Żołnierz polski 1939-1945

Wydawnictwo: Vesper
historia
Anita

Album "Żołnierz polski 1939-1945" przedstawia polskich żołnierzy z różnych jednostek z okresu II wojny światowej wraz z komentarzami na temat ich mundurów, oporządzenia i uzbrojenia. Dzięki malarskim wyobrażeniom przedstawiono w skrócie historię jednostek, a także zasygnalizowano niektóre epizody z ich szlaku bojowego. Tworzone z pietyzmem pełne dynamiki ilustracje Jarosława Wróbla pokazują...

Tworzone z pietyzmem pełne dynamiki ilustracje Jarosława Wróbla pokazują bogatą, zróżnicowaną historię polskich mundurów oraz wyposażenia żołnierzy z różnych kampanii i frontów. Znajdziemy tu m.in. polskich ułanów z września 1939 roku, pancerniaków z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, pilotów z dywizjonów myśliwskich i bombowych służących w Wielkiej Brytanii, pilota z 1. Pułku Myśliwskiego "Warszawa", marynarzy, piechurów, którzy walczyli we Francji, Norwegii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, partyzantów z AK i GL, a także i tych, którzy służyli w Armii Polskiej generała Andersa w ZSRR, w 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki i jednostkach 1. i 2 Armii Wojska Polskiego.
Album jest pięknym hołdem oddanym polskim żołnierzom z czasów II wojny światowej, ich trudowi i krwi przelanej na polach bitew całej Europy, niezależnie od tego czy szli do Polski z zachodu, wschodu czy południa. Połączenie obrazu i merytorycznych treści czyni z niego ciekawą i wartościową pozycję zarówno dla miłośników doskonałego malarstwa batalistyczno-wojskowego, jak i wszystkich zainteresowanych historią polskiej "barwy i broni".

źródło opisu: merlin.pl

Marcin Kowalczyk | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

"Galeria mundurowa"
Jarosław Wróbel to znany ilustrator (malarz) wielu okładek książek wydawanych w naszym kraju. Większość z nich od razu rzuca się w oczy swoim realizmem, ekspresjonizmem, poczuciem ruchu i pięknem.
Nie wiem ile rysunków (obrazów) już widziałem, ale każdy z nich stanowił niezapomniane wizualne przeżycie. Facet ma wielki talent i widać to wraz z każdym nowym rysunkiem.
Ostatnio wydaje się wiele książek dotyczących umundurowania armii walczących w największym konflikcie zbrojnym XX wieku. Prym wiodą opracowania przedstawiające armie osi. Te piękne albumowe wydania, są opracowywane przez kolekcjonerów i w dobie rosnącej popularności wszelakiej maści grup rekonstrukcyjnych, wzrasta zapotrzebowanie na taką literaturę.
Przy pisaniu opinii dla dwóch zdobytych przeze mnie albumów z umundurowaniem niemieckim wyraziłem swoje marzenie posiadania czegoś tak starannie wydanego o Żołnierzu Polskim.
Doczekałem się albumu "Żołnierz Polski 1939 -1945". Album wydany przez...

Petrus | 2013-01-07

Doskonałe opisy i wybitne szkice i ilustracje. Bardzo pomaga w pracy rekonstruktora ;)