listy, Makuszyński, zbiór
Raimunda _

"Książka Kornela Makuszyńskiego pt. "List z tamtego świata" opowiada o losach rodzinki Mościrzeckich. Mają oni pochodzenie szlacheckie, co niestety nie znaczy, że wszyscy członkowie tej zacnej rodzinki są bogaczami, po prostu - jednym powodzi się lepiej, drugim nieco gorzej. Motywem przewodnim książki jest tytułowy list, który zapoczątkowuje wielką wyprawę w głąb dziejów rodziny Mościrzeckich....

Książka napisana jest z wielkim poczuciem humoru, chociaż nie brakuje w niej również bardzo wzruszających scen (np. kiedy niewidomy chłopczyk z zachwytem wsłuchuje się w cudowne dlań brzmienie muzyki). Miłości również nie brakuje - są aż dwie pary zakochanych! książka ta zawiera pewną ważną prawdę życiową, przekazuje lekcję, którą każdy czytelnik powinien wziąć sobie głęboko do serca. Chodzi o to, że to nie skarby czynią człowieka szczęśliwym".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tintinka | 2015-05-13
Przeczytana: maj 2015

Kornel Makuszyński.. właściwie nie powinnam pisać nic, bo to recenzja sama w sobie. Czy tęskniłam za taką polszczyzną? - tak! Za piękną składnią i wyrażeniami, jak: rozkoszne sentencje, czy " Wandalski ten postępek, nie tylko zniszczył niebotyczne pomniki myśli ludzkiej..." - tak tęskniłam! Jeżeli tęsknicie za dobrą literaturą, nie ciężką, ale też wymagającą jednocześnie, tym specyficznym, lotnym żartem na poziomie to polecam. Jeżeli szukacie wielkich napięć, zwrotów akcji to też polecam, ale raczej się uśmiechniecie i zrobi wam się cieplej na sercu niż się przestraszycie, czy popłaczecie. JA się uśmiałam- polecam - idealna lektura na maj.

Mario | 2015-12-23

W warstwie fabularnej - błahe czytadełko z niemiłosiernie przesłodzonym happy-endem. W warstwie języka, stylistyki, sztuki pisarskiej - klejnot nad klejnotami. Dla smakoszy!

ZapomnianaBiblioteka | 2014-08-15

Kornel Makuszyński to pisarz uwielbiany przez kilka pokoleń młodych czytelników. Niestety, zazwyczaj potrafimy wymienić tylko kilka powieści z jego bogatego dorobku. „Szatan z siódmej klasy,” „Awantura o Basię,” „Szaleństwa panny Ewy” oraz kilka innych książek Makuszyńskiego doczekało się nawet ekranizacji. Dziś chciałbym przypomnieć nieco zapomniany utwór klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej, którego akcja rozgrywa się w 1936 roku - „List z tamtego świata.”

Jest to sielankowa opowieść o szlacheckiej rodzinie Mościrzeckich. Pewnego dnia ze ściany spada portret przodka – rejenta Apolinarego Mościrzeckiego. Pękają stare, złocone ramy, zza których wypada zapieczętowany list. Świadkami wydarzenia są dwaj młodzieńcy, bracia Jan i Józef, którzy podejrzewając, że dokument może być testamentem, postanawiają zorganizować zjazd rodzinny. Na familijną naradę przybywa kilkunastu przedstawicieli rodu, znęconych wizją tajemniczego spadku pozostawionego przez rejenta. Rodzina gromadzi...

Leonhardwitz | 2014-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Bardzo przyjemna śmieszna opowieść:-) i jeszcze te piękne, polskie zdania-super!

Cudowna książka, napisana humorystycznie, przepiękną polszczyzną. Polecam!

Ewwwa | 2016-10-17

Jedna z moich ulubionych książek Makuszyńskiego, pełna ciepłego humoru, gdzie bohaterami są ludzie dobrzy (nawet tacy, którz na początku wydają się mało sympatyczni).

pietruszeczka | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Ukochany Makuszyński!!! To chyba moja pierwsza jego książka. Sięgnęłam po nią, bo się tak kurzyła w biblioteczce domowej. Jest mega, mega pozytywna. A jakim pysznym językiem skonstruowana. :D jest to dosyć banalna historia, ale wkręca. Mimo, że pisana bardzo dawno, dla mnie nie traci na wartości w dzisiejszym świecie. Dla młodzieży, ale i dorosłych :) trochę słońca zawsze się przyda, zwłaszcza z kart książki! Uśmiechniesz się na bank przy lekturze :D

Magdalena | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Ciekawa, nieco w stylu "Szatana z siódmej klasy", choć nieco przegadana w drugiej części książka dla młodzieży - ale i dorosły czytelnik znajdzie tu sporo dla siebie. Ogromny plus - piękny język i mnóstwo słownego dowcipu :)

marijestmoja | 2018-04-15
Przeczytana: 23 maja 1988