Markiza z O

Die Marquise von O...
klasyka
brysiaczek

Przeczytana: 26 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moja lektura z germanistyki. Po niemiecku bardzo charakterystyczna pod względem długich zdań. Przeczytałam po polsku i po niemiecku. Dziwny wątek pocałunku z córką. Natomiast porusza problemy społeczne takie jak wydziedziczenie, gwałt. Przeciętna na pewno nie jest, ale podoba mi się 5/10.

Piktor | 2016-11-14

Bardzo zgrabna nowela romantyczna, nawet jeśli trochę, żeby nie powiedzieć mocno przewidywalna. (Czy tak do końca? Jest w tej książce coś bardzo dziwnego i ta dziwność ma miejsce właściwie w jej centralnym punkcie. Są trzy wyjaśnienia: albo Kleist zaprezentował skandalicznie błahe podejście do gwałtu, albo zrobił ze swojej bohaterki kretynkę, albo wplótł element quasi-fantastyczny, albo... celowo zrobił coś takiego, żeby czytelnik się głowił, a jeśli tak, to udało mu się. Tak naprawdę nie da się jednoznacznie stwierdzić, o co tu chodzi - mam nadzieję, że odpowiedzią jest któraś z dwóch ostatnich przeze mnie podanych, chociaż najbardziej prawdopodobna wydaje mi się jednak pierwsza.) Mimo to tak umiejętnie napisana, że wciąga całkowicie i jest do połknięcia w czterdzieści minut bez mrugnięcia. Typowo romantyczny emocjonalny rollercoaster, którym Kleist steruje z dużym kunsztem, angażująca fabuła, raczej prosty, ale elegancki i ładny język, zupełnie wystarczający jak na nowelę. Nic...