Wyzwanie czytelnicze LC
Na Hanyate
niwemang

Bengalska pisarka Maitreyi Devi (1914-1990) jest główną bohaterką opartej na wątkach autobiograficznych powieści miłosnej "Majtreji" (1933, wyd. pol. 1988) wybitnego filozofa i religioznawcy Mircei Eliadego. Maitreyi Devi była córką znanego filozofa indyjskiego Surendranatha Dasgupty, pod którego kierunkiem Mircea Eliade w latach 1928-1931 studiował w Kalkucie filozofię indyjską i któremu później zadedykował swe fundamentalne dzieło "Joga. Nieśmiertelność i wolność". Maitreyi Devi poznała treść "Majtreji" dopiero w latach siedemdziesiątych, ponad czterdzieści lat od swego rozstania z Eliadem. Jej książka to polemika z wersją wydarzeń podaną przez Eliadego. Nie jest to jednak wyłącznie inna historia egzotycznego romansu cudzoziemskiego studenta z bengalską dziewczyną z dobrego domu. W powieści "Mircea" znajdujemy wspomnienia autorki o domu rodzinnym, o przyjaźni z Rabindranathem Tagore, o obyczajach w Indiach na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia. Jest to wreszcie wyznanie wiary pisarki w nieśmiertelność duszy.

Powieść "Mircea" ukazała się w roku 1974 po spotkaniu Maitreyi Devi z Eliadem. W roku 1976 została uhonorowana nagrodą Sahitya Akademii, najwyższym wyróżnieniem literackim w Indiach.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kryptonite | 2018-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2018

Historia znana z 'Majtreji' Eliadego, tym razem opowiedziana z drugiej strony. I jeszcze autorka nie zapomniała dodać coś od siebie.
Dla Europejczyka bardziej 'swojska' jest wersja Eliadego, ponieważ tutaj, w 'Mircei', cała uwaga skupiona jest nie na historii uczucia osób pochodzących z dwóch odmiennych regionów świata i przepojona romantyzmem rodem z Wertera, ale na kulturze i tradycji indyjskiej. I wiecie co? Tutaj wszystko zostało obdarte z tego, co wiemy o romantycznej, nieszczęśliwej miłości - gdzie tu łzy i rozpacz z powodu rozstania? Gdzie tu gniew, sprzeciwy, bunt wobec życia i świata? Tutaj mamy dystans, powściągliwość, stateczność. U Eliadego aż kipi emocjami, a u pani Majtreji Devi wieje wręcz chłodem. Może wynika to z wychowania i życia w Indiach, ale przez tą małą rzecz książkę czyta się może i szybko, ale nic nie ciekawi. Chyba że ktoś interesuje się Indiami.
'Mircea' to ciekawostka literacka, odpowiedź na inną książkę, opowiedzenie własnej wersji wydarzeń, ale nie w...

Komaga | 2018-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Ta książka ma dla mnie wartość przede wszystkim ze względu na opis Indii. Autorka, Bengalka opisuje z miłością kraj w którym mieszka nie szczędząc jednak ostrej krytyki dla systemów kastowych, polityki czy obyczajowości.

Malini | 2014-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Książki "Mircea" stanowi odpowiedź bengalskiej pisarki Maitreyi Devi na powieść Mircei Eliadego "Majtreji". Autorka po ponad czterdziestu latach wraca pamięcią do swoich młodzieńczych lat, kiedy to w domu jej ojca mieszkał zagraniczny student Mircea Eliade. Opisuje ona swoją pierwszą miłość, która nie miała szansy się spełnić. Ponadto z powieści dowiadujemy się, jak wyglądało dalsze życie autorki, jej relacje rodzinne i obyczaje w Indiach w latach 30'.
Książka mnie nie porwała, ale mimo to czytało mi się ją dość szybko i przyjemnie.

KrzysztofIwanek | 2014-10-21

Pewnie prawie każdy autor wplata wątki ze swojego życia w powieści, czyniąc to bardziej lub mniej świadomie i w różnym stopniu je przerabiając i maskując. Ale własne życie nigdy nie jest tylko własne. Inni, prawdziwi ludzie mogą się różnie zareagować na to jak zostali ,,wpleceni''. Tak stało się z Mirceą Eliade i Maitreyi Devi. On swoje wspomnienia o ich wspólnych chwilach przerobił na powieść, zmieniając imiona i część fabuły (mowa oczywiście o powieści ,,Majtreji''). W zasadzie metoda Eliadego niczym nie różniła się od podejść wielu innych pisarzy. Ale dla niej, dla Maitreyi Devi, to był skandal i upokorzenie, bo według niej Eliade zmienił fakty, ale pozostawił historię na tyle bliską prawdzie, że mogła stać się podstawą podejrzeń i plotek. I tak powstała ,,Mircea'', która, w przeciwieństwie do ,,Majtreji'', była książką nie kryjącą kogo opisuje i powstałą po to, by sprostować to, co według Devi Eliade wykrzywił. Mnie ,,Mircea'' czytał się znacznie lepiej, a ,,Majtreji'' wydało...

wwwildflower | 2017-05-27
annikap | 2016-09-25