O sztuce wojskowej / Zarys wojskowości

Epitoma rei militaris / Epitoma institutorum rei militaris / De re militari
Hartman

Myślą przewodnią "Zarysu Wojskowości" było głębokie przekonanie autora o tym, że dyscyplina wojska rzymskiego i cała dawna struktura armii stanowiły źródło potęgi imperium. W swym dziełku nie zaleca on ślepego naśladowania całego systemu wojskowości pierwszych wieków naszej ery, ale pragnie na nowo rozbudzić karność i posłuch we współczesnej mu armii, która wówczas przeżywała głęboki kryzys. Pismo składa się z 4 ksiąg: I. Pobór i wyszkolenie rekrutów. II. Skład armii i dawne tradycje wojskowe. III. Taktyki stosowane w bitwie lądowej. IV. Maciny oblężnicze oraz wojna na morzu. Księgi II i III są napisane na polecenie cesarza, I i IV są mu również dedykowane.

Anna M. Komornicka (ze wstępu)

GRAMMATICVS | 2016-02-25

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się historią wojskowości. Bezcenne źródło informacji o armii rzymskiej przekazane przez starożytnego autora.

Joker | 2017-10-06

Dyscyplina i dzielność to dwa przymioty, które muszą towarzyszyć przez cały czas prostemu żołnierzowi i dowódcy. Wegecjusz zauważa, że nie w liczebności siła ile w przekonaniu o swojej doskonałości wypracowanej w przeciągu kliku pełnych przygotowań lat. Dzieło jest podzielone na dwie części. Pierwsze dotyczy rekruta, sposobu jego pozyskania, jaki zawód wcześniej musiał wykonywać. Kwestie fizyczne są brane pod uwagę naturalnie, ale ponad wszystko przywiązanie do wspólnoty i kraju. Druga poświęcona jest legionowi. Jego uformowaniu, hierarchii i uzbrojeniu. Zastrzegam, że nie jest to druga "Sztuka wojny, czy "O wojnie.

mateussz7 | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2014