Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-273-0032-4
kuchnia, przepisy, Boże Narodzenie
Anita

Dobry karp to podstawa, ale z jaką zupą i przystawką go skomponować? Wszyscy lubią pieczeń, tylko jaki deser będzie po niej najlepiej smakować? Takie dylematy psują radość ze Świąt, więc Marzena Wasilewska poleca gotowe zestawy dań: od Wigilii, przez Boże Narodzenie i sylwestra, po noworoczną ucztę z indykiem w roli głównej. „Wigilia jak u babci z Kresów” z karpiem zapiekanym z chrzanem i...

„Wigilia jak u babci z Kresów” z karpiem zapiekanym z chrzanem i śliwkami czy „Wigilijna kolacja – postna, ale wykwintna” z łososiem pieczonym w cieście francuskim? A bożonarodzeniowy obiad? „Klasyka z odrobiną szaleństwa” w postaci rosołu z... winem porto czy „Obiad jak królewska uczta” z pasztetem cielęcym z gruszkami? Po Świętach przyjdzie czas na wspaniałe przekąski na sylwestra i regenerujące zupy na Nowy Rok. Autorka dba o nasz czas: dokładnie wyjaśnia, co, jak i kiedy przygotować, bo czasem trzeba zacząć przynajmniej kilka dni wcześniej. Inspirujące! I jakże praktyczne.

źródło opisu: weltbild.pl

źródło okładki: http://www.weltbild.pl

Tetiisheri | 2012-12-08
Przeczytana: 14 listopada 2012

Przed Wami pierwsza Wigilia, którą macie przygotować samodzielnie? Świetnie trafiliście. Dla tych, którzy w swoich zapiskach mają już przetestowane wigilijne potrawy książka zatytułowana „Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna” również ma do zaoferowania wiele nowości. Poradnik autorstwa Marzeny Wasilewskiej to po prostu świetny przewodnik po tym jak sprawić, by Święta pod względem kulinarnym wypadły znakomicie.

Książka składa się z kilku rozdziałów, co znacznie ułatwia wyszukiwanie danych potraw. Mamy więc strony poświęcone potrawom wigilijnym, aż w trzech odsłonach oraz daniom pasującym na świąteczny stół. Znakomitym pomysłem jest umieszczenie w poradniku rozdziału dotyczącego potraw na sylwester i nowy rok. Jest też rozdział traktujący o słodkich smakołykach: torty, ciasta i ciasteczka do świątecznej kawy.

Książka być może nie wyróżniałaby się niczym spośród licznych publikacji kulinarnych gdyby nie to, że pod koniec każdego rozdziału znajdują się informacje związane z planem...

Anna-mojeksiążki | 2012-12-04
Przeczytana: grudzień 2012

Święta już niedaleko, a rodzinna Wigilia szykuje się u mnie - szukam więc natchnienia na ciekawe, ale proste potrawy. Chciałabym, oprócz klasycznych dań wigilijnych, zaserwować coś innego - smacznego i pasującego do całości.
W książce Marzeny Wasilewskiej znalazłam inspirację, nie tylko na kolację wigilijną, ale również na smaczne dania na świąteczne dni. Autorka serwuje nam całe zestawy dań na poszczególne dni - bardzo podoba mi się ten pomysł, ale jeszcze nie czuję się na siłach na tak wielki eksperyment :)
Na pewno wypróbuję przepis na sałatkę z wędzonego pstrąga i cykorii z pomarańczami - wszyscy lubimy sałatki, a ta rybna sałatka świetnie wpisze się w wigilijne menu. Będzie lekkim, kolorowym akcentem na moim stole.

Moją ciekawość wzbudziły również morele nadziewane serem pleśniowym - świetna przystawka, nie tylko na święta. Zapowiada się bardzo smakowicie, a nie jest pracochłonna.

Podpatrzyłam również wariację na moją ulubioną zupę dyniową - tutaj podaną z klopsikami...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu czas niezwykły. Czas spędzony z rodziną. Pełen miłości, wspomnień i wyczekiwania na wigilijną wieczerzę. Ale cóż to byłby za wieczór bez pysznego wigilijnego jedzenia? Przecież to właśnie wtedy cała rodzina zbiera się przy jednym stole, dzieli opłatkiem i spędza wspólnie chwile.
Pani Marzena Wasilewska postanowiła stworzyć książkę kucharską, w której ukazane zostaną głównie potrawy wigilijne. Szczerze powiedziawszy miałam lekkie opory, gdy się za nią zabierałam, a mimo to się skusiłam. Dlaczego? Ponieważ w każdym rejonie Polski na wigilijnym stole można znaleźć ciekawe, ale mimo wszystko strasznie różnorodne potrawy. W książce, jak ta są one zebrane wszystkie razem, dzięki czemu można w niekonwencjonalny, a zarazem smaczny sposób przygotować nie tylko wigilię, ale i fantastyczną imprezę sylwestrową (pod względem kulinarnym oczywiście).
Z góry przyznaję, że nie jestem fanką karpia i innych tego typu potraw, dlatego też nie wszystko miałam...

jjon | 2012-12-12
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2012
Przeczytana: 10 listopada 2012

Pięknie wydana książka – w zasadzie bardziej przypomina album niż książkę kucharską. Zgromadzono tam nie tylko przepisy, ale też wskazówki, jak zaplanować przygotowania, jak dobrać dania, jak sobie rozłożyć pracę, aby nie robić wszystkiego naraz. Znajdziemy tam gotowe zestawy, które można wykorzystać w całości albo skomponować swój „plan przygotowań”. Różnorodność dań jest duża – sądzę, że każdy znajdzie coś smakowitego do wypróbowania. Książka ta może być miłym świątecznym prezentem, bo – choć tytuł sugeruje tematykę świąteczną – zgromadzone tam przepisy spokojnie mogą być wykorzystywane o każdej innej porze roku. Mam zamiar nie ograniczać używania jej wyłącznie do czasu przed Bożym Narodzeniem i przetestować inne przepisy również po świętach. :-)

Przeczytana: 16 grudnia 2012

Zapach świąt

„Boże Narodzenie. Kuchnia świąteczna” Marzena Wasilewska
wyd. Świat Książki
rok: 2012
str. 130
Ocena: 6/6

Boże Narodzenie to chyba najlepsze święto w roku. To wokół niego unosi się nieziemska, fantastyczna wręcz atmosfera. To w tą grudniową noc ludzie są milsi, cieplejsi, weselsi. Każdemu chce się więcej, mocniej i bardziej. Każdemu, a na pewno mi. Jeszcze nim nadejdzie grudzień, w mojej głowie zapalają się migoczące lampki przypominające, że czas zdecydować co kto znajdzie pod choinką. Zwykle z prezentami staram się uporać zaraz na początku miesiąca tak, by pozostały czas spożytkować na obmyślanie planu „co by tu zjeść w Wigilię i Boże Narodzenie”. Normalnie w poszukiwaniu inspiracji przemierzam wzdłuż i wszerz Internet. Wyszukuję jakieś nieziemskie dania i podaję rodzince podczas Wigilii (tak do naszego domu trafiła na przykład zapiekana fasola, która jest nie tylko pyszna ale i mega prosta w przygotowaniu). W tym roku, dzięki uprzejmości wydawnictwa Świat Książki,...

Olga | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015