Wykłady z polskiej fleksji

Seria: Językoznawcza [PWN]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
fleksja, język polski
Anna Maria

Pierwszy od wielu lat uniwersytecki podręcznik fleksji polskiej, uwzględniający nowe osiągnięcia w tej dziedzinie i prezentujący je w sposób zwięzły oraz przystępny dla studentów. Ponieważ zawiera ćwiczenia z kluczem, może służyć także do samodzielnej nauki. Liczne wskazówki bibliograficzne oraz wyodrębnione z całości problemy do dalszych studiów zachęcają do samodzielnych poszukiwań, a także są źródłem pomysłów dla wykładowców prowadzących zajęcia seminaryjne.
W książce zostały wykorzystane autentyczne przykłady z Korpusu Języka Polskiego PWN oraz dokładne charakterystyki fleksyjne trudniejszych leksemów, oparte na danych z Korpusu.
Układ książki odpowiada 13 wykładom do jednosemestralnego kursu fleksji dla studentów polonistyki.
Jest to pierwsze polskie opracowanie gramatyczne, które przerzuca pomost między fleksją a leksykografią - dyscyplinami mającymi wiele wspólnego.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

ShaakTi1138 | 2018-03-01