Książę Homburg

Prinz Friedrich von Homburg oder die Schlacht bei Fehrbellin
brysiaczek

Przeczytana: 17 maja 2019

Nie porwało mnie. Gubiłam się w akcji, ciężko mi się czytało zarówno po polsku jak i niemiecku. Ten ich dwór szlachecki nie zaciekawił mnie.

natalia | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Rzecz o władzy świeckiej i boskiej: jej sprawowaniu, poddaniu się jej, o sprawiedliwości i posłuszeństwie, o godności. W typowy dla Kleista przewrotny sposób przedstawia napięcia pomiędzy szczęściem osobistym, a dobrem ogółu, uczuciem (do kobiety, do ojczyzny) a ślepym posłuszeństwem wobec prawa. O iluzoryczności świata.
Dla politologów i teologów - lektura obowiązkowa!!!
Rzecz nie jest łatwa ani przyjemna. uniesień typowych dla romantyzmu brak zupełny.
Zakończenie spina klamrą całość i odziera nas z pewności, czy to co się wydarzyło nie było przypadkiem tylko snem.
Bo czymże jest rzeczywistość? "nie możemy zadecydować, czy to co prawdziwie nazywamy prawdą, prawdziwie tą prawdą jest, czy tylko tak nam się zdaje" [list kleista do Wilhelminy von Zenge z 22.03.1801]

Piktor | 2016-11-27

Zgrabny dramat pełen typowych dla romantyzmu wzruszeń smutnych i radosnych, uniesień, wartkiej akcji. Niezła atmosfera XVII-wiecznej Brandenburgii, ładny język, wciągająca fabuła. Trochę nadmiernie proste i szczęśliwe zakończenie, ale do przeżycia. Nic wielkiego, ale czyta się to tak szybko, lekko i przyjemnie, że czas poświęcony "Księciu..." nie będzie zmarnowany, choć lepiej moim zdaniem Kleistowi wychodziły nowele.

6.0/10