Mumie egipskie. Odkrywanie tajemnic pewnej starożytnej sztuki

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Egyptian Mummies. Unraveling the Secrets of an Ancient Art.
historia
ahmed

Mumifikację ciał praktykowano w starożytnym Egipcie przez trzy tysiące lat. Do naszych czasów przetrwały tysiące mumii ludzkich i zwierzęcych. Na przestrzeni wieków sposoby balsamowania ewolucyjnie się zmieniały, tak że na podstawie badania mumii możemy stwierdzić, z jakiej epoki pochodzą.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anksunamun | 2016-09-15
Przeczytana: 12 września 2016

Dobry podręcznik dla czytelnika, który chce zdobyć ogólną wiedzę na temat mumifikacji w starożytnym Egipcie. Książka napisana językiem popularnonaukowym jest bardzo przystępna, autor nie operuje skomplikowanym słownictwem z zakresu archeologii czy medycyny, tylko prosto opisuje fakty. Zapoznanie się z treścią książki może moim zdaniem stanowić dobre wprowadzenie w tę tematykę, bowiem autor poruszył wiele wątków związanych z mumiami, nie tylko zawierając informacje stricte historyczne, jak geneza samej tradycji mumifikacji, ale też np. poświęcając jeden rozdział zagadnieniu przedstawienia mumii we współczesnej literaturze i filmie. Lekturę urozmaicają zdjęcia i ilustracje (co prawda nie aż tak liczne, a na dodatek czarno-białe, ale zawsze!). Brier poruszył w swym dziele kwestię nie tylko mumii odnalezionych, odwiniętych i zbadanych, ale też tych, które wciąż uchodzą za zaginione. Według mnie książka zawiera wiele ciekawostek, które niewtajemniczonych rozbawią i zaintrygują, a jak...

lena | 2014-11-15
Przeczytana: 29 października 2014

Ciekawie napisane, szybko i łatwo się czyta.
Dużo zdjęć, polecam zwłaszcza dla tych, co amatorsko interesują się mumiami.

Magdalena | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2015