978-83-231-2792-5
kult drzew
welesxxi

Tom ten jest zbiorem rozproszonych artykułów prof. Teresy Karwickiej, publikowanych wcześniej w czasopismach i pracach zbiorowych, dziś często trudno dostępnych. Oddają one dobrze zainteresowania naukowe Autorki, skupiające się głównie na obecności drzew i krzewów w kulturze ludowej oraz na problemach związanych z regionem i regionalizmem, ujmowanych ze szczególnym uwzględnieniem Kujaw, Kaszub i ziemi dobrzyńskiej.

Spis treści:

Część I. Drzewa (Magia i kult. Rozważania na przykładzie niektórych praktyk magicznych związanych
z drzewami; Zwyczaj stawiania majów w polskiej kulturze ludowej na tle europejskim; Zakazy związane z drzewami i motywujące je wierzenia; Drzewa w ludowych legendach o Krzyżu i narzędziach Męki; Rola drzewka i gałęzi w zimowej obrzędowości Małopolski południowej; Dęby w wierzeniach, obrzędach i symbolice Polski oraz krajów sąsiednich; Dziki bez w folklorze Europy ze szczególnym uwzględnieniem Słowiańszczyzny; Jarzębina w folklorze polskim na tle europejskim)

Część II. Regiony (Przyroda i środowisko w ludowej twórczości literackiej mieszkańców Kujaw; Kujawy jako region etnograficzny; Rola zespołów folklorystycznych na Kujawach w utrwalaniu tożsamości regionalnej; Kształtowanie się tożsamości regionalnej chłopów polskich (na przykładzie wybranych regionów); Granice zaborów jako czynnik zróżnicowania kulturalnego regionu; Badania etnograficzne Kaszub po 1945 roku i ich znaczenie dla kultury regionu)

Część III. Aneksy

Wykaz źródeł; Bibliografia