powieść polska
jagarkar

Maria Nurowska urodziła się w 1944 we wsi Okółek w Suwalskiem; ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim; debiutowała w 1974 r. na łamach miesięcznika "Literatura". Książki Marii Nurowskiej bez wątpienia wiele zawdzięczają fascynującej biografii ich autorki, wnuczki arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córki legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwej...

Książki Marii Nurowskiej bez wątpienia wiele zawdzięczają fascynującej biografii ich autorki, wnuczki arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córki legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwej komunistki i niezwykłej kobiety. Jej bohaterkami są kobiety nieprzeciętne, namiętne, wielkie miłośnice, którym nie są w stanie dotrzymać kroku ich partnerzy, uwikłani w politykę, w ideę, złamani ciśnieniem historii.

Z historią powstania Hiszpańskich oczu wiąże się moje niezwykłe przeżycie. Pod koniec lata 1988 roku spotkałam w parku kobietę, która mimo że nie była już młoda, miała jedną z piękniejszych twarzy, jakie widziałam. Nawiązałam z nią rozmowę. I nagle, nieoczekiwanie dla nas obu, zaczęła o sobie opowiadać. Jak się potem okazało, byłam jej pierwszą i jedyną słuchaczką, odkąd w 1953 roku wróciła z zesłania na Syberii. Trafiła tam jako piętnastoletnia dziewczyna za udział w Powstaniu Warszawskim. Nie wracała ze Związku Radzieckiego sama, przywiozła ze sobą córkę, owoc gwałtu, jakiego dokonano na niej w łagrze....

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2004

źródło okładki: http://www.empik.com/hiszpanskie-oczy-nurowska-maria,301902,ksiazka-p

andzia12 | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

"Hiszpańskie oczy" to historia relacji matki i córki. Każdy z nich przeżyłą wiele w swoim życiu i w pewnym stopniu pogubiła się.
I mimo upływu lat nie udaje im się ich odbydować. Bo przeszłość staje im na przeszkodzie.
Jets to wóeniez książka, która opisuje losy ludzi w łagrach, ale i sytuację więźniów w powojennej Polsce.
Bardzo dobra pozycja, polecam!

kasiamaja | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Ta książka jest dla mnie szczególna.
Anna jako piętnastoletnia dziewczyna została zesłana na Syberię.
W identycznej sytuacji znalazła się moja babcia. Też miała 15 lat.

Dla tych, którzy wcześniej nie zetknęli się z historią dotyczącą wywozów do Syberii, bądź nie wiedzą o niej zbyt wiele, historia zawarta w ksiażce może byc uderzeniem. Same opisy są prawdziwe, wstrząsające.
Mocą tej książki jest fakt, że niesie prawdę.

Pokazuje również trudne relacje na linii matka-córka. Byc może są związane właśnie z trudną przeszłością, łączącą je obie.
Anna ma córkę Ewę - bulimiczkę. Bulimiczka doprowadzająca się do samounicestwienia. Jakie są powody jej działania? Dlaczego to robi? Czy to ma związek z przeszłością? Z tym, że matka nie dała jej miłości, gdyż nie mogła wymazac z pamięci faktów, które tą miłośc niszczyły?
Mamy możliwośc śledzenia rozmów Ewy i Anny z ich wspólnym terapeutą.

Literatura bardziej poważniejsza - czytając, bliskie mi było poczucie melancholii, przygnębienia,...

WMagdalena | 2013-04-01

Jak zwykle książka autorstwa Marii Nurowskiej bardzo mnie zachwyciła. Autorka przedstawia skomplikowane relacje matki z córką, na które mocny wpływ miały przeżycia z młodości jednej z głównych bohaterek. Kobiety miotają się między sobą, obwiniają za swoje nieudane życie, nie są w stanie dojść do porozumienia a jednocześnie jedna nie może żyć bez drugiej. Sytuacja bez wyjścia, patologiczny wpływ dwóch kobiet na siebie.... POLECAM.

Książkowo_czyta | 2011-06-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2011
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Anna - kobieta po wielu traumatycznych przejściach... Ewa, jej córka - bulimiczka... oraz Antek - syn Ewy. Powieść ta jest obrazem bardzo skomplikowanych relacji matki z córką, a także z małym Antkiem... Ukazuje ona wiele oblicz miłości również tej toksycznej. Książka uświadamia jak ogromny wpływ na nasze teraźniejsze, codzienne, życie ma nasza przeszłość...
Mimo, iż pozycja ta porusza wiele niezwykle delikatnych oraz trudnych tematów i w związku z powyższym nie należy do lektur łatwych czyta się ją jednym tchem.
Gorąco polecam!

gwiazdka | 2013-05-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 maja 2013

Dwie kobiety: matka i córka, i przeszłość, która nie pozwala obu normalnie żyć. Pomimo prób kobiety nie umieją odnaleźć kontaktu ze sobą. Pomaga im w odnalezieniu siebie psycholog. Rozmowy z nim oraz wspomnienia starszej z kobiet ukazują tragiczną historię ich obu, od powstania warszawskiego przez łagry po powrót do Polski.
Moim zdaniem to jedna z lepszych książek Nurowskiej. Pomimo, że powieści brakuje porządku chronologicznego, czyta się ją świetnie, gdzie powoli odsłania się cała historia i dramat życia Anny i jej córki- Ewy. Rewelacyjnie przedstawione ówczesne realia. I chociaż są one dość powierzchowne, wydaje mi się że na potrzeby tej konkretnej powieści autorka rewelacyjnie wyważyła tę powierzchowność.

odAdoZ | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Ciężar przeszłości, toksyczna miłość, pomieszanie czasowe i narracyjne, nawiązanie do autentycznych osób i zdarzeń - czyli to, co czytelnicy Nurowskiej znają najbardziej.

Skomplikowana psychologicznie,
trudna do przełknięcia,
warta przeczytania.

Trudna relacja matki z córką chorującej na bulimię poruszająca, ciekawa powieść.

Olala | 2012-11-19
Przeczytana: 16 listopada 2012

Smutek wylewa się z każdej strony tej książki, nie mniej opowiedziana historia tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się od niej oderwać. Opowieść toczy się dwutorowo- główną kanwę stanowi relacja między matką Anną, a jej córką Ewą. Pobocznym wątkiem są młodzieńcze losy Anny, jej okrutne przeżycia i wspomnienia z czasu zesłania na Syberię. Jej trudna relacja z córką, jest wynikiem przeżyć z zesłania, nie mniej brak pewności siebie lub być może odwagi warunkuje ich dalsze życie.Dodam- trudne życie. Wzajemne złośliwości, ciężar obowiązków macierzyńskich, brak ciepła i uczucia ma ogromny wpływ na ich życie. Dodatkowo choroba Ewy podporządkowuje jej matkę i czyni z niej kobietę gotową na każde zawołanie córki. Książka porusza wiele ważnych kwestii-czy prawda zawsze jest najwazniejsza, czy warto walczyć o miłość, co mozemy i jesteśmy w stanie poświęcić dla naszego szczęścia?
Myślę, że ta książka zapadła mi w pamięci i pozostanie ze mną na dłuższy czas.

Kevorkian | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Bardzo kobieca, ale raczej ciężka książka. Styl pisania Nurowskiej, kojarzący mi się mocno ze strumieniem świadomości, plus jej maniera przeskakiwania co akapit w różne plany czasowe wymaga czytania w skupieniu. Chwila dekoncentracji i przestajemy rozumieć fabułę.

Swoich bohaterów narysowała bez upiększeń. Skomplikowane relacje między matką zmuszoną do urodzenia i wychowywania niechcianej córki, która samą swoją obecnością przypomina jej dawny ból, oraz córki, która podświadomie wyczuwa odtrącenie matki, a nie wie dlaczego. Tajemnice i sekrety ukrywane w najlepszej wierze, a i tak rujnujące życia. Uzależnienie od drugiego człowieka. Duży plus za epizodycznych bohaterów panią Dudową oraz Wołodię Wysockiego. Minus, że autorka pisała o latach głębokiego PRL-u, a w ogóle nie czuło się klimatu tamtego okresu, akcja mogła się dziać gdziekolwiek i kiedykolwiek.

keys | 2012-12-12

Świetna, wzruszająca opowieść o matce i córce. Czytałam ją z zapartym tchem, zresztą jak zwykle Nurowską. Nie zawiodłam się jeszcze na tej autorce.