Po Hamlecie i inne sztuki

Seria: Dramaty do czytania
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Ambrose

Trzy sztuki, prezentowane w tej książce, wyróżniają się specyficznym potraktowaniem historyczno-literackiego tworzywa. Debiutanckie Sto rąk, sto sztyletów (1978) rozgrywa się w realiach Powstania Listopadowego, ale opowiada o mechanizmach politycznej prowokacji, właściwych każdej epoce. W Po Hamlecie oglądamy jakby od kulis, oczyma sięgającego po władzę Fortynbrasa, intrygę szekspirowskiej tragedii. Casanova podobnie, łączy historyczną materię – pobyt weneckiego awanturnika w Warszawie – z apokryficzną wizją polskiej rzeczywistości, niekoniecznie XVIII wieku. Wszystkie te sztuki były wystawiane w teatrach Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Pragi i Londynu, a także w Teatrze Telewizji (Casanova).

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

goskrzys | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

W skład tego zbioru wchodzą trzy dramaty: "Sto rąk, sto sztyletów", "Po Hamlecie" oraz "Casanova". Zdawałoby się, że wszystkie one odwołują się do dość konwencjonalnej tematyki: "Sto rąk..." pokazuje wybuch powstania listopadowego, w którym zbuntowani żołnierze starają się poderwać do narodowego zrywu konserwatywną generalicję oraz skupioną na prostych rozrywkach ludność. "Po Hamlecie" - rozwija wątek spisku, którego ofiarą padł Fortynbras, a który stanowił niejako preludium do akcji właściwego dramatu Szekspira. I wreszcie "Casanova" - obraz, ukazujący polski epizod z życia weneckiego amanta.
Konwencja jest tu jednak przywołana jedynie jako tło, jako punkt zaczepienia, pozwalający czytelnikowi (lub widzowi) znaleźć pewien punkt odniesienia do tego, co dramatopisarz ma faktycznie do przekazania. Oto bowiem dramat o powstaniu listopadowym nie jest wcale romantyczno-patriotycznym peanem, ale obrazem pewnych mechanizmów politycznej prowokacji, występujących w całej historii ludzkości....

LenaN11 | 2014-10-07
Marta | 2013-03-14