Among the Enemy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Shadow Children". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Simon & Schuster
Dzieci Cienie
angielski
Sophie

Matthias, an illegal third child, is caught in the cross fire between rebels and the Population Police. When he unwittingly saves a Population Police officer, Matthias is brought to Population Police headquarters to train as an officer himself. There he meets Nina, another third-born who enlists his help in a plot to undermine the Population Police. But Matthias is under constant scrutiny, and he has no idea whom he can trust. What can one boy do against a wicked bureaucracy?

źródło opisu: Simon & Schuster, 2005

źródło okładki: www.books.simonandschuster.com