Zgłosuj na książki roku 2017

Ozdoba drogocennego wyzwolenia

Wydawnictwo: Norbu
10 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
dam chos yid bzhin nor bu thar pa rin po che'i rgyan
978-83-61740-12-4
religia
krz

Ozdoba drogocennego wyzwolenia to jedno z najważniejszych dzieł buddyzmu tybetańskiego. Od niemal tysiąca lat służy pokoleniom praktykujących jako kompletny przewodnik po fundamentalnych naukach buddyjskich, począwszy od wejścia na ścieżkę, a skończywszy na owocu praktyki, czyli pełnym oświeceniu. Książka ta zawiera nauki na temat natury Buddy, poszukiwania duchowego mistrza, nietrwałości, karmy, rozwijania umysłu oświecenia i sześciu doskonałości, dziesięciu poziomów bodhisattwy, a także stanu Buddy i jego aktywności.

„Każdy, kto dobrze zna Ozdobę drogocennego wyzwolenia, może powiedzieć, że naprawdę rozumie buddyzm”.
– Khenpo Konciog Gjaltsen Rinpocze

Gampopa (1074-1163), jeden z najbardziej szanowanych mistrzów buddyzmu tybetańskiego, był głównym uczniem wielkiego jogina Milarepy. Nauki Gampopy słynęły jako „jasne jak słońce”. Ozdobę drogocennego wyzwolenia uważa się za najważniejszy z wielu tekstów, które napisał.

Czcigodny Khenpo Konciog Gjaltsen urodził się w Tsari w Tybecie. Po ucieczce z przejętego przez Chińczyków Tybetu rozpoczął dziewięcioletnie studia w Centralnym Instytucie Wyższych Studiów Tybetańskich w Waranasi w Indiach i uzyskał tytuł aczarji. Następnie przez wiele lat uczył się u wielu urzeczywistnionych mistrzów różnych linii buddyzmu tybetańskiego. Podczas tradycyjnego trzyletniego odosobnienia studiował pięcioraką, głęboką ścieżkę Mahamudry, sześć jog Naropy i inne nauki. W 1982 r. założył Tybetańskie Centrum Medytacji w USA. Od tamtej pory poświęca się nauczaniu w różnych ośrodkach, pisaniu i tłumaczeniu tekstów.

Tłumaczenie z tybetańskiego: Khenpo Konciog Gjaltsen
Tłumaczenie z angielskiego: Łukasz Szpunar
W sprzedaży: od 23 lipca 2010 r.

źródło okładki: http://www.norbu.pl/images/book_gampopa.gif

cholera | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Lektura obowiązkowa dla każdego buddysty (lub kogoś zainteresowanego tą tematyką).
Tłumacz odwalił kawał dobrej roboty :)

krzychu | 2015-02-22
Przeczytana: 2011 rok