Folklor ludów tunguskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
978-83-61203-33-9
popularnonaukowa
Yanadis

Dr Jerzy Tulisow urodził się w r. 1943 w Wilnie. Jego pierwszą specjalnością była archeologia, później zainteresowała go orientalistyka, której pozostał wierny do dziś. Pracuje na Wydziale Orientalistycznym UW, w Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej, gdzie prowadzi zajęcia z językoznawstwa i historii Wielkiego Stepu. Wykłada też w warszawskim Collegium Civitas. Odbył wiele podróży, m.in. po Mongolii, Mandżurii, Turkiestanie Wschodnim i Syberii.
W dorobku naukowym dr J. Tulisowa znaczącą pozycję stanowią publikacje z zakresu mandżurystyki (w tym gramatyka języka mandżurskiego i podręcznik do nauki mandżurskiego) oraz prace na temat folkloru tamtejszych ludów (w pierwszym rzędzie Mandżurów).
Niniejsza książka stanowi pierwszą w świecie próbę opisu folkloru i literatury ustnej ludów tunguskich, tj. Mandżurów oraz wielu mniejszych grup rozsianych na terenie Syberii. Książka napisana z dogłębną znajomością tematu, a przy tym przystępnie, jest ciekawą lekturą nie tylko dla badaczy i specjalistów, ale także dla czytelników zainteresowanych ludami Wschodu.

źródło opisu: http://www.dialog.edu.com.pl/

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/