Odd Thomas. Diabelski pakt

2013-10-02
Bartosz Czartoryski
Odd Thomas

I see dead people

Zaznaczam na wstępie, że nie jestem zwolennikiem powieści obrazkowej czy jak mówią inni komiksu . Tą pozycję trafiła do mojej biblioteki jako prezent z powodu autora . Lektura zajęła mi niecałe 40 minut i mnie nie powaliła . Odd Thomas to kultowa postać , a jej forma komiksowa niestety jej ujmuje . Szacunek dla wielbicieli tej formy literackiej , ale to nie dla mnie . A właściwie już nie dla mnie. Kiedyś uwielbiałem komiksy , ale kilkadziesiąt lat temu , Kapitan Kloss , Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz ,

Komiks czytało mi się przyjemnie i bardzo szybko. Słysząc grad za oknem postawiłam na miłą pozycję i nie zawiodłam się. Mimo wszystko, jestem zawiedziona, że dostaliśmy tylko jedną historię i skończyła się ona tak szybko. Ilustrowana przygoda zaintrygowała mnie i na pewno zobaczę inne pozycje autora, tym bardziej cykl z Oddem.

Na półkach: , , , , , ,

Trudno porównać powieści Koonza do tej konkretnej pozycji. Znajome postaci, wątek kryminalny, wyważony żart - niby Koonz, ale ... Osobiście wolę jego powieści. Diabelski pakt traktuję jako przejaw humoru autora - jakby puszczał do czytelnika oko z komentarzem "tak tez potrafię". Polecam jako ciekawostkę.

Nigdy nie czytałam komiksu — kryminału. Kiedyś czytałam dużo W.I.T.C.H. i Kaczora Donalda. Czasem też w ręce wpadła jakaś manga dla dziewczyn, ale nigdy nic z tego typu tworów. Lektura była całkiem przyjemna. Rysunki Queenie Chan przypadły mi do gustu, a sam komiks był stosunkowo ciekawy. Nie brakowało humoru i choć akcja nie zwaliła mnie z nóg, to całość jest całkiem przyjemna. Zdecydowanie zachęciło mnie to do poznania Odd Thomasa w wersji książkowej.

Czytając "Odd Thomas. Diabelski Pakt" jestem już po lekturze całej serii Deana Koontza i cieszę się, że zrobiłam to dopiero teraz.

Muszę przyznać, że nigdy nie przepadałam za komiksami i jest to pierwsza tego typu książka na mojej półce.

Po przeczytaniu wszystkich 6 tomów serii o przygodach Odda miałam już swoje wyobrażenie wyglądu poszczególnych bohaterów. I muszę przyznać, że Queenie Chan pięknie uchwyciła ten urok postaci, który stworzył Koontz. Komiks ten pozwolił mi ucieleśnić sobie Stormy, która dla mnie przez całą serię była białym duchem na ramieniu Odda.

Forma komiksu jako dodatku do serii opowiadającym o tym co było przed wydarzeniami z pierwszego tomu bardzo mi się podoba.

Co się tyczy historii, którą opowiada komiks- jest całkiem fajna i miło czytałoby się powieść opowiadającą te wydarzenia. Co prawda parę szczegółów bym poprawiła, ale całość jest bardzo przyjemna.

Dopiero czytając część komiksu " Dziwna twarz w lustrze" uzmysłowiłam sobie, że w ciągu 6 tomów ani razu nie mam do czynienia z opisem wyglądu samego Odda. Jakoś podczas lektury zupełnie nie myślałam o tym jak Odd może wyglądać.

Komiks Odda Thomasa i Queenie Chan polecam wszystkim fanom serii Odda Thomasa.

Niby przewidywalne, niby proste, a jednak jest świetne. Bardzo uśmiałam się przy tym komiksie. Postać głównego bohatera jak najbardziej na plus. Zabrakło większej zawiłości w fabule, ale mimo to książka zalicza się do dobrych lektur. Liczę na więcej komiksów z tym bohaterem.

Ciekawa odmiana.
Trzyma w napięciu.

Ciekawa odmiana.
Trzyma w napięciu.

Odd to spokojny, skromny chłopak, który posiada pewien dar. Mianowicie widzi martwych ludzi. Kontaktują się oni z chłopakiem, ponieważ potrzebują jego pomocy.
Dzięki tej zdolności Odd, pomaga stróżom prawa w prowadzonych śledztwach.
Przyznam, bardzo ciekawy pomysł i chociaż poznałam dopiero pierwszą część powieściowych przygód Odda, jestem skłonna nadrobić zaległości w jak najkrótszym czasie. Chociaż po raz pierwszy poznałam tę historię już wiele lat temu, nadal mając ją w pamięci zdecydowałam się na zakup komiksu. I tak oto, w bardzo promocyjnej cenie (na bonito.pl) trafił w moje ręce.

Opowiada on historię , w której chłopak używając swoich zdolności, musi wyjaśnić pewne zagadkowe morderstwo, zanim zabójca uderzy kolejny raz.

Wykonanie samego komiksu jest w stylu mangi i powiem szczerze, że na początku mnie to zdziwiło, ale podczas zapoznawania się z historią doceniłam stronę graficzną. Idealnie komponuje się ze scenariuszem, wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dialogi, oczywiście jak by nie mogło być inaczej - typowo komiksowe, skonstruowane są tak, aby jak najlepiej oddać charakter bohaterów. Idealnie współgrają z ich wizualną stroną wizualną, np. Stormy - dziewczyna Odda, wygląda na bardzo konkretną babkę, twardą i szorstką w podejściu i jej wypowiedzi są też takie. Czyli dopracowanie, to tym słowem mogę określić ten komiks, chociaż posiada on jeden mankament, ale o tym później.

Dodatkowym atutem komiksu jest spora dawka humoru, którym główny bohater może się poszczycić. Było to dla mnie miłym dodatkiem, który sprawił, że pokochałam ten komiks jeszcze bardziej.

Jednak jeśli chodzi o scenariusz, to do pewnego momentu jest on bardzo dobry. Tajemniczy morderca, prześladowanie i kolejne potencjalne ofiary. I do tego wcześniej wspomniany humor.
Jednak samo wyjaśnienie... O ile czytało mi się go niesamowicie, to samo rozwiązanie nie było satysfakcjonujące. Tak naprawdę nie wiem, co kierowało motywami zabójcy i to trochę mnie zawiodło, ale samo zakończenie jest typowo komiksowe i naprawdę znakomite.
I dlatego jestem w stanie wybaczyć fakt, że do tej pory nie znam pobudek mordercy (może coś przeoczyłam),ponieważ jest to naprawdę kawał dobrze wykonanej pracy jaką włożyli w niego jego twórcy. Sprawił on, że nabrałam ogromnej chęci do sięgania po inne komiksy.

"Odd Thomas. Diabelski pakt" to gratka dla fanów tego cyklu i nie tylko. Ponieważ kiedy zapoznacie się z komiksową wersją będziecie chcieli sięgnąć po powieści z tym bohaterem.

Dzięki tej zdolności Odd, pomaga stróżom prawa w prowadzonych śledztwach.

Prawdopodobnie po prostu jestem już za stara na taką opowieść. Postać głównego bohatera w ogóle do mnie nie trafia i nie przekonuje mnie. Cała historia też wydaje mi się płaska i niezbyt angażująca. Plusem jest parę zabawnych w niewymuszony sposób dialogów, ewentualnie kreska komiksu (choć jak dla mnie autorka mogłaby się zdecydować, czy rysuję mangę, czy nie, bo efekt pośredni wypada nieciekawie).
Generalnie Odd Thomas wydaje się być skierowany raczej do nastoletnich odbiorców.

Podczas lektury komiksu czytelnik nie musi za nadto używać swojej wyobraźni - realia i bohaterowie podani są, jak na tacy, a jego wyobraźnia decyduje tutaj o niewielu elementach. Rysunki, które wyszły spod pędzla (?) Queenie Chan oczarowują swoim ascetyzmem, dokładnie postawionymi kreskami i przede wszystkim realizmem zauważanym na twarzach bohaterów. Nie ma tu miejsca na pomyłki, nieprzemyślane pociągnięcia, co dobitnie świadczy o prostocie ilustracji. Dodatkową przyjemnością dla oka jest idealnie dobrana do wypowiedzi bohaterów czcionka.

Chociaż historia opisana w "Diabelskim pakcie" mogłaby się wydawać już wcześniej opowiedziana przez innych autorów, to chciałbym zaznaczyć, że pomimo pewnej schematyczności autor wprowadza w historie elementy własnej wyobraźni. Te drobnostki są dobrze widoczne, przez co po kilku stronach wczuwamy się w akcję i zauważamy, iż tylko Koontz mógł w ten sposób poprowadzić fabułę i tylko on byłby w stanie wykreować takich bohaterów. Chociaż wizerunek postaci zależy w głównej mierze od ilustratorki, to przecież nie możemy zapominać, że to autor kreuje jej portret psychologiczny i charakter. Wracając do myśli głównej, historia ta mimo pierwszych wątpliwości jest poprowadzona w sposób, jaki nikt inny tego nie zrobił.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/

• Dean Koontz