Nowicjuszka

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Trylogia Czarnego Maga (tom 2)
Wydawnictwo: Galeria Książki
1 440
Black Magician Trilogy: The Novice
Booka

Inne wydania

Imardin to miasto ponurych intryg i niebezpiecznej polityki, gdzie władzę sprawują ci, którzy obdarzeni są magią. W ten ustalony porządek wtargnęła uboga dziewczyna o niezwykłym talencie magicznym. Odkąd wstąpiła do gildii Magów, jej życie zmieniło się nieodwracalnie - na lepsze czy gorsze? Sonea wiedziała, że nauka w gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie przewidziała niechęci, jakiej dozna...

Sonea wiedziała, że nauka w gildii Magów nie będzie łatwa, ale nie przewidziała niechęci, jakiej dozna ze strony innych nowicjuszy. jej szkolnymi kolegami są synowie i córki najpotężniejszych rodów w królestwie, którzy zrobią wszystko, żeby poniosła klęskę - nie licząc się z kosztami. Niemniej przyjęcie opieki Wielkiego Mistrza może dla Sonei oznaczać jeszcze marniejszy los. ALbowiem Wielki Mistrz Akkarin skrywa sekret znacznie czarniejszy niż barwa jego szaty.

Nowicjuszka to drugi tom znakomitej nowej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód, będącej dziełem jednej z najciekawszych nowych autorek fantastyki.

źródło opisu: Galeria Książki, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (19137)
Łędina | 2016-03-13
Na półkach: Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Audiobook drugiego tomu bestsellerowej "Trylogii Czarnego Maga" uznanej za najbardziej udany debiut serii fantasy ostatnich dziesięciu lat, to kilkanaście godzin nagrania skrzącego się od magii, akcji i przygód.

Trudi Canavan – australijska pisarka i publicystka. Jest ilustratorką i projektantką. Pracuje jako szefowa działu graficznego australijskiego czasopisma poświęconego fantastyce. Od czasu wydania bestsellerowej "Trylogii Czarnego Maga" jest jednym z najpoczytniejszych autorów. Pierwsza część "Trylogii Czarnego Maga", zatytułowana "Gildia Magów" ukazała się w 2001 roku, zapewniając autorce rozgłos. Część druga, "Nowicjuszka", została nominowana do nagrody Aurealis dla najlepszej powieści fantasy. Ostatnia część trylogii, "Wielki Mistrz" ukazała się w 2003 roku i nominowana była do najważniejszej australijskiej nagrody w dziedzinie fantastyki - nagrody Ditmar, w kategorii Najlepsza Powieść. Wszystkie te książki otwierały listy bestsellerów fantasy.

Joanna Jabłczyńska –...

Arek | 2017-09-19
Na półkach: 2017
Przeczytana: 18 września 2017

"Nowicjuszkę" czyta się szybko, ponieważ z rozdziału na rozdział coraz bardziej wciąga.
Napisana jest językiem zwięzłym i raczej prostym.
Bohaterowie są wiarygodnie wykreowani, przez co łatwo było mi się z niektórymi utożsamić.
Zadowolony jestem z tego że w powieści prawie wogóle nie ma brutalnych scen jak to często bywa w literaturze fantasy.

Trudi Canavan wykreowała nowy świat, w którym występują inne zwierzęta, rośliny, nieznane kraje ze swoimi oryginalnymi zwyczajami.
Mamy więc słowa których na próżno szukać w słownikach całego świata, znajdziemy je w książkach Australijskiej pisarki.
Pierwszy rozdział trochę mnie zawiódł, ale czym dalej zagłębiałem się w treść tym było ciekawiej.

Sonea nastolatka wywodząca się ze slumsów, a jednocześnie osoba obdarzona ogromną mocą, zostaje nowicjuszką. Ma więc przed sobą pięć lat ciężkiej nauki i ćwiczeń.
Jednak gorsze jest to że na letni nabór nowicjuszy trafia także Regin. Chłopak który strasznie dokucza tytułowej bohaterce. Duża część...

Beata | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

No, teraz jestem usatysfakcjonowana - książka dużo lepsza od pierwszej części, co tam lepsza - rewelacyjna. Akcja dwutorowa,dzięki czemu dużo lepiej poznajemy świat pani Canavan, treść dynamiczna i wciągająca. Dosłownie "magiczna książka". Moim zdaniem "Gildia magów" to zaledwie preludium całości, w "Nowicjuszce" jest rozwinięcie, piękne, mocne rozwinięcie tematu, zatem w "Wielkim Mistrzu" należy się spodziewać grande finale trylogii. Już nie mogę się doczekać, by odkryć tajemnice Akkarina...

Shimik | 2015-06-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest dość nudna, prawie wszystko dzieje się na terenie Gildii a jedynymi urozmaiceniami są lekcje magii oraz wieczorne ataki na Soneę:) Dopiero na e lepsza, mimo wszystko to jest druga część trylogii i będziecie chcieli poznać zakończenie tej historii więc będziecie musieli jakoś przebrnąć przez tą część.końcu rzuca ona wyzwanie swoim prześladowcą i pokonuje w uczciwym pojedynku:) Poza tym dowiadujemy się paru ciekawych informacji o Dannylu i jego obowiązkach ambasadora oraz poszukiwaniu starożytnej magii:) Książkę czyta się długo ze względu na brak akcji i długie opisy lekcji magi. Pierwsza część była znacznie lepsza.

ŻYCZĘ POWODZENIA!

mclena | 2015-10-13
Na półkach: 2015 ✔
Przeczytana: 12 października 2015

Oh... WOW...! Trudi Canavan zdecydowanie wie, jak sprawić, że czytelnik jest wykluczony z życia publicznego. W tej książce jest tyle akcji, tyle niespodziewanych zdarzeń, że na prawdę trudno jest się oderwać od czytania.

Sonea po poniekąd przymusowej zgodzie pozostania w Gildii i rozpoczyna nauke magi. Jednak jako nowicjuszka ze slumsów jest przez innych uczniów ignorowana lub prześladowana. W szczególności przez Regina, który obrał sobie za swoją misję życiową - kompromitację Sonei i utrudnianie jej każdego dnia w szkole magów.
W tym samym czasie Dannyl jako drugi Ambasador wyrusza w podróż, aby wypełniać swoje obowiązki na innych terenach, a w ramach prywatnego czasu za poleceniem Lorlena ma prześledzić trasę, którą podążał Akkarin dziesięć lat temu i odkryć co było tematem jego ówczesnych poszukiwań i co odnalazł. Nie został poinformowany, że poszukuje tak na prawdę źródeł czarnej magii a jego wyprawa może okazać się bardzo niebezpieczna.
Niestety jego poczynania zostaja...

Kalissa | 2015-08-13
Na półkach: Wypożyczone
Przeczytana: sierpień 2015

O części I, tj. o „Gildii magów” – pisałam, że to rozbudowany wstęp. O części II trylogii mogę napisać, że to nadal wstęp, który powoli przechodzi w rozwinięcie historii.

Historia Dannyla była świetna. Chłopak wyruszył w podróż i w poszukiwaniu tajemnic Wielkiego Mistrza Akkarina, niespodziewanie odkrył tajemnice własnego serca.

Druga historia dotycząca tajemniczych morderstw – świetnie się zapowiadała, ale ostatecznie, zdominował ją wątek trzeci tj. problemy Sonei w szkole.

Nie jest tak, że problemy Sonei mnie nie poruszały. Problem dręczenia w szkołach, zawsze jest aktualny, nawet jeśli to szkoły magiczne. Było jednak w tym wątku coś fałszywego, zgrzytnęła zwłaszcza postać ofiary i kata.

Ofiary nękania nie powinny mieć charakteru Sonei, czyli odwagi, twardości, pewności siebie i pewności własnej mocy. To zawsze osoby nieśmiałe, słabe, które nie potrafią się bronić. I kiedy piszę, że nie potrafią - mam na myśli, że nie mają możliwości obrony czy ukrytych super mocy!

Uważam,...

Ettelea | 2010-10-11
Przeczytana: 11 października 2010

Pierwsza myśl na temat drugiej części trylogii, jaka naszła moją pustą główkę, to fakt, że jest ona bardziej rozbudowana. Życie Soneii w Gildii nie jest już jedynym wątkiem powieści. Fabuła toczy się na kilku płaszczyznach.

Głównie śledzimy jak Sonea radzi sobie na Uniwersytecie. A bywa na prawdę różnie. Poza tym, w mieście pojawia się problem tajemniczych morderstw, wyglądających na rytualne. A wraz z Dannylem wybieramy się na tourne po bibliotekach i złowieszczych ruinach, w poszukiwaniu wiedzy na temat czarnej magii.

Ogromnym plusem powieści jest umieszczenie w świecie fantasy niezwykle życiowych problemów, jakimi są prześladowania uczniów czy związki homoseksualne (byłam tym ogromnie zaskoczona).
Ale znalazł się też minusik. Momentami akcja jest tak rozwleczone, że odbiera chęć do czytania. Nie mówiąc już o powtarzaniu się tych samych myśli na inne sposoby.

W ogólnym rozrachunku można uznać książkę za dobrą. Osobiście mam nadzieję, że ostatnia część nada trylogii tempa....

ZARAZA | 2014-08-16
Na półkach: Wydanie kieszonkowe
Przeczytana: sierpień 2014

"Nowicjuszka" jest dużo lepsza od pierwszej części, bardziej przypadła mi do gustu. Podobało mi się to, że autorka bardziej przybliżyła mi ten magiczny świat, po przez towarzyszenie głównej bohaterce przy jej nauce, odkrywaniu tajemnicy Gildii Magów, a także przez podróże w inne odległe miejsca poprzez podróż Dannyla. Drugi tom jest ciekawy, ale i tak znajdą się momenty, które nużą, czy też nawet męczą. Jest poprawa, chociaż i tak nadal uważam, że mogło być lepiej i dużo ciekawiej. Ciekawa jestem, co przyniesie kolejny tom.

Shama | 2016-08-05

Druga część Trylogii Czarnego Maga.
Sonea wstępuje do Gildii a jej mentorem zostaje Rothen, którego ogromnie polubiła ze wzajemnością. Nie jest jej łatwo, zaczynają się zasadzki i ośmieszanie jej pod dowództwem Regina. Bo jakim cudem zwykły bylec ze slumsów ma prawo być uczonym na maga...
Wszystko się jednak komplikuje. Wielki Mistrz odkrywa, że dowiedziano się o uprawianej przez niego czarnej magii. Rozkazuje Rothenowi i Lorlenowi na milczenie a Sonea zostaje jego podobieczną. Mimo zmiany mentora nie przestano jej dokuczac i napadać. Poznaje Dorriena,syna Rothena i widzi w nim prawdziwego przyjaciela, a może nawet kogoś więcej. Nie może jednak pozwolić na zbliżenie się do niego. Akkarin czuwa i obserwuje każdy jej ruch. Na koniec ma dosyć Regina i jego bandy, rzuca mu więc oficjalne wyzwanie walki na arenie. Wygrywa i zaczyna być doceniana w oczach magów jak i nowicjuszy. Pewnego dnia była świadkiem zabójstwa, którego dokonał Akkarin. Jest przerażona i wściekła. Co mają zrobić?...

| 2014-01-13
Na półkach: Fantastyka
Przeczytana: styczeń 2011

Wraz z główną bohaterką trylogii, znaną nam z "Gildii Magów" Soneą, wkraczamy na magiczny uniwersytet. Jest to stara, bardzo szacowna instytucja, odrzucająca każdą nawet wzmiankę o czarnej magii, jednak czarno jest trochę po przykrywką uładzonej i sędziwej profesji. Sonea uczy się magii, stawiając bez zmrużenia oczu przeciwko szykanom ze strony rówieśników i obojętności mistrzów. A co najgorsze, jakby tego było mało, Wielki Mistrz Akkarin, o którym Sonea wie coś, od czego truchleje jej serce, bierze ją pod swe skrzydła, praktycznie uniemożliwiając jakikolwiek ruch przeciwko sobie, uzależniając ja od siebie i nie dopuszczając do niej jej dawnych opiekunów.

"Gildia Magów" była dla mnie dość przeciętną pozycją, choć na pewno wciągała na długie godziny, to daleko jej było do perfekcji co poniektórych ulubionych pisarzy. Jednak "Nowicjuszka" burzy moją ocenę twórczości Trudi Canavan, ponieważ jest lepiej. O niebo lepiej. Nie ma już bezsensownych pościgów, których długie i nużące opisy...

zobacz kolejne z 19127