Wierna rzeka

Czytelnik
1989-01-01
1989-01-01
8307019893

Ładny język, znacznie lepszy niż w ostatniej powieści napisanej przez Stefana Żeromskiego – "Przedwiośniu". Tutaj jest również rys patriotyczny – polskie powstanie styczniowe z 1863 roku, dziejące się na terenie zaboru rosyjskiego w regionie świętokrzyskim. Początek książki zawiera drastyczny obraz z pola pobitewnego – stosu umierających i trupów... ale fabuła wciąga czytelnika. Potem nawiązuje się romans. Zachwycają mnie opisy dotyczące intymności, które są przedstawiane w sposób klarowny i wyważony; dla mnie najważniejsze jest to, że bez wulgaryzmów i prostactwa.

Klasykę literatury powinno się znać, ale chyba też trzeba do niej dorosnąć. Prosta historia, poetycko opisana, taka domowa klechda. Warto poznać.

Na półkach: , , , , , ,

Powieść przesłuchana na Empik Go.
Romantyczna opowieść o ubogiej szlachciance Salomei zakochanej w ocalonym powstańcu. Jest to typowa opowieść o miłości, która w przedstawionych czasach nie ma racji bytu, potencjalnym mezaliansie, ale akurat ta powieść wypada całkiem nieźle w porównaniu do wielu innych dzieł tego autora.

Powieść przesłuchana na Empik Go.

Słuchałam jako audiobook i jest to piękna historia miłosnych westchnień przepleciona surowym życiem, biedą i wojną.

Jest coś podskórnego, "innego" w tej melodramie; coś odgraniczającego jej skromną całość od kiczu bądź schematyzmu. Jakimś sposobem autor unika tutaj nadmiernego patosu; miłość nie jest tu gorzka, niesprawiedliwa bądź nieszczęśliwa, lecz głucha, obojętna, niewdzięczna, nie tylko dla postaci, lecz również (a być może zwłaszcza) dla czytelników; pustka miłości jest tu sposobem na dekonstrukcję oczekiwanej formy romansu, która ginie pod zalewem milczenia, niemożliwości, lęku.
Przekształcenie męskiej perspektywy na rzecz kobiecej; uczynienie kobiety podstawą utworu z całą pewnością staje się nie tylko zaskoczeniem - a więc wyrwaniem z oczekiwanej całości - lecz również uładzeniem, unormowaniem materiału, który ożywa wraz z postacią Salomei.

Nudnawe opisy przyrody albo rozterek wewnętrznych bohaterów. Broni się jednak tym, że porusza odwieczny problem niespełnionej milosci i ewentualnego mezaliansu.

Jedyną książką, jaką zaczęłam i nie skończyłam jest powieść Żeromskiego "Popioły", dlatego do "Wiernej rzeki" podeszłam z dużą rezerwą, ale okazało się, że bezpodstawnie. Historia całkiem przyjemna, chociaż mało wiarygodna.

„Wierna rzeka” Żeromskiego, to moja ulubiona pozycja czytelnicza. Również film oglądałem wielokrotnie.

Polecam młodszemu pokoleniu, żeby zapoznali się z tą piękną historią, nie trzeba cięgle gonić za nowościami.

Literatura, zaliczana do tak zwanych „klasyków”, wcale nie musi być nudna. Stefan Żeromski, znany z wielu utworów, postanowił stworzyć dzieło chwytające za serce. Nie bez przyczyny, „Wierna rzeka” nazywana jest najpiękniejszą polską opowieścią o roku 1863, w polskiej literaturze. Upadający dwór w Niezdołach stał się miejscem wielu wydarzeń z okresu powstania styczniowego, a także kolebką tragicznych losów miłości Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca – Józefa.
Żeromski wzrusza, chwyta za serce i porusza znany w XIX wieku problem mezaliansu, bo według wielu arystokratycznych rodów, gdzie różny status społeczny, tam nie ma miejsca na prawdziwe i szczere uczucie. W „Wiernej rzece”, tylko woda jest w stanie poznać prawdziwe odczucia bohaterów i zostać jedynym świadkiem tragicznych wydarzeń
Polecam wszystkim tym, którzy uważają Żeromskiego za nudziarza - tutaj łamie ten niechlubny stereotyp!

O polskiej literaturze do dziś myślę sztampowo: Romantyzm, Pozytywizm, Młoda Polska. Wyjście poza ramki okresu nie wchodzi przecież w grę, bo na sprawdzianach, kartkówkach i egzaminach trzeba było tworzyć pewne ramki, za które przecież twórcy nie wychodzili.
A jednak, dobrze jest wrócić do polskich klasyków (mam na myśli pisarza, nie książkę, kórej w szkole nie czytałem) i zrozumieć, że przecież literaci nie są robotami, którzy nie wychodzą ponad swój styl. Ja w tej książcę widzę wszystko, i gdyby nie okres napisania i temat, o którym opowiada, mógłby pomyśleć, że pisano ją w nurcie romatycznym...
Choć nie do końca, bo w końcu realizmu jest tu sporo, a te długie opisy uczuć i ludzkich westchnień, służą urealnieniu sytuacji, prawda? Nie wiem, bredzę. Na pewno jest w tej opowieści kilka pięknych, głębokich motywów, które mogłyby wejść do kanonu polskich postaci tragicznych i ich zachowań, wespół z Wokulskim, Cezarym Baryką czy Kmicicem. Czyta się szybko, ale nie bez refleksji, i za to chwała Żeromskiemu!

• Klasyka
  • Lektury