Warchoł polski ...i inne historie. Barwny świat dawnej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
historia
dasio72

Znakomita eseistyka historyczna nawiązująca do czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej i związków ówczesnych zjawisk z obecnymi czasami. Krwiste charaktery, pasjonujące wątki, ze znawstwem merytorycznym i dużą erudycją opisane fakty, m.in. tytułowe warcholstwo, tumulty szlacheckie, pojedynki, fryzury, abdykacje królewskie, łapówkarstwo, ówczesny terroryzm, polskie krucjaty itp.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6084&page=0

Adrian F | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Niezbyt lubię książki wydane w formie zbioru publikacji, jednak tutaj ktoś odrobił lekcję. Poszczególne rozdziały nawiązują do siebie, czyli albo autor pisał to tylko do książki, albo ktoś te kilka opowieści opracował i dodał kilka słów sprawiających że dużo lepiej się tą pozycję postrzega. Pomimo braku zgodności w niektórych rzeczach światopoglądowych z autorem, który je czasem wtrąca, nie sposób odmówić panu Jerzemu ogromnej wiedzy. Przedstawione tutaj historie są niesamowicie wciągające, poza tym rzadko powielają znane zdarzenia, lub przedstawiają je od nieco innej strony niż zazwyczaj. Książka warta polecenia, zwłaszcza dla ludzi tęskniących za Sarmacją.

raskolnikov | 2013-03-18

Jerzy Besala - polski historyk i publicysta. Znany popularyzator wiedzy historycznej, jak sam przyznaje szczególnie zaprzyjaźniony z czasami I Rzeczpospolitej. Posiada na swoim koncie kilkanaście książek, większość z nich dotyczy historii Polski. Związany z takimi czasopismami jak: Polityka, Wiedza i Życie, Focus, Focus historia.

„Czy chcemy, czy nie chcemy – jesteśmy dziećmi historii.” Pierwsze zdanie wstępu i zarazem klucz do zrozumienia Warchoła polskiego. Autor twierdzi, że nie możemy poprawnie funkcjonować w teraźniejszości, jeśli nasze pojęcie o historii jest znikome. Książka ta, będąca zbiorem esejów historycznych, jest kołem ratunkowym rzuconym nam przez Jerzego Besalę, abyśmy nie utonęli w niewiedzy i nie miotali się w teraźniejszości. Uwypuklony został także problem posługiwania się historią, bez jej prawidłowej znajomości, jako bronią w walce politycznej. Autor stwierdza, że z takowej niewiedzy rodzi się frustracja, a od niej już tylko jeden krok do nienawiści, którą...

Maynard | 2013-04-02
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Doskonały zbiór esejów znanego popularyzatora historii naszego kraju w stylu "dla każdego coś miłego". Znajdziemy w niej zarówno historię "poważną" np. szczegółowe opisy zmagań z wojskami szwedzkimi, tureckimi, kozackimi czy historię Białorusi nieznanej (dla miłośników suchych faktów i dat) jak i popularno-historyczne artykuły dotyczące historii krzyża w Polsce, fryzur i uczesań, łapówkarstwa, warcholstwa czy udziału Polaków w krucjatach. Te ostatnie to prawdziwy rarytas dla miłośników ciekawostek i "smaczków". Największą zaletą najnowszej książki Besali jest właśnie jej różnorodność, gdyby dotyczyła tylko 1-2 zagadnień byłaby kolejną, nużącą pozycją historyczna do wpisania w bibliografię a tak powstała istna "perełka" do której warto powrócić i to nie raz. Polecam!

Lidia | 2015-02-07
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Opowiadanie historii Polski. Zbiór ciekawie napisanych esejów, ukazujących mentalność polskiej szlachty, słabości i siłę monarchów, politykę zagraniczną; wszystko od zupełnie niepodręcznikowej strony, w gawędziarskim stylu, czasem z dużą dozą humoru, czasem z westchnieniem smutku. Bardzo dobra lektura, świetnie się czyta, chociaż dostrzegłam pewne rozbieżności w faktach (dotyczyły dygresji autora o postawach nazistów wobec ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej - np w "Tajemnicy Gaulejtera" S. Orłowskiego są przedstawione nieco inaczej). Ale nawet jeśli nie jest to jedyna nieścisłość w tej książce, warto ją przeczytać - z innej perspektywy przybliża nam dawne dzieje RP.

| 2013-10-01
Gedpoz | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Pozycja warta uwagi, napisane dobrym językiem i w stylu Besali. Jak to zwykle w książkach tego autora, dużo ciekawostek i intrygujących historii, czyta się dobrze i szybko. Jedyny minus to mało tytułowego warchoła, liczyłem na więcej historii związanych właśnie z tym określeniem, przez co też nie co niższa ocena.

amierzej | 2017-01-12

Przyzwoity zbiór esejów historycznych o nieco mylącym tytule, gdyż temat warcholstwa to tylko jeden z esejów, zaś książka traktuje nie tylko o czasach I Rzeczypospolitej, sięgając i czasów Piastów i nawiązując do obecnych nawet. Właśnie te ostatnie nawiązania są w mojej ocenie dość uproszczone i nie zawsze potrzebne. Nie wiem też skąd supozycja autora jakoby nazwa ulicy Nalewki w Warszawie pochodzić miała od Semena Nalewajki. Źródła zgodnie raczej twierdzą, że nazwa ulicy pochodzi od instalacji nawadniających. Poza tym skąd pomysł aby nazwać ulicę imieniem skazanego na śmierć za antypolskie powstanie Kozaka i dodatkowo zniekształcając jego nazwisko. Poza tym czyta się nieźle i przyjemnie jest poobcować z taką literaturą historyczną.

Frederik | 2018-04-12
Przeczytana: 2018 rok