Czarny humor w twórczości Witkacego, Gombrowicza, Schulza

Wydawnictwo: Universitas
5 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-242-0507-1
bastkk

Smakować i analizować makabryczne koncepty Witkacego, Schulza i Gombrowicza – to cel tych studiów. I zobaczyć w czarnym humorze, nie tylko terapeutyczny gest, ale coś więcej – zmaganie się z trywialnością dowcipu, opisanie współczesnych postaw wobec śmierci i umierania, refleksję o trwaniu i upadku, myśl o ochronie twórczej integralności, a nawet niską satysfakcję ze śmierci tego, co...

I zobaczyć w czarnym humorze, nie tylko terapeutyczny gest, ale coś więcej – zmaganie się z trywialnością dowcipu, opisanie współczesnych postaw wobec śmierci i umierania, refleksję o trwaniu i upadku, myśl o ochronie twórczej integralności, a nawet niską satysfakcję ze śmierci tego, co cenimy... Witkacy, Schulz i Gombrowicz posługują się czarnym humorem w swych utworach z lat trzydziestych, gdy historia staje się makabreską. Czy ich koncepty to odpowiedź na makabrę czasów?

Poziomka | 2019-03-22

Nieumiarkowania w zachwycie Witkiewicza ciąg dalszy, można powiedzieć. Byłam raczej ciekawa interpretacji Schulza i Gombrowicza, gdyż jak mi się wydaje Witkacy jest jakimś bożyszczem dla autora. Niestety, zdaje się, że to zbiór raczej przejrzałych analiz, nie wnoszących nic nowego do postrzegania "trzech muszkieterów polskiej literatury międzywojennej", raczej przyczynek do dzieła twórców niż próba zmierzenia się z niejednoznacznością i ambiwalencją ich twórczości (szczególnie Schulza i Gombrowicza). To chyba ogólny problem krytyki uniwersyteckiej, objawiający się szczególnie w przymusie wydawania nowych to tomów krytycznych (jak przypuszczam w celach zgoła odległych od tych związanych z samą literaturą).

Zbiór zleżałych jabłek? Triumf życia praktycznego? Leśne dziadki, obudźcie się!

Kobreusz | 2013-04-12

Bardzo dobra praca, której treść wykracza niekiedy (zwłaszcza przy analizie twórczości Schulza) poza granice czarnego humoru. Oczywiście nie polecam jej osobom, które nie potrafią śmiać się z ludzkich nieszczęść.