Zgłosuj na książki roku 2017

Bojowo i Lirycznie Legiony Piłsudskiego

Wydawnictwo: Demart
historia
krkkrzysiek

Bogato ilustrowana publikacja o charakterze albumowym ukazuje obraz Polski i Polaków w sztuce. Książka zawiera 76 dużych reprodukcji dzieł sztuki, opatrzonych komentarzem historycznym i plastycznym, z wieloma odniesieniami do polskiej kultury i literatury. Wybrane elementy poszczególnych dzieł zostały omówione bardziej szczegółowo. Całość uzupełniają liczne dodatkowe ilustracje Publikacja jest podzielona na trzy duże części: Ludzie, Wiara i Obyczaje oraz Pejzaż. W rozdziale Ludzie znalazło się miejsce dla najważniejszych wzorców osobowych funkcjonujących w świadomości narodowej (rycerz, Polka-patriotka) oraz grup społecznych, które kształtowały polską historię (szlachcic, chłop, mieszczanin, inteligent, robotnik), jak i dla mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących od wieków ziemie polskie. Rozdział Wiara i obyczaje ukazuje polskie tradycje i zwyczaje, świeckie (np. grzybobranie czy polowanie) i religijne (procesja, święcone). Poprzez prezentację wybranych wizerunków Matki Bożej czczonych w różnych polskich sanktuariach książka pokazuje także charakterystyczny rys polskiej religijności – maryjność. W rozdziale Pejzaż przedstawione zostały różne typy polskiego krajobrazu (miasto, wieś, góry, morze, rzeka, las), ukazane zarówno na płótnach polskich mistrzów pędzla, jak i na pięknych fotografiach, stanowiących uzupełnienie do każdego obrazu. Książkę można traktować jako rodzaj przewodnika po polskiej kulturze i historii, a także jako znakomitą wizytówkę Polski, w całym bogactwie jej narodowej tradycji.

Romek | 2017-01-28
GOCHA | 2014-07-18