Fuga

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trylogia krakowska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Kraków, Chochoły, Dumanowski

Pełna ciepła i humoru opowieść o przegranym życiu. Bartłomiej Chochoł wraca do swego domu, do starego mieszkania w krakowskiej kamienicy. Zastaje pustkę, kurz i przykryte prześcieradłami meble. Ludzie, którzy tu kiedyś żyli, dawno odeszli. Mężczyzna osiem razy rozpoczyna opowieść o swoim życiu, lecz za każdym razem tworzy inną historię. W jednej jest ostatnim królem Polski, w drugiej...

Pełna ciepła i humoru opowieść o przegranym życiu.

Bartłomiej Chochoł wraca do swego domu, do starego mieszkania w krakowskiej kamienicy. Zastaje pustkę, kurz i przykryte prześcieradłami meble. Ludzie, którzy tu kiedyś żyli, dawno odeszli. Mężczyzna osiem razy rozpoczyna opowieść o swoim życiu, lecz za każdym razem tworzy inną historię. W jednej jest ostatnim królem Polski, w drugiej beztroskim dzieckiem, w kolejnych staje się bezdomnym, bohaterem narodowym, człowiekiem sukcesu i zgorzkniałym starcem. Gdzie szukać prawdy o nim? I kim w rzeczywistości jest Bartłomiej Chochoł?

Nowa powieść Szostaka to domknięcie krakowskiej trylogii: "Chochoły" opowiadały o powstawaniu mitologii rodzinnej, "Dumanowski" – o mitologii narodowej. W "Fudze" człowiek poprzez mity i symbole próbuje opowiedzieć samego siebie. Pojawiają się w niej postaci i motywy znane z poprzednich książek. Z tych nici narrator tka kobierzec swego życia, czasem kłamiąc, czasem fantazjując – a wszystko po to, by móc jakoś dotknąć swoich najbardziej bolesnych doświadczeń. W opowieści próbuje ocalić to, co stracił w prawdziwym życiu.

źródło opisu: http://www.lampa.art.pl/

źródło okładki: http://www.lampa.art.pl/

Mlg | 2016-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2016

„Jestem starcem, przeżyłem prawie sto lat, i po tym wszystkim nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem. Jestem tymi wszystkimi Bartłomiejami, którymi byłem, i tymi wszystkimi, którymi nie byłem, ale bardzo chciałem. Jak można opowiedzieć życie”?

Nie da się opowiedzieć tej książki, trudno wyłuskać bohatera (pomimo tego, że na początku każdej fugi, czyli części przedstawia się z imienia i nazwiska – Bartłomiej Chochoł), w wielości nieliniowych wątków trudno się początkowo połapać. Właściwie jedynym statycznym punktem odniesienia jest krakowska kamienica. W niej protagoniści mieszkają, do niej wracają, ją kupują bądź likwidują. To centrum wszechświata.

W powieści występuje mnogość osób, wszystkie one przenikają się nawzajem, wirują, dublują. Bywa, że w trakcie jednej fugi narrator rozdwaja się i patrzy na siebie niejako z zewnątrz jednocześnie relacjonując aktualne wydarzenia. Bartek Chochoł, narrator, jest ostatnim królem Polski, porzuconym mężem, kochankiem,...

wiesia | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

Kim jest Bartłomiej Chochoł? W każdej opowieści (fudze) przedstawia się kolejno jako ostatni król Polski, potem dziecko, niedoszły bohater narodowy, rencista, człowiek sukcesu, wreszcie starzec. Kim jest naprawdę, może po trochu każdą z tych postaci? Próbuje opowiedzieć swoje życie, w którym punktem odniesienia jest mieszkanie w krakowskiej kamienicy przy ulicy S. Bohater ucieka z niego i wraca. Mieszkanie jest zamieszkane, a potem opuszczone przez wszystkich, „wypełniają je wspomnienia”. Do zrujnowanej kamienicy wkracza też przyroda.

Bartłomiej Chochoł opowiada o swoich bliskich; babcia, dziadek, matka, ojciec, każde z nich miało w mieszkaniu swoją przestrzeń. Wielkie pomieszczenia w oczach dziecka, stopniowo malały widziane oczyma dorosłego bohatera. Kamienica skrywała swoje tajemnice, które próbowali zgłębić członkowie tajnego bractwa założonego przez dzieci mieszkające w kamienicy. Ich losy będą się potem splatać, przyjaźń niekiedy zostanie wystawiona na próbę.

Bohater...

Biegnąca_z_wilkami | 2012-12-19
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Z niecierpliwością czekałam na ostatni tom „Trylogii krakowskiej” Wita Szostaka. Zastanawiałam się, jak może wyglądać zakończenie całej opowieści. Kim okaże się Wielki Nieobecny poprzednich tomów, Bartek Chochoł? Czy w ostatecznym rozrachunku stanie przed nami bystry i wciąż młody trzydziestoparolatek, który wywróci do góry nogami zakurzoną kamienicę przy ulicy S., a opowieść o rodzinie Chochołów, dzięki przestawieniu kilku elementów, na oczach czytelnika przemieni się jak w kalejdoskopie? Czy raczej będzie to dojrzały, trochę zmęczony życiem mężczyzna pięćdziesięcioparoletni, który czasem zetrze kurz z opowieści, by pozwolić mu za kilka stron opaść ponownie tylko po to, by móc raz jeszcze go zetrzeć? Czy raczej zobaczymy zgorzkniałego starca, którego jedynym marzeniem jest godna śmierć, zarówno własna, jak i sączonej przez niego opowieści?

Lecz wreszcie: JEST. Oto i on: staje przed nami Bartek Chochoł, TEN Bartek Chochoł.

No i co? No i nic.

Otrzymujemy bohatera-marudę,...

mikozul | 2014-08-11
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Wit Szostak – pisarz, który z niejednej konwencji już czerpał – przynajmniej na chwilę porzucił skoczne oberki i skomponował „Fugę”. Tytuł zdaje się zapowiadać, że będzie poważnie i klasycznie, a ponieważ o „kunsztowności” formy zastosowanej w powieści czytelnik na pewno usłyszy zanim jeszcze sięgnie do książki, to już przed lekturą można nabrać obaw. Jednak wątpliwości ustępują wraz z procesem czytania – Szostak raczej nie dał się ponieść wirtuozerii i uzupełnia krakowską trylogię akordem o tyle dysonansowym i nieoczywistym, co imponującym.

Więcej na:

Shadow | 2013-03-28

Jak zwykle Szostak w mistrzowskiej formie, idealnie łączy ideę z formą. Więcej tutaj: http://shadowmage.nast.pl/2013/03/wit-szostak-fuga-recenzja/

Goniec_Literacki | 2013-02-05
Przeczytana: styczeń 2013

Jak zazwyczaj w przypadku Szostaka - świetna książka!

anamorphosee | 2017-06-25
baklazan | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 31 stycznia 2017
Życie po fantastyce

Co łączy Szczepana Twardocha, Jakuba Małeckiego i Aleksandrę Zielińską? Każde z nich zaczynało z łatką pisarza/pisarki-fantasty, teraz zaś odchodzą od SF, fantasy i horroru i zdobywają uznanie krytyków oraz czytelników głównonurtowych. Nie oni jedyni zresztą.

Nominacje do nagród literackich

W pierwszym dniu Targów Ksiązki w Warszawie ogłoszono nomiacje do dwóch nagród literackich. Do Nagrody Literackiej Gdynia, której patronuje nasz serwis oraz do Nagrody Literackiej Nike. Poniżej nominowane pozycje.