Globalization Politics and Financial Turmoil

Wydawnictwo: Cambridge University Press
biznes, finanse

In a world where capital moves freely across national borders, developing countries have increasingly been subjected to devastating financial crises caused by the sudden withdrawal of foreign capital. How do such crises developa This book focuses on a novel causal path: that of miscommunication. By examining the determinants of Asia s financial crisis of 1997-98, it demonstrates why developing democracies are exceptionally vulnerable to breakdowns in communication between financial officials and