rozwiń zwiń

Lalka t. III

Okładka książki Lalka t. III
Bolesław Prus Wydawnictwo: Świat Książki klasyka
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2007-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-08-01
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...
Okładka książki Świąteczna noc Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Maria Rodziewiczówna
Ocena 8,4
Świąteczna noc Hans Christian Ande...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , , , ,

Po latach od skończenia liceum – „Lalka” zachwyca jeszcze bardziej – mimo, że już w liceum – zachwycałam się Wokulskim – i nadal pamiętam rozprawki o idealizmie:).

Po pierwsze – ze zdziwieniem stwierdziłam – że Izabela Łęcka – jako heroina powieści nabrała charakteru. Spojrzałam na nią - nie z punktu widzenia Wokulskiego (czyli obrazu ideału od skrajności ubóstwienia do skrajności upadku) i nie z punktu widzenia Rzeckiego – który Izabeli wprost nie lubił (pewnie ze względu na własne uczucia do Wokulskiego lub do pani Stawskiej:)! I nagle, rozpieszczona, wygodna i samolubna Izabela stała się żywą osobą. Było coś zrozumiałego w jej niechęci względem Wokulskiego – gdy czuła, że ten chce ją kupić. Nie ma co się obrażać na pannę Izabelę – że nie widziała wartości Wokulskiego. Nie ona pierwsza, i nie ostatnia, nie dostrzegła wartości zakochanego w niej człowieka i nie w porę zdołała odróżnić wyobrażenia od rzeczywistości. Żal mi się jej zrobiło, na koniec.

Po drugie – olśniło mnie w końcu – że Rzecki i Wokulski byli w prawie równym wieku – co naprawdę trudno wychwycić – dopiero, gdy zacznie się sprawdzać daty z pamiętnika z wiadomościami od narratora. Rzecki to figlarz – w pamiętniku tak często określał siebie jako „starego”, a na wyżyny wynosił energię Wokulskiego – że czytelnik ma poczucie, że Wokulski jest dużo młodszy niż Rzecki. Inaczej zarysował mi się też dramat Rzeckiego i jego uczucia do Wokulskiego – ta cała tęsknota na końcu, niepokój, wiara, że przyjaciel ocalał. Poczułam się tak – jakbym zobaczyła Rzeckiego z innej strony, od strony zawiedzionego i bardzo samotnego mężczyzny, który z monotonii życia – utkał tarczę ochronną przed wszystkimi uczuciami.

Po trzecie - inaczej odczułam zakończenie powieści – i odwrotnie niż liceum – nie mogę już pocieszać się nadzieję, że Wokulski ocalał (co wcale nie jest spojlerem – bo są co najmniej trzy możliwości zakończenia:).

I na koniec - tak jakoś uderzyło mnie, że wszyscy bohaterowie są samotni i wyobcowani – nie tylko Wokulski czy Rzecki, ale i Izabela, i Ochocki, i pani Stawska, i doktor Szuman i Szlangabaum. Tak jakby każdy z bohaterów mierzył się z poczuciem, że nie jest rozumiany w środowisku w którym żyje. I może tu właśnie leży podstawa uniwersalności „Lalki” – bo kto z nas, nie poczuł, choć raz, tej specyficznej samotności w tłumie ludzi, bezradności, chwili, gdy brak nam energii, by bronić swego zdania lub by coś zmienić. Ciekawe, czy Prus myślał tak o sobie samym?

Po latach od skończenia liceum – „Lalka” zachwyca jeszcze bardziej – mimo, że już w liceum – zachwycałam się Wokulskim – i nadal pamiętam rozprawki o idealizmie:).

Po pierwsze – ze zdziwieniem stwierdziłam – że Izabela Łęcka – jako heroina powieści nabrała charakteru. Spojrzałam na nią - nie z punktu widzenia Wokulskiego (czyli obrazu ideału od skrajności ubóstwienia do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51 817
  • Posiadam
    7 910
  • Chcę przeczytać
    3 755
  • Ulubione
    2 198
  • Lektury
    2 016
  • Teraz czytam
    800
  • Klasyka
    436
  • Lektury szkolne
    412
  • Literatura polska
    333
  • 2013
    141

Cytaty

Więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także