Kultura i społeczeństwo w renesansowych Włoszech

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Italian Renaissance. Culture and Society in Italy
83-06-02003-0
historia
Bartosz

W tej książce polski czytelnik po raz pierwszy spotyka się z twórczością jednego z najciekawszych historyków brytyjskich średniego pokolenia, Petera Burke'a (...). Kiedy w 1972 roku Burke ogłosił pierwszą wersję swojej pracy (...), nazwano go "Burckhardtem lat siedemdziesiątych" - przez dosyć oczywiste skojarzenia z "Kulturą Odrodzenia we Włoszech" (1860), jednym z kanonicznych tytułów humanistyki europejskiej. Czytelnik może zweryfikować zasadność porównań tego rodzaju (...). Każda z tych książek z osobna mówi o włoskim Odrodzeniu, zestawione z sobą mówią tyleż o tamtych odległych czasach, co o różnicach między epoką Burckhardta i naszą - różnicach w metodologii, celach i sposobach uprawiania historii, wreszcie w mentalności obu epok.

źródło opisu: PIW, Warszawa 1991

źródło okładki: Własna fotografia

Elevander | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Monografia Petera Burke'a poświęcona jest kulturze i społeczeństwu Italii w latach 1420-1530. Praca ukazuje przede wszystkim korzenie tego, co nazywamy odrodzeniem. Wskazuje na te aspekty życia w ówczesnych Włoszech, które pozwoliły na rozwój idei renesansowych. Autor omawia takie zagadnienia jak kształcenie, stosunek do sacrum, związki rodzinne. Dużo w książce odwołań do Burckhardtowskiej "Kultury Odrodzenia we Włoszech", ale Burke niejednokrotnie polemizuje z tezami szwajcarskiego badacza. Szczególnie książką to powinni zainteresować się historycy sztuki, bowiem ukazuje ona w sposób niezwykle pełny złożone podłoże wspaniałej sztuki włoskiego renesansu.

Tomasz Babnis