Urodzinowy wieczór

Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji
83-212-0044-3
konflikt sumienia
literatura piękna

Dramatyczne przeżycia bohatera utworu, mimowolnego sprawcy śmiertelnego wypadku samochodowego, sa dla autora pretekstem do refleksji nad problemem odpowiedzialności i konfliktu sumienia. Książka osadzona głęboko w realiach naszej rzeczywistości.

źródło opisu: tył książki

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/

Jarosław Wiśniewski | 2017-12-14

Książka obyczajowa? Na pewno. Ale nie tylko i to jedno określenie nie scharakteryzuje jej odpowiednio. Jest to też książka psychologiczna i nawet filozoficzna w dużej mierze. Osadzona jest w realiach lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku w Polsce. Nie jest długa i zawiera opowiadanie Władysława Orłowskiego. Opowiadanie to ma w sobie wszystkie cechy potrzebne, żeby nazwać je wybitnym.
Piotr Stachoń (główny bohater) jest kierowcą samochodu i gdy prowadzi w urodzinowy wieczór dochodzi do wypadku. Ginie człowiek. Prokuratura nie stawia naszemu bohaterowi zarzutów, sprawę uznaje za zakończoną i nie uznaje winy kierowcy. Piotr ma jednak wyrzuty sumienia. Dręczą go wątpliwości, nie może normalnie funkcjonować po tym fatalnym wydarzeniu. I ta książka ukazuje właśnie jego dylematy, jego problemy i rozpatruje tę interesująca sprawę. Poznajemy rożne racje, argumenty, opinie członków rodziny, przyjaciół, znajomych. Znajdziemy tu wiele refleksji dotyczących odpowiedzialności człowieka, jego...

Przemysław Marciniak | 2012-11-03
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Ciekawa. Zupełnie różne poglądy bohatera od dzisiejszych