Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Universitas
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-242-0507-1
bastkk

Smakować i analizować makabryczne koncepty Witkacego, Schulza i Gombrowicza – to cel tych studiów. I zobaczyć w czarnym humorze, nie tylko terapeutyczny gest, ale coś więcej – zmaganie się z trywialnością dowcipu, opisanie współczesnych postaw wobec śmierci i umierania, refleksję o trwaniu i upadku, myśl o ochronie twórczej integralności, a nawet niską satysfakcję ze śmierci tego, co...

I zobaczyć w czarnym humorze, nie tylko terapeutyczny gest, ale coś więcej – zmaganie się z trywialnością dowcipu, opisanie współczesnych postaw wobec śmierci i umierania, refleksję o trwaniu i upadku, myśl o ochronie twórczej integralności, a nawet niską satysfakcję ze śmierci tego, co cenimy... Witkacy, Schulz i Gombrowicz posługują się czarnym humorem w swych utworach z lat trzydziestych, gdy historia staje się makabreską. Czy ich koncepty to odpowiedź na makabrę czasów?

Kobreusz | 2013-04-12

Bardzo dobra praca, której treść wykracza niekiedy (zwłaszcza przy analizie twórczości Schulza) poza granice czarnego humoru. Oczywiście nie polecam jej osobom, które nie potrafią śmiać się z ludzkich nieszczęść.

koralina | 2013-02-07
Przeczytana: maj 2012