83-212-0608-5

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Legenda mojej młodości, bard Wysocki (1938 – 1980). Jako aktor zyskał sławę swoimi kreacjami w Teatrze na Tagance, lecz przede wszystkim był pieśniarzem. Do epoki Wysockiego najwiekszą popularnością cieszyli się Bułat Okudżawa (1924 -97), dzięki m.in. Osieckiej i Aleksander Wertyński (1889 -1957), odrestaurowany m.in. przez tłumaczenia Jonasza Kofty (1942 -1988). Specyficzny niski, ochrypły głos Wysockiego świetnie naśladował m.in. Tadeusz Gumplowicz (1943? - 1981) W 1967 roku Wysocki poznał aktorkę Marinę Vlady (ur.1938), swą późniejszą trzecią żonę, co wzmocnilo jego popularność w Polsce ze względu na sentyment do jej "końskiego ogona" z filmu "Przed potopem" (1953) granego w Polsce za "wczesnego Gomułki"
W tym zbiorze umieszczono 38 jego pieśni w oryginale i w tłumaczeniu Michała B. Jagiełły. Powiedzmy szczerze: ten zbiór ma wartość sentymentalną dla takich staruchów ...

boyaryshnya | 2014-08-22

Choć mnie nie urzekł, Wysocki to niezwykły bard. Wiele pojedynczych linii jego tekstów może posłużyć za żywe aforyzmy. Legalny i powszechnie kochany rosyjski buntownik.