich ważnych książek. Umysł zamknięty to fascynująca, ostra i pełna pasji diagnoza przemian kulturowych, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach w obrębie cywilizacji, szczególnie w dziedzinie polityki i moralności. Wielu czytelników tej książki będzie oburzonych, ale nikogo nie pozostawi ona obojętnym".

Leszek Kołakowski

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Umysl_zamkniety_-_Allan_Bloom

Marek | 2012-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Powinni przeczytać studenci i nauczyciele którzy dzisiaj próbują "uczyć" w tzw. szkole. To książka nie tylko o kryzysie uniwersytetu ale potrzebie powrotu do Greków.O spotkaniu na swojej drodze filozofii i o jej braku dzisiaj. Gdy czytałem, towarzyszył mi gdzieś obok,ale blisko Leo Strauss, mistrz autora tego tekstu. Chociaż pisana w połowie lat 80 jest jeszcze bardziej aktualna niż kiedyś. Po takiej lekturze nie pozostaje mi nic innego niż ponowne przeczytanie "Uczty" Platona do czego i państwa gorąco namawiam...
I zapomniałbym, właśnie ukazało się drugie wydanie !

mejva | 2013-06-23
Przeczytana: kwiecień 2013

Rozdział o samym szkolnictwie jest warty przeczytania, ale kolejne dla przeciętnego czytelnika mogą być nie do przebrnięcia. Autor rozwodzi się nad filozofią grecką, niemiecką i jeżeli ktoś nie ma żadnej wiedzy w tej dziedzinie nie jest w stanie dostrzec co faktycznie autor chce przekazać swoim wywodem. Ponadto typowo naukowy, bardzo trudny momentami język nie ułatwia sprawy. Bardzo wymagająca lektura.

Koval | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Mimo otwartych granic od 1989 roku i licznych kontaktów, nie pozbyliśmy się wielu kompleksów wobec Zachodu. Nadal panuje u nas przekonanie, że to lepszy lub najlepszy świat. Stale podkreśla się nasze zapóźnienie i nienadążanie za Zachodem, ale to nic innego jak tylko poczucie niższości i nawyk nieustannego porównywania się z innymi. Można go rozładować lub uleczyć, uznając przede wszystkim wartość własnego stanu posiadania, swojej tożsamości i kultury. Można wymieniać towary i technologie, ale nie da się wymienić swojej tradycji, historii czy właśnie kultury. Zachód nie jest światem idealnym, istnieje wiele oznak kryzysu, również klęsk i pomyłek w jego rozwoju. Powinno się wykorzystać także i te negatywne doświadczenia, by nie powtarzać błędów, z których on zdążył się już wycofać.
Tymczasem mnóstwo naszych autorytetów intelektualnych namawia, byśmy podążali mylnymi tropami. Tak jest zwłaszcza w edukacji, obyczajowości, naukach humanistycznych, w życiu codziennym, w tym wszystkim,...

vivarto | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Koszmarny wprost bełkot, kompilacja luźno powiązanych, bez ładu i składu, parafraz myśli Locke'a, Rousseau, Nietzschego... Po co czytać skrótowe opracowania, skoro można sięgnąć do źródeł...

acinonyx | 2015-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Dosyć trudna książka. Autor porusza wiele różnych wątków. Mamy opis studentów, ich postrzeganie świata, stosunki panujące między nimi, co oznacza dla nich równość, rasa, płeć, miłość. Bloom opisuje jak duża zmiana zaszła w ciągu kilkudziesięciu lat na uniwersytecie. Niektóre jego wnioski są bardzo kontrowersyjne, np gdy tłumaczy wpływ muzyki na człowieka.

Znajdziemy też obszerny fragment opisujący wpływ filozofii i filozofów na władzę, na państwo, na politykę. To jak się doktryny zmieniały w czasie, jak filozofia niemiecka przywędrowała do USA, jak demokracja ze swoją dyktaturą równości zniszczyła wszystko co wzniosłe. Jako lekarstwo na problemy demokracji liberalnej Bloom proponuje uniwersytet jako ostoję elitaryzmu, gdzie uczeni mieliby się zajmować tym co ważne, nawet jeśli byłoby to wbrew panującym modom. Niestety taki uniwersytet wg Blooma przestał istnieć w USA ostatecznie w latach 60-tych.

Bloom dzieli nauki na trzy rodzaje - humanistyczne, społeczne, ścisłe. Opisuje ich...

Collony | 2010-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Trudny, filozoficzny język, ale po parokrotnym przeczytaniu najbardziej interesujących ustępów można dojść do wniosku, że autor bardzo dobrze zanalizował życie studenckie. Choć książka napisana ponad 20 lat temu miała się odnosić wyłącznie do Amerykanów, dzisiaj dotyczy nauczania na całym świecie. Bloom w bardzo przekonujący sposób przedstawia za pomocą filozofii, która kształtowała demokrację, jak na przestrzeni wieków zmienił się stosunek do nauki i całego życia, upatrując największy wpływ w rewolucji lat 60., która doprowadziła do upadku filozofii, a wraz z nią humanistyki. Świetne studium zmian ideologii i upadku wartości.

Paulina | 2012-04-25

Zmusza do myślenia.