Na balu z Proustem

Tłumaczenie: Ewa Fiszer
Wydawnictwo: Czytelnik
Au bal avec Marcel Proust
klasyka

Księżna Bibesco (ur. w 1890 r.), żona rumuńskiego dyplomaty, spędziła wiele lat w Paryżu, pisała po francusku i wydała kilka książek, przeważnie opartych na wspomnieniach ze swego życia. "Na balu z Proustem" - to żywa, inteligentna i pełna uroku opowieść poświęcona osobistym kontaktom księżny Bibesco z Proustem, gęsto przeplatana tekstami listów pisarza. Odtwarza ona sugestywnie atmosferę...

"Na balu z Proustem" - to żywa, inteligentna i pełna uroku opowieść poświęcona osobistym kontaktom księżny Bibesco z Proustem, gęsto przeplatana tekstami listów pisarza. Odtwarza ona sugestywnie atmosferę proustowskiego świata i środowiska, znakomicie uzupełniając portret pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1973

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sylabo | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Co pisze księżna Marta Bibesco? Pytał Marcel Proust. Odpowiedź: pisze powieść pt. Aleksander Azjatycki, czyli historia największego możliwego szczęścia. Pytający jest przerażony. Odpowiada: szukać trzeba, nie szczęścia, ale klęski!

Po lekturze pisze do niej: „Nic nie jest mi bardziej obce niż szukanie obecności szczęścia w doraźnym wrażeniu, a tym więcej w osiągnięciach materialnych. Wrażenia są zbyt ode mnie zależne, aby móc mnie uszczęśliwić. Przynoszą mi szczęście, kiedy przywodzą mej pamięci inne wrażenia.” Proust nie żył chwilą, dzięki temu udało mu się zachować trwałość pragnień. Wyznał jej, że gra swoim życiem w „kto przegrywa – wygrywa” w przeciwieństwie do Aleksandra Wielkiego, który zawsze wszystko wygrywając, przegrał.

„Na balu z Proustem” to wspomnienia księżnej Marty Bibesco zrodzone w kręgu towarzyskim Emanuela i Antoine Bibesco, Bertrand'a de Fenelon oraz Marcela Prousta. Prezentowany zbiór, poza cytowanym wyżej fragmentem, pełny jest wylewności i przesady, które...