Czas obcych władców

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
El tiempo de los emperadores extraños
978-83-7392-378-2
II wojna światowa, kryminał
Anita

Początek 1943 roku. Na froncie wschodnim wojska hitlerowskie wspiera frankistowska Błękitna Dywizja złożona z hiszpańskich ochotników, którzy widzą w tej walce antykomunistyczną krucjatę. Pewnego dnia na skutej lodem rzece Sławiance zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ofiara ma wyryte nożem słowa: „Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy”, pochodzące z dziecięcej modlitwy. Wszystko...

Pewnego dnia na skutej lodem rzece Sławiance zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ofiara ma wyryte nożem słowa: „Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy”, pochodzące z dziecięcej modlitwy. Wszystko wskazuje na to, że morderca ukrywa się w szeregach dywizji. Śledztwo w tej sprawie zostaje powierzone Arturowi Andrade, byłemu inspektorowi policji, zdegradowanemu do stopnia szeregowca za popełnioną w przeszłości zbrodnię.
Dochodzenie staje się wędrówką w labiryncie wzajemnych podejrzeń i zależności. Ukazuje żołnierzy dywizji jako ludzi podzielonych, nękanych wspomnieniami niedawnej wojny domowej i przeczuwających bliską klęskę. Potworny mróz i widok zaśnieżonych pustkowi Rosji wpływa demoralizująco na przybyszów ze słonecznej Hiszpanii, prowadząc ich na skraj paranoi.
Arturo wpada na trop nielegalnego hazardu, w którym stawką jest ludzkie życie; inne ślady wiodą go ku masońskim obrzędom. Co gorsza, wkrótce się okazuje, że morderca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze i realizuje jakiś sobie tylko znany przerażający plan. Co nim powoduje? Zemsta? Chęć wyrównania porachunków z przyszłości? Frustracja polityczna? Szaleństwo wywołane okrucieństwem wojny? A może jakiś ponury sekret?
W 2011 roku powieść została zekranizowana. Film w reżyserii Gerarda Herrero, zatytułowany Mroźna cisza, pokazał w Polsce kanał Ale Kino+.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2012

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/559/Ignacio--del-Valle-Czas-obcych-wladcow

Heisenberg | 2016-08-29

Bardzo miłe zaskoczenie! Wręcz „kaskaderskie” połączenie – II Wojna Światowa i Front Wschodni plus kryminał! Frankistowska Błękitna Dywizja pośród mrozów i śniegów srogiej rosyjskiej zimy i zagadkowe zabójstwa.
Przyznam, że sceptycznie podszedłem do tej książki, mając na uwadze powyższe aspekty. No bo jak to ma się udać…
Tymczasem wszystko w tej książce współgra bardzo fajnie.
Nie jest to pozycja, która spowoduje że z wrażenia będę się budził po nocach, że przeczytałem takie arcydzieło - bo tak nie jest. Ale jest to solidna lektura, którą mogę polecić zarówno miłośnikom kryminału, jak i książek związanych z tematem „Druga Wojna Światowa”.

robert | 2014-04-26

Jest to naprawdę dobry kryminał. Dodatkowo osadzony w realiach frontu wschodniego podczas drugiej wojny światowej. Szeregowy Arturo prowadzi śledztwo w sprawie o morderstwo. Na wojnie trup ścieli się gęsto, wiec dlaczego prowadzone jest śledztwo. Nie będę zdradzał fabuły, bo powieść jest naprawdę wciągająca. Dodatkowo ciekawie przedstawione są stosunki w Błękitnej Dywizji ( jedynej hiszpańskiej wysłanej na front wschodni przez Franko). Szukam teraz kolejnych powieści autora. Naprawdę polecam. Powieść została zekranizowana, lecz jak to często bywa słabo się prezentuje przy powieści.