Tajemnica żółtego pokoju

Tłumaczenie: Blanka Miecińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Kryminału". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Artus
Le Mystere de la chambre jaune
8385132074
Blanka Miecińska, zbrodnia,
mihnoi

Zbrodnia zostaje popełniona w pomieszczeniu zamkniętym, w którym w momencie otwarcia go przez detektywa prócz ofiary nie ma nikogo innego; jawi się więc jako całkowicie niewytłumaczalna. Autor, dostarczając wciąż kolejnych informacji, podkreśla aspekt całkowitej niezrozumiałości wydarzenia i stopniuje w ten sposób napięcie niemal do granic możliwości.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Paweł Flisiński | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

To już druga książka Gastona Leroux którą przeczytałem (pierwszą był "Upiór w operze" - moja ulubiona) i jestem w dalszym ciągu pod bardzo pozytywnym wrażeniem tego, jak można stworzyć prostą, skomplikowaną intrygę która jeszcze na koniec zaskoczy.

Uważam, że powieść tę można przeczytać na dwa sposoby: albo dać się wciągnąć i rozwiązać zagadkę w jedną noc albo rozłożyć sobie na kilka dni - wybrałem ten drugi sposób i mogłem towarzyszyć młodemu dziennikarzowi Józefowi Rouletabille w rozwiązaniu "Tajemnicy żółtego pokoju" przez kilka dni, co pozwalało z niecierpliwością czekać na każdą kolejną chwilę spędzoną z książką. Jednak akcja na tyle może pochłonąć, że dzisiaj i tak usiadłem i przeczytałem pozostałą mi ponad połowę, bo nie mogłem doczekać się rozwiązania.

Gaston Leroux, który pracował m.in. jako reporter, potrafi stworzyć żywą i interesującą relację z opisywanych wydarzeń, prawie że reportaż. Napisane prostym językiem, bez długich opisów - fakty i emocje towarzyszące...

Małgorzata | 2015-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2015

To dopiero moja druga powieść autorstwa tego autora, a mam wrażenie, że odkryłam istotne i niesamowicie denerwujące niedociągnięcie pisarskie - nieważne jak obszerna miałaby być powieść, zagadkę i tak można wyjaśnić od reki na średnio kilku ostatnich stronach. Ot tak! Wyraźnie brakuje "tego czegoś" pomiędzy rozległym opisem akcji i kolejnych etapów odkrywania rozwiązania zbrodni a samym rozwiązaniem wyskakującym nagle ni stąd ni zowąd. Co więcej samo rozwiązanie, choć intrygujące i niecodzienne nie jest wyeksponowane tak jak być powinno (a przynajmniej jego najistotniejsze elementy". Być może zamysłem autora było zostawić czytelnika z pewnym niedosytem, aczkolwiek nie jestem do końca pewna czy o taki właśnie niedosyt chodziło.

pistacjowa_dama | 2013-04-08
Na półkach: Posiadam

ta książka, to jeden z moich pierwszych kryminałów. stare wydanie, pożółkłe kartki i intryga, która pamiętam, że wciągnęła mnie do końca. wiele bym oddała, że wróciły czasy, kiedy ją trzymałam po raz I w ręku...

bjd Dub | 2014-03-26
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ale się rozczarowałem tą książką. Irytowało mnie, że główni bohaterowie nie dzielą się swoją wiedzą, wszystko zachowują dla siebie i jest zabawa w kotka i myszkę.Dopiero na końcu, jak już straciłem większe zainteresowanie tą książką wszystko się wyjaśnia. Chyba w złym momencie sięgnąłem po ten tytuł.

mercowa | 2017-10-05
solysia | 2017-08-01