Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim.

Wydawnictwo: Edgard
978-83-7788-171-2
depresja, psychologia
poradniki
Anita

We współczesnym świecie depresja dotyka coraz więcej osób. Długotrwały smutek, poczucie beznadziei czy brak chęci do działania mogą być jej pierwszymi objawami. Poradnik pomoże ci rozwiać wątpliwości, czy twoje złe samopoczucie lub pogorszenie nastroju twoich bliskich jest związane z depresją. Książka przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy podejrzewają, że oni sami lub ktoś z ich otoczenia padł ofiarą depresji, jak i dla tych, u których choroba została zdiagnozowana.
Poradnik bardzo dokładnie opisuje objawy i przyczyny depresji oraz tłumaczy, dlaczego tak trudno ją rozpoznać i pokonać, choć to możliwe. Pokazuje, jak ważne dla wyzdrowienia są poczucie własnej wartości, otwarte wyrażanie emocji i wsparcie bliskich. Na podstawie testu predyspozycji, licznych ćwiczeń w formie pytań oraz tabel emocji obiektywnie ocenisz swój stan psychiczny. Dzięki konkretnym przykładom i analizom przypadków dowiesz się, czy wyparcie, racjonalizacja, wyolbrzymianie lub czarnowidztwo nie stoją na drodze do twojego wyleczenia. Autorka - doświadczona psychoterapeutka - zwraca również szczególną uwagę na problem depresji, która dotyka najbliższych. Pokazuje, jak mądrze im pomagać, jakich działań unikać i jak skutecznie motywować do leczenia. Specjalne arkusze pomogą rozpoznać alarmujące objawy. Przytoczone w książce relacje osób, których walka z depresją zakończyła się sukcesem, będą dla ciebie dużym wsparciem i przykładem, że pokonanie tej choroby jest możliwe.

źródło opisu: matras.pl

Tetiisheri | 2012-12-14
Przeczytana: 11 listopada 2012

Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim to poradnik, który stworzyła Dorota Gromnicka – psycholog i psychoterapeutka. To niezwykle istotna książka – jak tytuł wskazuje - dla osób cierpiących na tę chorobę, jak i dla tych którzy pragną zgłębić swoją wiedzę na jej temat i wyciągnąć pomocną dłoń do swoich bliskich.

Autorka podzieliła swoją publikację na kilka rozdziałów, w których w zwięzły, zrozumiały sposób przedstawia Czytelnikowi zagadnienie depresji.

1. Czy to naprawdę ona, czyli co jest depresją, a co nią nie jest?
2. Z depresją twarzą w twarz, czyli co powinno cię zaniepokoić?
3. Dlaczego depresja przychodzi?
4. Dlaczego depresja nie odchodzi?
5. Mój bliski ma depresję?
6. Jak pokonać depresję?
7. Życie bez depresji, relacje tych, którzy z nią wygrali.

Poradnik podobnie jak inne poradniki z serii Samo Sedno cechuje się przejrzystością, wygodnym rozplanowaniem materiału, zawiera wytłuszczenia ważniejszych terminów, czy rubryki „zapamiętaj”, w których zebrane są najistotniejsze...

Dominika Pawelec | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

"Dementor to pasożyt, który gdyby tylko mógł, wyssałby z ciebie wszystko, co dobre." Tak opisała stworzenia Joanne Rowling, która uczyniła książkowych bohaterów uosobieniem depresji, z którą się borykała. Gdyby zamiast słowa "dementor" wstawić nazwę choroby oddałoby to jej specyfikę.

Dorota Gromnicka napisała poradnik, który szeroko podejmuje tematykę problemu. Książka pozwala m.in. na wstępne rozeznanie się i uświadomienie, czy choroba może dotyczyć ciebie lub nie. To, co podobało mi się w niej najbardziej to rozdział poświęcony bliskim osób borykających się z depresją. Jakże trudno być ostoją i zrozumieniem dla kogoś, kiedy nie do końca się pojmuje, czym depresja jest.
Zawiera wiele cennych wskazówek, zarówno w formie przykładów jak i antyprzykładów. To książka, która angażuje czytelnika nie tylko w formie teorii, ale także poprzez testy, fragmenty do uzupełnienia, pytania. Krok po kroku tłumaczy trudności, z jakimi boryka się cierpiący na depresję człowiek.

Ciekawym...

Paulus | 2015-06-04

Ta książka powinna znajdować się w każdej biblioteczce domowej.

Czy wiecie że?
- na całym świecie na depresję choruje około 121mln ludzi
- obecnie aż 10% dorosłych Polaków cierpi na depresję
- grupy najbardziej zagrożone to osoby w wieku 15-30 lat i powyżej 60-ciu lat
- od 20 do 60% osób pogrążonych w depresji podejmuje próbę samobójczą
- na depresję cierpieli lub cierpią: Ernest Hemingway, Charles Dickens, Fryderyk Chopin, Winston Churchill, Drew Barrymore, Halle Berry i wiele innych znanych osób

Pomijając ważne elementy praktyczne - typu wskazówki jak pomagać sobie i innym wychodzić z depresji. Najbardziej przemawiają do mnie walory edukacyjno-poznawcze; czyli kiedy i jak możemy spostrzec alarmujące objawy u siebie lub osób z naszego otoczenia.

Dzięki podstawowej wiedzy zawartej w tej pozycji można odpowiedzieć na ważne pytania przed samym sobą, albo bez skrępowania porozmawiać z osobą potrzebującą i spróbować coś doradzić. Czasem wykazując zainteresowanie drugim, po prostu...

PaxPax | 2015-03-31

Bardzo rzeczowa książka. Nad jej skutecznością nie ma co się wypowiadać od razu po jej przeczytaniu. Nie mniej wnosi ona dużo wiedzy w życie osoby chorej na depresje jak i osoby bliskiej która ma kontakt z chorym. Trochę się zawiodłam pod względem wskazówek i ćwiczeń zarówno dla chorych jak i osób bliskich. Było ich dla mnie z mało. Poza tym książka świetna napisana prostym językiem, docierająca do chorego niczym wzorowy kurier do adresata. W moje życie wniosła dużo zrozumienia dla osób chorych i mam nadzieję że wniesie także wymierne efekty.

Mateusz Wawro | 2016-07-23
Przeczytana: maj 2016

Książki z zakresu psychologii mają to do siebie, że są bardzo podobne do siebie. Szczególnie, jeśli chodzi o jakieś dane zagadnienie i w tym przypadku jest to depresja.

Przede wszystkim jest ona napisana prostym i przejrzystym językiem, więc wątpię, aby ktokolwiek miał problem ze zrozumieniem treści, jaką chciała przekazać autorka. Bardzo mi się spodobał podział na to jak taka osoba może sobie pomóc, a także jak jej bliscy mogą pomóc takiej osobie i sobie, aby mieć siłę walczyć ze swoimi słabościami i mieć energię, żeby pociągnąć osobę z taką chorobą w górę.

Dużo jest przykładów z życia wziętych, więc nie ma samej suchej teorii. Łatwo można sobie w ten sposób skojarzyć, że dane zachowanie ma określone konsekwencje i przede wszystkim jak myśli działają na taką osobę i do jakich aktywności ją w ten sposób pobudzają.

Podsumowując - krótko, przejrzyście, konkretnie, dużo przykładów, bez zbędnego wydłużania tematu.

Bardzo polecam zarówno osobom z depresją jak i jej bliskim :)

Fitnesska | 2015-01-19
Przeczytana: 2014 rok

Książkę mogę polecić z całego serca. Pomaga wiele zrozumieć. Jeżeli ktoś bliski lub wy sami cierpicie z powodu depresji, albo po prostu chcecie się dowiedzieć jak działają mechanizmy tej choroby- warto po nią sięgnąć.

MOnika | 2016-09-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Pozycja książkowa zdecydowanie godna polecenia, nie tylko dla terapeutów. Napisana prostym, zrozumiałym językiem stanowi cenne źródło wiedzy na temat depresji. Dodatkowo opisane przypadki, tzw. "z życia wzięte", uczą nas, które zachowania mogą być niepokojące, a także jak na nie reagować.

Wanilka | 2016-02-17

Jeden z niewielu poradników, który coś wniósł w moje życie.

schutte | 2016-06-22
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016
Przeczytana: czerwiec 2016

Doskonały poradnik dla osób zmagających się z depresją. Nie podręcznik, ale bardziej wstęp, zachęta do dalszej bardziej specjalistycznej walki z ta chorobą. Co ciekawe napisane przez polską psycholog, więc chociażby pokazane przykłady czynią pozycję...bliższą i bardziej swojską. Parę elementów daje do myślenia.

Deliverancess | 2017-11-22
Przeczytana: 11 listopada 2016