Johnny Depp. To tylko iluzja

Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Johnny Depp. A kind of ilussion
Zerr

Życie Johna Christophera Deppa II – znanego lepiej jako Johnny Depp – to opowieść sama w sobie warta hollywoodzkiej ekranizacji. Depp został aktorem dzięki przypadkowi i dobrej prezencji. Urodzony w Kentucky, przeprowadził się na Florydę, gdzie rzucił szkołę, żeby zostać muzykiem. To z kolei sprawiło, że trafił do Los Angeles, gdzie zadebiutował na wielkim ekranie w Koszmarze z ulicy Wiązów. W ciągu następnych trzech dziesięcioleci zagrał w ponad czterdziestu filmach, zarówno u niezależnych reżyserów, jak i w produkcjach zdecydowanie komercyjnych; z niechętnego idola nastolatków przeobraził się w ikonę kina, trafiając na listę największych hollywoodzkich gwiazd dzięki niezapomnianej kreacji kapitana Jacka Sparrowa w filmach z serii Piraci z Karaibów. Po drodze zdarzało mu się popadać w konflikt z prawem, paparazzimi i – co jakiś czas – opinią publiczną, jednak ta najbardziej wszechstronna i enigmatyczna z gwiazd nigdy nie przestała fascynować i czarować publiczności na całym świecie.
Teraz do rąk polskiego czytelnika trafia najnowsze wydanie najpopularniejszej na świecie biografii Deppa pióra Denisa Meikle, która jest wyczerpującym źródłem wiedzy o niezwykłym życiu aktora – zarówno na, jak i poza ekranem.

„Johnny Depp, jeśli chodzi o mnie, to numer jeden. Wśród artystów jego pokolenia nie ma nikogo, kto mógłby się z nim równać”.

Sir Christopher Lee

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Johnny_Depp_-_Denis_Meikle

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 652

List do Johnny’ego Deppa

Drogi panie Depp,

po wielu latach bycia anonimową zwolenniczką Pańskiej gry aktorskiej oraz wizerunku scenicznego (tego codziennego też, a co mi tam) zdecydowałam się wyjść z cienia i wystosować do Pana kilka słów za pomocą tegoż listu. Nie będzie to zbiór typowych „ochów” i „achów” czy też wyraz dozgonnej miłości, więc może Pan już śmiało odetchnąć z ulgą i pokusić się o dalszą lekturę.

Zanim wyznam, dlaczego zdecydowałam się do Pana napisać, wspomnę, że sumiennie się do tego przygotowałam. Nie tylko prześledziłam zdecydowaną większość Pańskiej kariery aktorskiej na wielkim ekranie, ale przyjrzałam się też bliżej biografii. To za sprawą niejakiego Denisa Meikle’a, który do rąk Pańskich fanów (i nie tylko) oddał publikację pt. „Johnny Depp: To tylko iluzja”. Dzięki niej wiem, że urodził się Pan 9 czerwca w 1963 roku w Owensboro (USA, stan Kentucky), a Pańskie korzenie sięgają Irlandii i Niemiec. Ma Pan siostrę Elisę Christinę, a także przyrodnie rodzeństwo – Deborę i Daniela.

Drogi panie Depp,

Nie miał Pan łatwego dzieciństwa, choćby z racji ciągłych przeprowadzek – nigdzie nie mogliście zbyt długo zgrzać miejsca – ale to i tak nie przeszkodziło w rozwijaniu swojej pasji. Nie, nie mówię tu o jeszcze aktorstwie. Rock to muzyka, która gra w Pana duszy (mojej także!) niemal od zawsze, a gitara była kiedyś Pana atrybutem. Ciekawe, czy gdyby nie kariera aktorska, to byłby Pan teraz członkiem jakiejś kultowej grupy rockowej? Myślę, że tak i oczyma wyobraźni już widzę jak tworzy Pan zapadające w uszy milionów intrygujące riffy… Ach, rozmarzyłam się, wróćmy jednak do kolei Pańskiego życia.

Choć życie rodzinne zdawało się wciąż rzucać kłody, stawiając Pana w obliczu przykrości wynikających z rozwodu rodziców, to jednak nie załamywał się Pan, prąc naprzód bez większych problemów. Lada moment pojawiła się pierwsza szansa na zaistnienie w blasku sławy – mam na myśli debiut w „Koszmarze z ulicy Wiązów”. Potem był szereg kolejnych, lepszych lub gorszych, ról (podobno wstydzi się Pan swojego udziału w „Wakacjach w kurorcie”, ale myślę, że niepotrzebnie), nie wyłączając seriali telewizyjnych. Jednak już niebawem miał nadejść ten wielki dzień, w którym pozna Pan człowieka równie osobliwego. Już widzę ten delikatny uśmiech na twarzy wywołany wspomnieniem pierwszego spotkania z Timem Burtonem. Jesteście do siebie tak podobni, tak samo ekscentryczni, nieodgadnieni, skryci i nieszablonowi, że z tej znajomości musiało narodzić się coś fantastycznego. I tak się stało, bo niebawem na ekrany kin wszedł „Edward Nożycoręki” – niesamowity scenariusz i reżyseria oraz (moim skromnym zdaniem) jedna z piękniejszych Pańskich ról. A to był dopiero początek waszej owocnej współpracy: „Ed Wood”, „Jeździec bez głowy”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Gnijąca panna młoda” czy niedawna „Alicja w krainie czarów”. Ciekawe, jaka jest szansa na to, że zobaczę Pana w ekranizacji „Osobliwego domu pani Peregrine”…?

Nie tylko za współpracę z Burtonem polubiłam Pana jeszcze mocniej, ale także za udział w obrazie „Sekretne okno”, który powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród”. Co jeszcze? Oczywiście cała seria „Piratów z Karaibów”, którą zna niemal każdy.

A co by było, gdyby to Pan dostał rolę Jacka w „Titanicu” zamiast DiCaprio albo w „Wywiadzie z wampirem”, którą ostatecznie otrzymał Brad Pitt? Chyba większość kobiet skłonna byłaby poświęcić się dla chwili w objęciach takiego wampira… Przepraszam, znów się rozmarzyłam…

We wszystkich tych kreacjach wypadł Pan wyśmienicie, bez względu na koleje życia osobistego, a wiadomo, że było w nim wiele głośnych romansów (choćby z Kate Moss), imprez, alkoholu czy narkotyków.

Czytając tę biografię, dowiedziałam się bardzo wiele o Panu, Pańskiej rodzinie, kłopotach, troskach, szczęściu – o wszystkim tym, czego wcześniej nie wiedziałam, a co każdy fan wiedzieć powinien. Tekst jest bardzo treściwy i szczegółowy, omawia nawet sytuację polityczną na poszczególnych etapach Pańskiej kariery. Nie pomija niczego, co miało lub mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na koleje Pańskiego życia, co czyni tę publikację wysoce profesjonalną. Jedyną jej ujmą, według mnie, jest zdecydowanie za mała ilość zdjęć z Pana prywatnego życia. Niemal wszystkie są z planów filmowych, a to – jak dla fana – troszkę mało. Mimo wszystko będę polecać ten tytuł innym, bo to chyba najłatwiejsza droga do poznania Pana i zbliżenia się choć w minimalnym stopniu. Biografia ta wiele wyjaśnia, wiele tłumaczy, ale i tak nie odkrywa na tyle, by stracił Pan w oczach czytelników tę charakterystyczną dla siebie aurę tajemniczości.

I właśnie dlatego do Pana napisałam, by poprosić o zachowanie tej tajemnicy; o to, by już na zawsze został Pan człowiekiem spontanicznym i ekscentrycznym. Niech Pan nie rozstaje się z Burtonem i przyjmuje od niego nawet te najdziwniejsze propozycje ról. Proszę zawsze być sobą i niczego nie zmieniać.

Z poważaniem

Ewa Szczepańska

Ewa-Książkówka | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Oficjlana recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/1917/list-do-johnny-ego-deppa

***http://ksiazkowka.blogspot.com/2013/03/johnny-depp-to-tylko-iluzja-denis-meikle.html***

Flora2811 | 2015-08-24
Przeczytana: 2015 rok

"Za maską sławy"

"Któż z nas nie słyszał o Johnny'm Deppie - aktorze znanym głównie z ekscentrycznych ról, współpracy z Timem Burtonem, Terrym Gilliamem, Gorem Verbinskim oraz studiem Disneya? Depp to jeden z moich ulubionych artystów, od czasu, kiedy skończyłam jakieś sześć lat i przez przypadek natrafiłam w telewizji na "Edwarda Nożycorękiego", w którym to wcielił się w głównego bohatera. Nic więc dziwnego, że gdy tylko wypatrzyłam jego biografię, zapragnęłam się z nią zapoznać. Zwłaszcza, że jej opis obiecywał wyczerpujące źródło informacji o karierze oraz życiu prywatnym Johnny'ego, a moja dotychczasowa wiedza o tej drugiej sferze jego działań wydawała mi się bardzo ogólnikowa. Miałam nadzieję, że "Johnny Depp. To tylko iluzja" pomoże mi uzupełnić tę lukę wieloma mało znanymi faktami na temat poczynań gwiazdy spoza świata filmu, fleszy i kreowanych przez niej postaci. Co zastałam? Czy publikacja Denisa Meikle'a spełniła moje oczekiwania i przedstawiła nieznane mi wcześniej...

infrared | 2013-10-24

Nie ukrywajmy.
Posiadam tę książkę, bo są zdjęęęęciiaaaa!!! Chociaż mało, niestety.
Za biografiami jako takimi nie przepadam, ta również średnio przypadła mi do gustu. Pamiętam z niej tylko krytyczne uwagi a propos kolejnych filmów i ról. Po przeczytaniu całości przeszła mi przez głowę taka mglista myśl: kurczę, z Johnnego to chyba jednak nie jest najlepszy aktor. Albo ja mam taki wypaczony gust. Nie traktujcie więc moich opinii na serio :)
Sama w sobie na pewno napisana sprawnie, czytanie suchych faktów nie męczyło, a autor dosyć obiektywnie starał się przedstawić recenzje kolejnych pozycji w dorobku Deppa.

dancing-in-dystopia | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, Nie-fikcja
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Książka taka sobie, na dodatek autor zdołał pojechać po wszystkich lubianych przeze mnie powieściach, filmach i pisarzach, po jakich tylko mógł pojechać równocześnie niemiłosiernie wychwalając "Piratów z Karaibów"...Zirytował mnie tym, stąd może nie do końca obiektywna ocena.

Eliza | 2016-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2016

Trudno oceniać biografię która jest czyimś życiem.
Już od kilku lat jestem ogromną fanką Johnego. W biografii tej Denis Meikle śledzi w kolejności mniej więcej chronologicznej życie i karierę Deppa.

jarr74 | 2013-02-08
Przeczytana: luty 2013

Spod bardzo sprawnego pióra Denisa Meikle wyszła biografia jednej z najciekawszych, najbardziej popularnych i elektryzujących postaci współczesnego kina Johnny’ego Deppa. Jednej z niekwestionowanych ikon kultury masowej, zdecydowanie wyróżniającej się, niebanalnej, obdarzonej dużą oryginalnością i dystansem do samego siebie. Reżyser, muzyk ale przede wszystkim znakomity odtwórca (trzy nominacje do Oscara) kultowych już dziś ról telewizyjnych i filmowych, granych zarówno w wielkich komercyjnych superprodukcjach jak i w tzw. kinie niezależnym ( Piraci z Karaibów, Edward Nożycoręki, Co gryzie Gilberta Grapea, Truposz, Odważny i wiele innych). Autor w niezwykle ciekawy i interesujący czytelnika sposób przedstawia nam jego życiową i zawodowa drogę, od lat najmłodszych, poprzez burzliwe i trudne lata młodzieńcze, aż po pierwsze kroki na wielkim ekranie (odkrycie drzemiącego w nim talentu przez znanego reżysera Wesa Cravena) i kolejne etapy wspinania się na aktorskie wyżyny....

Klaudia Gorczyca | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Książka ta przybliża życie Deppa, oraz ludzi, którzy go otaczali (chociaż w mniejszym stopniu niż jego). Mojej opinii nie zaznaczam jako SPOILERU, bo nie wiem jakie spoilery mogą być w biografii, a uważam, że część tego będzie dobrym ostrzeżeniem dla planujących przeczytać to "dzieło".
Czytając ją miałam wrażenie, że autor nie za bardzo lubi swoją pracę, albo po prostu bardzo nienawidzi ludzi z branży filmowej (a już szczególnie tych odnoszących sukcesy). Opisuje on szczegółowo historię życia Deppa, historię produkcji w których wziął udział, jego inwestycji, zakupu nieruchomości, związków - nie można się przyczepić, jakoby coś pominął. Jednocześnie wtrąca on historie życia ludzi, z którymi Depp pracował (miło jest znać kontekst powstania filmu, ale czy naprawdę każda osoba biorąca udział w produkcji musi być przybliżona szczegółowo?), kumplował się i był w związkach.
Do większości filmów (zwłaszcza tych do 2007 roku) dodaje szerokie opinie krytyków, ich dzieje post-produkcyjne,...

ArcheoDziewczyna | 2014-08-27
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo szybko przeczytana, ujawnia ciekawe historie o których nie wiedziałam, ale co najbardziej mi się podobało, to wpasowywanie wydarzeń z życia Johnnego w tło jakim były jego własne odczucia i dylematy, a także tło wydarzeń politycznych, historycznych (jak kto woli ;P) i otoczenia w jakim się znajdował. Żałuję jedynie, że nie obejmuje ona tych już najnowszych produkcji w jakich aktor zagrał, ponieważ myślę że byłaby to równie interesująca lektura :)

Pablo | 2017-10-01
Przeczytana: 2017 rok