klasyka
Ozinka

Izaak Babel urodził się i wychował w Odessie, mieście niezwykle barwnym, o specyficznej atmosferze. W ,,Opowiadaniach odeskich" zawarty jest cały świat wspomnień Babla, świat kolorowy, egzotyczny, okrutny i groteskowy zarazem świat odeskiego przedmieścia. Babel był żołnierzem czerwonej konnicy. W krótkich opowiadaniach ,,Armia Konna" ukazuje realistyczny, prawdziwy obraz żywiołu dokonującej się rewolucji. Erenburg w przedmowie tomiku pisze: ,,Bohaterowie Konarmii bywają okrutni, czasem są śmieszni, jest w nich wiele z burzliwego nadmiaru wód wiosennych." Babel jest w literaturze europejskiej zjawiskiem rewelacyjnym przez niepowtarzalny język i styl.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Skan własny (MW)

monotema | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Oto stare wydanie z kultowej już serii Koliber. Wydanie z roku 1973, więc na okładce bardzo oględna notka biograficzna dotycząca autora. Urodził się i wychował w Odessie, był żołnierzem czerwonej kozackiej konnicy. Tyle.

"A tymczasem nieszczęście snuło się pod oknami jak żebrak o świecie"*

Nie mówiło się w tamtych czasach głośno, że ten wspaniały pisarz został aresztowany w maju 1939 w ramach Wielkiej Czystki, podejrzany o szpiegostwo na rzecz Austrii i Francji, a także o działalność trockistowską i wiele innych absurdalnych oskarżeń. W maju 1940 Izaak Babel został rozstrzelany. Podczas przeszukań NKWD skonfiskowało wiele rękopisów, które bezpowrotnie zaginęły.
Niewiele więc z twórczości Babla ocalało - głównie opowiadania m.in. ze zborów "Armia konna" i "Opowiadania odeskie" i dwie sztuki "Zmierzch" i "Maria".

Wydanie Kolibra zawiera kilka niewielkich opowiadań:
"Armia konnej" - List, Sól, , Historia jednego konia, Historii jednego konia ciąg dalszy, Wdowa.
"Opowiadania...

Mario | 2017-01-03

Drobna książeczka, opowiadania już kiedyś czytane, zapewne w innych tomach, i cóż? To samo odczucie, szczególnie w związku z "Armią Konną" - realia sowieckiego państwa pokazane w formie prześmiewczej przerażają nawet bardziej. Babel umiał dotrzeć do wrażliwości czytelnika nie wprost, i zapłacił za to głową. Szkoda, że ten tomik taki cienki, bo bablowe pisanie warte jest czytania, i dla jego kunsztowności, i ku pamięci i przestrodze.

Ozinka | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 03 listopada 2012

Kto szuka łagodności, przemilczeń i cukierkowych bohaterów, temu odradzam tę książkę. Dla wszystkich szukających pisania o rzeczach przykrych, brzydkich i wstydliwych otwarcie- polecam!

persepolis | 2014-11-02
Przeczytana: 2006 rok

Genialna książka na całe życie. I trzeba o nią dbać, by wnuczęta także mogły po nią sięgnąć, dowiadując się przy okazji, jak zafiksowane rzeczy czytał/a ich babcia/dziadek.

Katarzyna | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017