Złota czara

Wydawnictwo: Świat Książki
Cup of Gold
Marcin

Inne wydania

Walia, połowa XVII wieku. W gospodarstwie Morganów zjawia się Dafydd, niegdysiejszy parobek, który wyruszył w świat w pogoni za lepszej jakości życiem. Piętnastoletni Henry, zafascynowany jego opowieściami o przygodach i bogactwie, rzekomo stałych elementach w życiu korsarza, postanawia opuścić dom rodzinny, by zostać piratem. Pewny swego, z mnóstwem pomysłów na siebie, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek do Indii.

Oszukany, trafia na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją przyszłość. Trawiony żądzą i chciwością, pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

PonuryDziadyga | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Kolejna, już chyba czwarta w ostatnim czasie, miniaturowa powieść Steinebcka, z którą postanowiłem się zapoznać.
Tym razem, ku mojemu zaskoczeniu, nie opowiada o farmerach, pastwiskach, oraniu pola, czy generalnie rolniczych sprawach USA XX wieku. Jest to powiastka o korsarzu (ważna różnica - korsarz, to nie pirat!) Henrym Morganie, zawierająca jednak tylko kilka punktów z oficjalnej biografii, reszta to dopowiedzenia i fikcja literacka.
Muszę przyznać, że taka zmiana otoczenia i opisywanej postaci bardzo pozytywnie wpłynęła na odbiór książki. Fabularyzowaną historię słynnego bukaniera czyta się znakomicie, klimat jest bardzo nośny. Może to niektórych zaskoczyć, ale powieść nie ma znamion książki awanturniczej, to głównie przemyślenia na ważkie tematy, takie jak miłość, czy niszcząca pogoń za marzeniami.
Do tego znajdują się tu spore pokłady czarnego humoru, jak przy postaci La Santa Roja, czy ostatniej scenie w sądzie.
I właśnie przez jej inność oceniam "Złotą Czarę" tak...

flameleaf | 2016-09-12
Przeczytana: 07 września 2016

Dwa słowa o mniej znanej powieści Steinbecka, której akcja osadzona jest w wieku XVII, kiedy to piracki fach był na porządku dziennym. Steinbeck oferuje nam swoje lekkie pióro i wyjątkowo jak na niego krótką opowieść o chłopcu opuszczającym rodzinny dom, po to by zrealizować swoje marzenia zostania wielkim człowiekiem. Śledząc jego losy autor snuje refleksje, które płynnie łączą się z opowiadanymi wątkami zachowując ciągłość historii. Co prawda w "Złotej czarze" znajdzie się nieco fikcji literackiej, jednakże większa część fabuły jest przedstawiona dość realistycznie.
Książka ta być może nie oferuje czegoś szczególnie wyjątkowego ale jest całkiem przyzwoita i trzyma dobry poziom.

olaska | 2017-04-27

Kolejna ksiazka Steinbecka i kolejna niespodzianka. Historia dotyczy fragmentu z zycia sir Henry'ego Morgana, oslawionego pirata na uslugach Korony brytyjskiej. Studium czlowieka, ktory osiagnal swoj cel, ale rowniez przy okazji tego wiele stracil. Piekna opowiesc, a niektore fragmenty sa mi bardzo bliskie, gdyz wiele mowia o naturze ludzkiej pieknym, wyrafinowanym jezykiem. Czytanie tej ksiazki to jak delektowanie sie wspanialym winem.

Paweł Pełka | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Nie jest to z pewnością pozycja dorównująca Gronom gniewu czy Na wschód od edenu, ale z pewnością książka, którą trzeba przeczytać. Szczególnie, że Steinbeck opuszcza Amerykę i przedstawia nam historię walijskiego korsarza, który podbił Panamę.

Thrawn4 | 2015-12-06
Na półkach: Przeczytane, John Steinbeck