Dynastia Wazów w Polsce

Seria: Dynastie w Polsce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia Polski, Wazowie
historia

Szwedzka dynastia na polskim tronie - dzieje królewskiego rodu! Autorka ukazuje dzieje dynastii Wazów - rodu królów elekcyjnych, wpisane w czasy największego rozwoju terytorialnego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na tym tle ukazuje środowisko dworskie, społeczne, polityczne i religijne panujących i ich rodzin. Książka: przedstawia wyniki najnowszych badań nad historią nowożytnego państwa...

Szwedzka dynastia na polskim tronie - dzieje królewskiego rodu!

Książka:
przedstawia wyniki najnowszych badań nad historią nowożytnego państwa polskiego;
ukazuje pozycję i zakres władzy królów elekcyjnych z dynastii Wazów oraz cele prowadzonej przez nich polityki;
analizuje przyczyny konfliktów, w jakie została uwikłana Rzeczpospolita w XVII wieku;
kreśli realistyczny obraz XVII-wiecznej szlachty oraz jej stosunku do króla;
rysuje interesujące portrety poszczególnych członków dynastii Wazów;
barwny obraz epoki uzupełnia o fragmenty pisanych ówcześnie pamfletów politycznych;
w sposób szczegółowy omawia zagadnienia życia kulturalnego, a także stosunków panujących na dworze królewskim;
zawiera kompletne tablice genealogiczne, rozbudowany indeks oraz wyczerpującą bibliografię;
napisana przystępnym i barwnym językiem.

Pozycja przeznaczona dla studentów studiów historycznych, prawa i administracji, filologii polskiej i słowiańskich, dziennikarstwa i nauk politycznych, a także dla uczniów szkół średnich i hobbystów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/5114/dynastia-wazow-w-polsce.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/5114/dynastia-wazow-w-polsce.html

supermariobros | 2012-12-13

Ksiazka popularno naukowa poswiecona szwedzkiej dynastii na polskim tronie.
Na wstepie warto zwrocic uwage, ze autorka niewiele miejsca poswieca na analize dynastii z perspektywy politycznej. W ksiazce opisane sa glownie ciekawostki z zycia rodzinnego dynastii. Szczegolowo i ciekawie opisane sa miedzy innymi ceremonie slubow, pogrzebow czy koronacji.
Jezeli ktos oczekuje analizy rzadow za czasow panowania Wazow, to sa od tego inne ksiazki, tuaj ten temat traktowany jest dosc pobieznie, z reszta wystarczy spojzec na spis tresci. Niestety notka na okladce ksiazki majaca ja reklamowac jest raczej mylaca.

Mimo dosc lekkiego potraktowania strony politycznej uwazam, ze jest to ksiazka warta polecenia, autorka przytacza na tyle duzo ciekawych faktow dotyczacych Wazow, ze wypelnia tym pewna luke, sworzona przez innych historykow, ktorzy zazwyczaj skupiaja sie na analizie dynastii panujacej Rzeczapospolita w XVII wieku wylacznie od storny politycznej.

Na plus zasluguja takze estetyczne...