Systemy informacji geograficznej.Teoria i zastosowania

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podręczniki akademickie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polsko Japońska Oficyna Wydawnicza PJWSTK
Sławomir

Książka jest poświęcona niezwykle aktualnej problematyce, której znaczenie stale rośnie wraz z rozwojem systemów komputerowych i wzrastającym zapotrzebowaniem na rzetelną informację odnoszącą się do przestrzeni. Systemy Informacji Geograficznej są obecnie najważniejszym narzędziem pracy we wszystkich dziedzinach, w których rozwiązywane są problemy przestrzenne, od inwestycji gospodarczych, planowania przestrzennego i zagrożeń kryzysowych, do skomplikowanych problemów naukowych z zakresu zależności między elementami i cechami środowiska. Efektywne wykorzystanie systemów informacji geograficznej wymaga wiedzy z zakresu baz danych, geodezji, kartografii, teledetekcji, znajomości zaawansowanych technologii informatycznych, sieciowych i komunikacyjnych. W książce zostały przedstawione wiadomości o systemach informacji geograficznej pozwalające na zrozumienie istoty tych systemów i spełnianych przez nie funkcji. Problematyka systemów informacji geograficznej została ujęta kompleksowo, czytelnik znajdzie, więc rozdziały poświęcone danym geograficznym, ich modelom, źródłom, jakości; bazom danych geograficznych, systemom odniesień przestrzennych, zasadom przetwarzania i analizy danych, wizualizacji, metodom projektowania GIS oraz infrastrukturze geoinformacyjnej. Na treść książki i jej ostateczny kształt miały wpływ wieloletnie prace badawcze, wykłady prowadzone w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych oraz liczne projekty badawczo-wdrożeniowe prowadzone przez autorkę w Instytucie Geodezji i Kartografii. W książce poza podstawami teoretycznymi czytelnik znajdzie przykłady zastosowań systemów informacji geograficznej, zaczerpnięte z prac kierowanych przez autorkę. Książka jest podręcznikiem dedykowanym studentom różnych wydziałów i kierunków jak również tym wszystkim, których interesuje problematyka systemów informacji geograficznej i chcą w swojej pracy wykorzystywać GIS.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie