W tomie poezji Juliana Tuwima Wiersze na wagarach są zarówno utwory znajdujące się w programach nauczania w gimnazjum, jak i te mniej znane uczniom. Wiersze są zabawnie zilustrowane i opatrzone dowcipnymi komentarzami, dzięki którym uświadamiamy sobie, że poezja Tuwima nadal jest aktualna i interesująca. Julian Tuwim (1894–1953), jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku,...
źródło opisu: http://www.egmont.pl/pl/ksiazki/nowosci/art1055.html
źródło okładki: www.egmont.pl
http://www.nieperfekcyjnie.pl/2012/11/julian-tuwim-wiersze-na-wagarach.html
Julian Tuwim - jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, będący współzałożycielem grupy poetyckiej Skamander oraz kabaretu literackiego w kawiarni Pod Picadorem. Twórca wielu znanych wierszy, skeczy i tekstów piosenek, a do tego autor librett operetkowych i wodewili. Jego powiedzenie - Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz - jest niezwykle znane i często powtarzane przez rodaków. Jego wiersze są ponadczasowe - zna je nie tylko starsze pokolenie, ale również najmłodsi, którzy zapoznają się z nimi, dzięki rodzicom, nauczycielom oraz starszemu rodzeństwu. Któż nie zna Słonia Trąbalskiego, Pana Hilarego czy Murzynka Bambo? Tym razem nadszedł czas na poznanie wierszyków mniej popularnych, co nie oznacza, że słabszych bądź gorszych. O nie, nie!
Tylna okładka Wierszy na wagarach informuje, iż jest to książka dla niedorosłych, czyli nie powinnam zapoznawać się z jej zawartością, gdyż nie spełniam kryteriów. Jednak, z tego względu, iż jestem uparta i przekorna, postanawiam zajrzeć do Wierszy na wagarach. Pierwsze, co przyciąga moją uwagę, to ogrom kolorów oraz zabawne ilustracje. Taki zabieg zachęca do dalszej przygody z wierszami Tuwima. Już wiem, że będę niegrzeczna i nie dostosuję się do wcześniejszego ostrzeżenia, ponieważ tomik za bardzo mnie kusi...
Jeśli ktoś spodziewa się ujrzenia klasycznych wierszy Tuwima, tj. Ptasie radio, Lokomotywa, Rzepka czy Abecadło, to zapewniam, że nie znajdzie ich w tym tomiku. Wiersze na wagarach zawierają utwory mniej znane, kierowanie głównie do dzieci w wieku 10-14 lat. Ich wyborem zajęły się Maria Deskur oraz Agnieszka Betlejewska we współpracy z Fundacją im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim.
Tomik składa się z pięciu rozdziałów. Głos - śpiewam. Słowo - tworzę, A może byśmy tak, jedyna..., Rwałem dziś rano czereśnie, Modlę się, Panie, ale się nie korzę oraz O, jak śmiesznie!. Każda część krąży wokół danej tematyki, dzięki czemu możemy przebierać w utworach dotyczących miłości, wiary, Boga, szczęścia. Przy niektórych wierszach można się zdrowo pośmiać, natomiast przy innych warto pomyśleć i wydobyć pewną życiową prawdę, którą warto byłoby kierować się na co dzień.
Szczęście
Nieciekaw jestem świata,
Ogromnych, pięknych miast:
Nie więcej one powiedzą,
Jak ten przydrożny chwast.
Nieciekaw jestem ludzi,
Co nauk zgłębili sto:
Wystarczy mi pierwszy lepszy,
Wystarczy mi byle kto.
I ksiąg nie jestem ciekaw
- Możecie ze mnie drwić -
Wiem ja bez ksiąg niemało
I wiem, co znaczy żyć.
Usiadłem sobie pod drzewem,
Spokojny jestem i sam -
O, Boże! O, szczęście moje!
Jakże dziękować Ci mam? *
Wiersze Tuwima są uniwersalne, niosą ponadczasową prawdę, tak naprawdę - do wszystkich osób, bez względu na wiek, płeć czy poglądy. Warto pochylić się nad niektórymi z nich i zapisać je sobie głęboko w sercu. Nie zapominajmy o takich fantastycznych i zdolnych Polakach, którzy zapisali się w naszej historii. Cieszę się, że wydawnictwo Egmont postanowiło odświeżyć naszą pamięć i wydać wspaniałe dzieła poety, o którym warto pamiętać.
* wiersz ze str. 20
http://sylwuch.blogspot.com/2012/11/julian-tuwim-wiersze-na-wagarach.html

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Korepetytor
Absolutna. Strata. Czasu. To już lepiej siąść na werandzie i podłubać sobie w nosie. Powieje większą ciekawością doznań.