Zen w sztuce zdobywania szczytów

Tłumaczenie: Krystyna Palmowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wschód Zachodowi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Zen in the Art of Climbing Mountains
83-7120-257-1
Alp[inizm, buddyzm
Kaś

Zen w sztuce zdobywania szczytów, relacja ze wspinaczki na Mont Blanc, jest także - a może przede wszystkim - opisem zmagań wewnętrznych, wysiłku odkrywania samego siebie. Książkę tę można traktować jako podręcznik rozwoju duchowego, u którego podstaw leży przekonanie, że wysiłek fizyczny łatwo przemienić w doświadczenie o charakterze mistycznym, doświadczenie głębi. Bo przecież każdy ma osobiste góry, które niewzruszenie czekają na zdobycie.
Neville Shulman urodził się w Guildford w Wielkiej Brytanii. Człowiek niezmiernie aktywny, autor wielu scenariuszy filmowych i teatralnych. Jest też podróżnikiem: wszedł m.in. na Mont Blanc, Kilimandżaro i Kenię, dotarł na biegun północny.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS 1996

źródło okładki: Dom Wydawniczy REBIS 1996

Jasmin | 2013-10-10
Przeczytana: 07 października 2013

Bardzo ładna opowieść o wejściu na Mont Blanc.

Zmagania z górą to jak zmagania z życiem, czy też zmagania z życiem to zmagania z górą? Kolejność nie gra roli. Ważne, jak sobie z tymi zmaganiami radzimy.

Czy każdemu uda się zdobyć jego Mont Blanc?
W tym czy w innym momencie życia będzie to inny szczyt. I trochę inna trasa, bo i inne przygotowanie, inne doświadczenie, inny skład i warunki.

Książka inspirująca do samorozwoju i zobaczenia świata z perspektywy innego człowieka.

Na koniec cytat, który bardzo mi się spodobał:
"W zen jest bardzo ważne, aby uwierzyć bez zadawania dodatkowych pytań; a to czasami oznacza podjęcie skalkulowanego ryzyka. Każde działanie musi być stanowcze, wykonywane bez agresji, lecz zdecydowane, zawsze z pełną wiarą w powodzenie (...) Nigdy nie wolno mi pomyśleć, że to co robię, jest niemożliwe, bo wówczas z pewnością przegram (...) Każdy krok ma swoje własne znaczenie."

Zeddd | 2015-03-10
Aiko_Nowaki | 2014-08-26