Na Hanyate
niwemang

Bengalska pisarka Maitreyi Devi (1914-1990) jest główną bohaterką opartej na wątkach autobiograficznych powieści miłosnej "Majtreji" (1933, wyd. pol. 1988) wybitnego filozofa i religioznawcy Mircei Eliadego. Maitreyi Devi była córką znanego filozofa indyjskiego Surendranatha Dasgupty, pod którego kierunkiem Mircea Eliade w latach 1928-1931 studiował w Kalkucie filozofię indyjską i któremu później zadedykował swe fundamentalne dzieło "Joga. Nieśmiertelność i wolność". Maitreyi Devi poznała treść "Majtreji" dopiero w latach siedemdziesiątych, ponad czterdzieści lat od swego rozstania z Eliadem. Jej książka to polemika z wersją wydarzeń podaną przez Eliadego. Nie jest to jednak wyłącznie inna historia egzotycznego romansu cudzoziemskiego studenta z bengalską dziewczyną z dobrego domu. W powieści "Mircea" znajdujemy wspomnienia autorki o domu rodzinnym, o przyjaźni z Rabindranathem Tagore, o obyczajach w Indiach na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia. Jest to wreszcie wyznanie wiary pisarki w nieśmiertelność duszy.

Powieść "Mircea" ukazała się w roku 1974 po spotkaniu Maitreyi Devi z Eliadem. W roku 1976 została uhonorowana nagrodą Sahitya Akademii, najwyższym wyróżnieniem literackim w Indiach.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Malini | 2014-04-03
Na półkach: Literatura faktu
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Książki "Mircea" stanowi odpowiedź bengalskiej pisarki Maitreyi Devi na powieść Mircei Eliadego "Majtreji". Autorka po ponad czterdziestu latach wraca pamięcią do swoich młodzieńczych lat, kiedy to w domu jej ojca mieszkał zagraniczny student Mircea Eliade. Opisuje ona swoją pierwszą miłość, która nie miała szansy się spełnić. Ponadto z powieści dowiadujemy się, jak wyglądało dalsze życie autorki, jej relacje rodzinne i obyczaje w Indiach w latach 30'.
Książka mnie nie porwała, ale mimo to czytało mi się ją dość szybko i przyjemnie.

KrzysztofIwanek | 2014-10-21

Pewnie prawie każdy autor wplata wątki ze swojego życia w powieści, czyniąc to bardziej lub mniej świadomie i w różnym stopniu je przerabiając i maskując. Ale własne życie nigdy nie jest tylko własne. Inni, prawdziwi ludzie mogą się różnie zareagować na to jak zostali ,,wpleceni''. Tak stało się z Mirceą Eliade i Maitreyi Devi. On swoje wspomnienia o ich wspólnych chwilach przerobił na powieść, zmieniając imiona i część fabuły (mowa oczywiście o powieści ,,Majtreji''). W zasadzie metoda Eliadego niczym nie różniła się od podejść wielu innych pisarzy. Ale dla niej, dla Maitreyi Devi, to był skandal i upokorzenie, bo według niej Eliade zmienił fakty, ale pozostawił historię na tyle bliską prawdzie, że mogła stać się podstawą podejrzeń i plotek. I tak powstała ,,Mircea'', która, w przeciwieństwie do ,,Majtreji'', była książką nie kryjącą kogo opisuje i powstałą po to, by sprostować to, co według Devi Eliade wykrzywił. Mnie ,,Mircea'' czytał się znacznie lepiej, a ,,Majtreji'' wydało...

wwwildflower | 2017-05-27
annikap | 2016-09-25